Погане травлення та емоційні проблеми

Якщо ви помітили, що емоційні проблеми є причиною поганого травлення, слід навчитися боротися з різними видами стресів.
Погане травлення та емоційні проблеми

Останнє оновлення: 09 листопада, 2018

Коли у вас погане травлення, наслідками якого є кислотність, печія, рефлюкс, гази, здуття живота або запор, перше, на що вам слід звернути увагу – це на ваш спосіб харчування. Зазвичай саме він спричиняє проблеми зі здоров’ям і особливо розлади травлення. Але потрібно також мати на увазі важливість впливу емоцій на травлення. Вони часто є каталізаторами деяких із цих функціональних порушень.

У цій статті ми розкажемо про зв’язок, який існує між травною системою та емоційними проблемами. Порекомендуємо природні засоби для профілактики та лікування, дамо прості поради, які допоможуть вам поліпшити травлення та якість життя.

Наш організм не тільки думає, але і відчуває. Саме емоції підказують його, як він має реагувати і визначають фізіологічний стан, відповідно до обставин: здатність бути пристрасними, розлюченими, роздратованими або боязкими.

Коли ми червоніємо, в гніві кидаємо що-небудь у кімнаті або вночі прокидаємося від страху, коли чуємо якісь дивні звуки, серце також бере участь у цьому, як і розум. Можна сказати, що у нас думає і серце, і розум, тому що емоції та здоров’я людини на глибокому рівні свідомості нероздільні між собою.

Замкнуте коло

Мозок людини пов’язаний із травною системою. Вони функціюють одночасно, здоров’я одного залежить від задовільного стану іншого. Так, якщо травна система отримує негативний вплив від нервових стресів, то порушується травлення у кишечнику. І в той же ж час, якщо ви неправильно засвоюєте їжу, то можете помітити, як це впливає на настрій.

Незважаючи на те, що вирішення цієї проблеми здається надзвичайно складним, насправді все досить просто: позитивний психічний стан допоможе хорошому травленню. А хороше травлення у свою чергу сприятиме збалансованому психічному стану. Ось таке насправді замкнуте коло.

йога

Стрес і травлення

Хто серед нас не відчував хоч раз у житті розлад та біль шлунка після того, як з’їли щось не те? Медики припустили, що біль, здуття живота та інші проблеми травного тракту можуть бути також і результатом стресів, браку фізичної активності, поганого сну та нерегулярного харчування.

Зазвичай, коли людина нервує, вона їсть швидко та не пережовуючи. Це призводить до поганого травлення і порушення функцій шлунку. Емоційний стан дуже впливає на фізичне здоров’я, підкреслюють вчені. Чим менше людина піддається стресу, тим більше шансів у неї бути здоровою.

Людський організм має основні інстинкти виживання, і очевидно, що травна система не є пріоритетом, коли стикається з якоюсь важкою чи критичною ситуацією. Отож, людська реакція людського організму в цьому випадку схожа на реакцію організму тварини. Ми можемо з упевненістю сказати, що зіткнувшись на своєму шляху з якоюсь небезпекою, тіло готується втікати, щоб її уникнути. Саме тому інші функції організму, такі як травлення, відходять на задній план.

Саме із цієї причини слід розуміти, що коли стресова ситуація триває довгий час (це насправді уподібнюється надзвичайній ситуації), і ви не в змозі зняти стрес, то це, ймовірно, призведе до проблем шлунково-кишкового тракту, виникнуть проблеми з травленням.

Це станеться, тому що організм відреагує відразу на нервові емоційні перевантаження, ставлячи нормалізацію психіки у пріоритет, а інші життєво важливі функції забезпечуватиме за залишковим принципом. У цьому і полягає небезпека.

Емоції, які впливають на вас

Крім стресу, можна назвати ще інші емоції, які легко впливають на травну систему, порушуючи її нормальні функції. Отже, це:

 • занепокоєння
 • печаль
 • хвилювання
 • гнів чи лють

Насправді, не всі люди, які страждають від цих сильних емоцій будуть схильні до порушень травлення. Але тим, кому нервові стресові настрої завдають неприємних відчуттів у кишковому тракті, слід лікувати цей дисбаланс.

Особливо це стосується такої ситуації, коли для нормалізації функціонування травної системи зміни у харчування вже внесено, але, як і раніше, проблеми з травленням тривають.

жінка плаче

Найпоширеніші порушення

Найпоширенішими проблемами травлення, які мають психосоматичне походження, є такі:

 • Диспепсія або розлад шлунка
 • Синдром роздратованого кишечника або коліт
 • Гастрит
 • Грижа стравохідного отвору діафрагми

Природні засоби лікування

Після того, як ви зрозуміли, що проблеми з травленням можуть мати багато причин, вам слід уважніше прислухатись до ваших емоцій. Найкраще проконсультуватися з терапевтом, який врахує різні аспекти якогось захворювання (дієту, спосіб життя, психологічні навантаження та інше). Ми радимо вам також спробувати кілька природних засобів:

 • Лікарські рослини з властивостями розслаблення можуть допомогти вам регулювати стан нервової системи: найвідомішими серед таких лікарських рослин можна назвати мелісу, пасифлору, липу або валеріану.
 • Природні добавки та продукти, які добре допомагають врівноважити нервову систему: рис і цільні зерна, пивні дріжджі, горіхи, зелені овочі, фініки, квасоля або баранячий горох і банани.
 • Уникайте продуктів, які викликають збудження, подразнюють або змінюють вашу нервову чи травну системи: смажену каву, газовані напої, гуарану, алкоголю, білого цукру і хімічних харчових добавок (різноманітних консервантів, барвників та ароматизаторів).
 • Дуже корисними для вирішення цієї проблеми будуть фізичні вправи, принаймні, три рази на тиждень. Можете виконувати інтенсивні спортивні або менш виснажливі вправи, залежно від того, як ви себе почуваєте.
 • Прогулянки на свіжому повітрі теж допоможуть подолати нервові зриви, принаймні один раз на тиждень. Американські вчені дослідили, що прогулянки не лише викликають позитивні емоції, а й є не медикаментозним замінником вирішення серйозних проблем, на кшталт депресії. Дослідження виявили, що у людей, які недавно пережили стресові життєві події, підвищується настрій після прогулянок. За словами експертів, ходити саме в природних умовах, наприклад, по лісу або в горах, особливо корисно, бо люди краще концентруються після того, як проводять час на природі, мають гарне самопочуття та хороший апетит, а, отже, і хороше травлення.
прогулянка

Їжте у спокої

Якщо ви вже визначили, що через емоційні проблеми ви маєте проблеми з травленням, то у цьому випадку, слід вдатися до хитрощів, тобто використати природні засоби, які допоможуть зменшити будь-які проблеми з травленням.

Дуже важливо тоді, коли ви їсте, дотримуватись певних правил:

 • Їжте наодинці або з хорошим другом.
 • Не обговорюйте неприємних або надто важливих тем.
 • Уникайте прийомів їжі в таких місцях, як на робочому місці, або там, де ви не можете розслабитися.
 • Не змушуйте себе їсти тоді, коли ви напружені та знервовані. Краще трохи почекати.
 • Не їжте поспішно, коли стоїте або при виконанні інших видів діяльності.

Зображення люб’язно надані Alessandra, Marketing Deluxe та Relaxing Music. • Camilleri, M. (2009). Serotonin in the gastrointestinal tract. Current opinion in endocrinology, diabetes, and obesity, 16(1), 53.
 • González, S., Moreno-Delgado, D., Moreno, E., Pérez-Capote, K., Franco, R., Mallol, J., … & Ferré, S. (2012). Circadian-related heteromerization of adrenergic and dopamine D4 receptors modulates melatonin synthesis and release in the pineal gland. PLoS biology, 10(6), e1001347.
 • Korver, D. R. (2006). Overview of the immune dynamics of the digestive system. Journal of applied poultry research, 15(1), 123-135.
 • Rao, S. S. (1997). Belching, bloating, and flatulence: how to help patients who have troublesome abdominal gas. Postgraduate medicine, 101(4), 263-278.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.