П'ять симптомів, що свідчать про ішіас

П'ять симптомів, що свідчать про ішіас
П'ять симптомів, що свідчать про ішіас

Останнє оновлення: 12 листопада, 2018

Деякі проблеми зі здоров’ям легко діагностувати, а інші, наприклад невралгію сідничного нерва або ішіас, можна часом переплутати з іншими розладами.

Навіть якщо біль у нозі спричинений банальною втомою чи перевантаженням, такий прояв не слід ігнорувати, бо це також одна із ознак ішіасу. Знання симптомів допомагає вчасно діагностувати і подолати цю проблему зі здоров’ям.

Якщо у вас біль у задній частині ноги, не легковажте. Звичайно, це може бути судома, але може бути все серйозніше, особливо якщо у вас є інші симптоми, наприклад, оніміння чи поколювання, яке поширюється до стопи.

Також слід поставитися до ситуації дуже серйозно, якщо біль у нозі посилюється під час кашлю чи чхання.

Рекомендуємо прочитати цю статтю повністю, щоб довідатися про інші прояви ішіасу і переконатися, що у вас таких симптомів немає.

Для початку варто зазначити, що запалення сідничного нерва – це не хвороба, а радше порушення чи проблема зі здоров’ям. Ішіас не так легко діагностувати, очевидною ознакою може бути хіба біль, який на 80% зосереджений в одній нозі і спині.

Як же тоді можна однозначно визначити це порушення?

1. Слабкість у колінах

слабкість у коліні

Суть у тому, що коли ви страждаєте від ішіасу, то біль може зосереджуватися в коліні лише однієї ноги, але він поширюється по всій нижній кінцівці. Якщо ви відчуваєте цей дискомфорт в обох ногах, тоді слід негайно звернутися по медичну допомогу. З такими симптомами навіть може бути необхідне негайне оперативне втручання.

Все-таки зазвичай біль турбує лише одну ногу, а спричинено це тим, що защемлюється сідничний нерв.

Ця найдовше нервове волокно нашого організму починається від хребта і закінчується аж у стопі. При затисканні цього нерва порушується його функціонування, і відповідно, люди страждають від ішіасу. Цей стан може проявлятися у таких неприємних відчуттях, як біль, слабкість і поколювання.

Сам по собі біль – дуже звичне явище, але якщо його супроводжують такі прояви, як слабкість у коліні чи нозі, то це повинно нас уже насторожити.

Для лікарів проблеми з однією нижньою кінцівкою вже є сигналом про певні проблеми зі здоров’ям, тож вам ігнорувати це також не слід.

2. Незмога більше бігати

В атлетів та людей, які займаються спортом, буває важко визначити ішіас, оскільки у цього стану та синдрому грушоподібного м’яза дуже подібні симптоми. І хоча другий розлад трапляється значно частіше, але в обидвох випадках люди відчувають поколювання, біль та оніміння у нозі.

Складність полягає ще і в тому, що аналогічні симптоми бувають і при інших порушеннях. Тому дуже важливо при перших підозрілих проявах сходити до лікаря. Ігнорування попереджувальних сигналів, які посилає наш організм, можуть загострити ситуацію.

Хоча у суспільстві побутує думка, що спортсмени – дуже здорові люди, але навіть якщо ви належите до цієї категорії, ніколи не ставтеся легковажно до болю чи дискомфорту.

Краще усунути якісь дріб’язкові порушення, ніж вибитися з колії і пропускати своє улюблене заняття.

3. Біль

ішіас

Хоча біль — це один із основних симптомів ішіасу, але як ми уже зазначали, він також притаманний багатьом іншим захворюванням і розладам. Тож на прийомі у лікаря недостатньо просто сказати, що вас щось непокоїть, дуже важливо конкретно описати характер цього болю.

Це допоможе спеціалісту підібрати правильне лікування для відповідної недуги чи порушення.

Лікар і автор низки книг, зокрема “Real Cause, Real Cure: The 9 Root Causes of the Most Common Health Problems and How to Solve Them!” (у перекладі “Реальна причина, реальне лікування: 9 основних причин найбільш поширених проблем зі здоров’ям і як їх вирішити!”), Джейкоб Тейтельбаум пропонує методику, яка допомагає визначити, чи справді у вас ішіас:

  • Поставте руку на спині таким чином, щоб великий палець її зафіксував на місці, а долоня лягла на поперек (див. фото вище).
  • Чотирма вільними пальцями постарайтеся знайти на нижній частині спини ті точки, які спричинюють біль.
  • Якщо відчуєте різкий імпульс, який пройдеться до пальців ніг, тоді можна припустити, що у вас защемлення чи запалення сідничного нерва.

4. Ще один тест, який допоможе діагностувати ішіас

Для того, щоб провести цю перевірку, вам потрібна буде допомога ще однієї людини.

Ляжте і натягніть носки на ступнях. З допомогою асистента цього тестування підніміть ногу на рівень між 30 і 90 градусів.

Якщо після виконання цієї вправи ви відчуєте біль по всій нозі, за коліном і аж до пальців ніг, то це означає, що у вас запалення сідничного нерва.

Застерігаємо, що різкі чи неправильні рухи можуть посилити симптоми і загострити ситуацію. Тож звісно, такий тест найкраще проводити у фізіотерапевта чи лікаря. 

5. Інші зміни в організмі

біль в поперековому віддлі хребта

Окрім болю у коліні, нозі та спині, ішіас може спричинювати і деякі інші незвичні прояви. Наприклад, дехто відчуває порушення функціонування кишечника і сечового міхура, зокрема втрату контролю над роботою цих органів.

Лікарі кажуть, що такі ситуації можуть свідчити про необхідність негайного оперативного втручання.

Алан Хілібранд, представник Американської академії хірургів-ортопедів, стверджує, що такі випадки непоодинокі.

Ви можете відчувате, що хребет сильно тисне на нерви, які в свою чергу впливають на сечовий міхур та кишечник. В таких випадках неодмінно слід проконсультуватися у лікаря, оскільки завдана шкода може стати непоправною.

Хороші новини: ішіас минає

Хочемо вас заспокоїти, що у 80% випадків цей неприємний стан проходить. Ще досі достеменно не відомо, чи цим можна завдячувати тому, що диск у хребті повертається на своє місце, чи тому, що сідничний нерв перестає защемлятися.

В очікуванні полегшення можна зменшити дискомфорт за допомогою протизапальних препаратів. Також слід обов’язково дотримуватися рекомендацій лікаря і пройти призначений курс лікування.

На жаль, окрім хорошої новини, змушені повідомити, що симптоми непокоять досить довго, часом навіть більш ніж 3 місяці.

Навіть якщо біль тимчасово припиниться, у будь-якому випадку важливо сходити до спеціаліста і дотримуватися порад та призначеної терапії.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.