Погане травлення та емоційні проблеми

Грудень 29, 2015
Якщо ви помітили, що емоційні проблеми є причиною поганого травлення, слід навчитися боротися із різними видами стресів

Коли у вас погане травлення, наслідками якого є кислотність, печія, рефлюкс, гази, здуття живота або запор, перше, на що вам слід звернути увагу – це на ваш спосіб харчування. Зазвичай саме він спричиняє проблеми зі здоров’ям і особливо розлади травлення. Але потрібно також мати на увазі важливість впливу емоцій на травлення. Вони часто є каталізаторами деяких із цих функціональних порушень.

У цій статті ми розкажемо про зв’язок, який існує між травною системою та емоційними проблемами, а також порекомендуємо природні засоби для профілактики та лікування, дамо прості поради, які допоможуть вам поліпшити травлення та якість життя.

Наш організм не тільки думає, але і відчуває. Саме емоції підказують його, як він має реагувати і визначають фізіологічний стан, відповідно до обставин: здатність бути пристрасними, розлюченими, роздратованими або боязкими.

Коли ми червоніємо, в гніві кидаємо що-небудь у кімнаті або вночі прокидаємося від страху, коли чуємо якісь дивні звуки, серце також бере участь у цьому, як і розум. Можна сказати, що у нас думає і серце, і розум, тому що емоції та здоров’я людини на глибокому рівні свідомості нероздільні між собою.

Замкнуте коло

Мозок людини пов’язаний із травною системою. Вони функціонують одночасно і здоров’я одного залежить від задовільного стану іншого. Так, якщо травна система отримує негативний вплив від нервових стресів, то порушується травлення у кишечнику. І в той же ж час, якщо ви неправильно засвоюєте їжу, то можете помітити, як це впливає на настрій.

Незважаючи на те, що вирішення цієї проблеми здається надзвичайно складним, насправді все досить просто: позитивний психічний стан допоможе хорошому травленню, а хороше травлення у свою чергу сприятиме збалансованому психічному стану. Ось таке насправді замкнуте коло.

psyhotravlennya1

Стрес і травлення

Хто серед нас не відчував хоч раз у житті розлад та біль шлунка після того, як з’їли щось не те? Медики припустили, що біль, здуття живота та інші проблеми травного тракту можуть бути також і результатом стресів, браку фізичної активності, поганого сну і нерегулярного харчування.

Зазвичай, коли людина нервує, вона їсть швидко та не пережовуючи. Це призводить до поганого травлення і порушення функцій шлунку. Емоційний стан дуже впливає на фізичне здоров’я, підкреслюють вчені. Чим менше людина піддається стресу, тим більше шансів у неї бути здоровою.

Людський організм має основні інстинкти виживання, і очевидно, що травна система не є пріоритетом, коли стикається з якоюсь важкою чи критичною ситуацією. Отож, людська реакція людського організму в цьому випадку схожа на реакцію організму тварини, і ми можемо з упевненістю сказати, що зіткнувшись на своєму шляху з якоюсь небезпекою, тіло готується втікати, щоб її уникнути, а тому інші функції організму, такі як травлення, відходять на задній план.

Саме із цієї причини слід розуміти, що коли стресова ситуація триває довгий час (це насправді уподібнюється надзвичайній ситуації), і ви не в змозі зняти стрес, то це, ймовірно, призведе до проблем шлунково-кишкового тракту, виникнуть проблеми з травленням.

Це станеться, тому що організм відреагує відразу на нервові емоційні перевантаження, ставлячи нормалізацію психіки у пріоритет, а інші життєво важливі функції забезпечуватиме за залишковим принципом. У цьому і полягає небезпека.

Емоції, які впливають на вас

Крім стресу, можна назвати ще інші емоції, які легко впливають на травну систему, порушуючи її нормальні функції. Отже, це:

 • занепокоєння
 • печаль
 • хвилювання
 • гнів чи лють

Насправді, не всі люди, які страждають від цих сильних емоцій будуть схильні до порушень травлення, але тим, кому нервові стресові настрої завдають неприємних відчуттів у кишковому тракті, слід лікувати цей дисбаланс.

Особливо це стосується такої ситуації, коли для нормалізації функціонування травної системи зміни у харчування вже внесено, але, як і раніше, проблеми з травленням тривають.

psyhotravlennya11

Найпоширеніші порушення

Найпоширенішими проблемами травлення, які мають психосоматичне походження, є такі:

 • Диспепсія або розлад шлунка
 • Синдром роздратованого кишечника або коліт
 • Гастрит
 • Грижа стравохідного отвору діафрагми

Природні засоби лікування

Після того, як ви зрозуміли, що проблеми з травленням можуть мати багато причин, вам слід уважніше прислухатись до ваших емоцій. Найкраще проконсультуватися з терапевтом, який врахує різні аспекти якогось захворювання (дієту, спосіб життя, психологічні навантаження і т.д.), але вам також слід спробувати кілька природних засобів:

 • Лікарські рослини з властивостями розслаблення можуть допомогти вам регулювати стан нервової системи: найвідомішими серед таких лікарських рослин можна назвати мелісу, пасифлору, липу або валеріану.
 • Природні добавки і продукти, які добре допомагають врівноважити нервову систему: рис і цільні зерна, пивні дріжджі, горіхи, зелені овочі, фініки, квасоля або баранячий горох і банани.
 • Уникайте продуктів, які викликають збудження, подразнюють або змінюють вашу нервову чи травну системи: смажену каву, газовані напої, гуарану, алкоголю, білого цукру і хімічних харчових добавок (різноманітних консервантів, барвників та ароматизаторів).
 • Дуже корисними для вирішення цієї проблеми будуть фізичні вправи, принаймні, три рази на тиждень. Можете виконувати інтенсивні спортивні або менш виснажливі вправи, залежно від того, як ви себе почуваєте.
 • Прогулянки на свіжому повітрі теж допоможуть подолати нервові зриви, принаймні один раз на тиждень. Американські вчені дослідили, що прогулянки не лише викликають позитивні емоції, а й є не медикаментозним замінником вирішення серйозних проблем, на кшталт депресії. Дослідження виявили, що у людей, які недавно пережили стресові життєві події, підвищується настрій після прогулянок. За словами експертів, ходити саме в природних умовах, наприклад, по лісу або в горах, особливо корисно, оскільки, за наявною теорією, люди краще концентруються після того, як проводять час на природі, мають гарне самопочуття та хороший апетит, а, отже, і хороше травлення.
psyhotravlennya111

Їжте у спокої

Якщо ви вже визначили, що через емоційні проблеми ви маєте проблеми із травленням, то у цьому випадку, слід вдатися до хитрощів, тобто використати природні засоби, які допоможуть зменшити будь-які проблеми з травленням.

Дуже важливо тоді, коли ви їсте, дотримуватись певних правил:

 • Їжте наодинці або з хорошим другом.
 • Не обговорюйте неприємних або надто важливих тем.
 • Уникайте прийомів їжі в таких місцях, як на робочому місці, або там, де ви не можете розслабитися.
 • Не змушуйте себе їсти тоді, коли ви напружені та знервовані. Краще трохи почекати.
 • Не їжте поспішно, коли стоїте або при виконанні інших видів діяльності.

Зображення люб’язно надані Alessandra, Marketing Deluxe та Relaxing Music.

Вас також можуть зацікавити