Ознаки психіки жертви: 8 поведінкових звичок

8 Лютого, 2019
Чи знаєте ви про ознаки психіки жертви? Дізнайтеся, як їх визначити, що вони говорять про людину, і чи є деякі з них у вас.

Люди здебільшого намагаються оточити себе іншими людьми, які покращують їхнє емоційне здоров’я. Це відбувається не тільки завдяки підтримці, але й шляхом обміну позитивною енергією, коли вони проводять час разом. Проте є і токсичні люди, які мають ознаки психіки жертви. Ці люди не в змозі почуватися добре, вони можуть вкрасти вашу енергію своїми негативними думками та проблемами.

Варто допомагати, коли люди цього потребують. Однак також важливо знати, чи справді вони хочуть вашу допомогу, чи вони просто намагаються вами маніпулювати.

Завдяки своєму доброму серцю деякі люди починають грати роль жертви. Вони роблять це для того, щоб викликати жалість або уникнути відповідальності за щось.

Така поведінка змушує їх звинувачувати інших людей у ​​тому, що все пішло не так. Вони навряд чи розв’язують будь-які проблеми у своєму житті, оскільки вони завжди можуть знайти співчутливого слухача.

У зв’язку з цим важливо знати, як поводяться ці люди і які стратегії вони використовують для того, щоб ви відчували, що вам завжди потрібно їм допомагати.

Навчіться розпізнавати ці ознаки.

Поширені ознаки психіки жертви

1. Вони вважають, що світ проти них

поширені ознаки психіки жертви
Хоча деякі люди не знають про це, ті, хто грає роль жертви, часто сприймають реальність як щось темне і песимістичне.

Вони постійно обороняються і вважають, що решта проти них.

Часто, коли ви розмовляєте з ними, вони скаржаться, що ніхто їх не любить, або що ніхто інший не може зрозуміти, через що вони переживають.

Читайте також: 4 корисні поради, щоб перестати скаржитися

2. Вони не несуть відповідальності

Нездатність взяти на себе особисту відповідальність є однією з основних поведінкових моделей для тих, хто грає роль жертви.

Вони настільки переконані, що інші люди повинні їм допомогти. Вони вважають, що це те, чим їм зобов’язані.

Це дає їм легко ігнорувати роль, яку вони самі грають у своїх власних проблемах. Так вони переводять стрілки на інших людей незалежно від наслідків.

Насправді, вони можуть стати настільки вправними маніпуляторами, що коли вони зароблять вашу довіру, вони змусять вас почуватися винними за те, що ви не в змозі їм допомогти.

3. Вони перебільшують свої проблеми

які ознаки психіки жертви
Як говорять, «вони зчиняють бурю у склянці води». Вони відчувають себе крихкими й перебільшують свої проблеми або будь-яку ситуацію, яка їм не подобається.

Оскільки вони завжди хочуть, щоб їх жаліли, вони можуть так розплакатися або розгніватися, що «агресор» відчує себе винним і вибачиться.

4. Вони відчувають, що з ними трапляється лише погане

Розмовляючи з цими людьми, ви дійсно можете втомитися не тільки тому, що вони настільки негативні, але й тому, що їхні історії – завжди трагедії.

Вони постійно розповідатимуть вам, як погані справи, про їхні сімейні проблеми, або наскільки злі інші люди.

Отже, вони ніколи не бачать можливостей, які можуть принести неприємності. Вони навіть не приймають думку про те, що все може поліпшитися, якщо вони працюватимуть над цим.

5. Вони ніколи не вибачаються

як розпізнати ознаки психіки жертви
Коли людина, яка грає жертву, перепрошує, вона, як правило, не щира. Насправді, вони рідко визнають свої помилки та вибачаються перед тими, кого вони образили.

Їхній механізм маніпулювання настільки ефективний, що вони завжди можуть знайти спосіб обґрунтувати свою поведінку і бути «хорошими».

6. Вони жаліють себе

Люди, які мають ознаки психіки жертви, часто мають сильний рівень самокритики і чудово підкреслюють свої недоліки.

Їхня звичка відчувати жаль до себе змушує їх здаватися іншим безпорадними або вразливими.

Якщо вони не спроможні викликати симпатію або співчуття в інших, вони використовують це для того, щоб втішити себе і стати ще більш укоріненими у своїй ролі жертви.

7. Вони вважають, що життя є недосконалим

Навіть коли з ними трапляється щось хороше, жертва знайде певний недолік, щоб продовжити свою негативну і токсичну лінію мислення.

Попри можливості, які можуть виникнути, життя завжди сповнене недоліків. Вони не можуть знайти і не знаходять щастя ні в чому.

Якщо у них щось є, вони скаржаться. Якщо вони не мають чогось, вони також скаржаться. Якщо їм чогось бракує, або хтось має більше, ніж вони, вони скаржаться.

Це замикає їх у коло, що заважає їм подолати відчуття, що їм чогось не вистачає.

Відвідайте цю статтю: 4 етапи життя: їхні переваги та недоліки

8. Вони злісні

Для того, щоб страждати й далі, жертви будуть згадувати події з минулого, коли хтось завдав їм болю.

Вони не можуть облишити те, що викликало в них біль. Отже, вони майже завжди користуються нагодою це пригадати.

Ви розпізнаєте у когось ознаки психіки жертви? Будьте обережні. Навіть якщо ви дуже близькі й хочете допомогти їм, важливо пам’ятати, що багато їхніх дій керуються звичками, які важко зламати. Не давайте їм красти вашу енергію. Намагайтеся їх уникати, щоб запобігти маніпуляціям.

  • Andrew Skodol, MD, University of Arizona College of Medicine .Trastorno paranoide de la personalidad (TPP). MSD Manual. Versión para profesionales. Last full review/revision May 2018.
  • Cleary, S. D. (2000). Adolescent victimization and associated suicidal and violent behaviors. Adolescence35(140), 670–682.
  • Gutiérrez De Piñeres Botero, C., Coronel, E., & Andrés Pérez, C. (2009). Revisión Teórica Del Concepto De Victimización Secundaria Theoretical Review of the Concept of Secondary Victimization. Liberabit15(1), 49–58. https://doi.org/http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-48272009000100006
  • Hartinger-Saunders RM, Rittner B, Wieczorek W, Nochajski T, Rine CM, Welte J. Victimization, Psychological Distress and Subsequent Offending Among Youth. Child Youth Serv Rev. 2011;33(11):2375–2385. doi:10.1016/j.childyouth.2011.08.009