Рак ендометрія: 5 фактів, які треба знати

Рак ендометрія є досить поширений тип гінекологічного раку, але попри це, він не є тим, що призводить до найбільшої кількості смертей.
Рак ендометрія: 5 фактів, які треба знати

Останнє оновлення: 22 листопада, 2018

За результатами нещодавніх досліджень, рак ендометрія вражає одну зі ста жінок. Найчастіше він виникає після періоду менопаузи.
Як і в більшості подібних випадків, раннє виявлення захворювання, без сумніву, збільшує надію на виживання.

Досі достеменно не відомо, що саме є причиною цього захворювання, однак існують припущення, що постійні стрибки естрогену збільшують ріст аномальних злоякісних клітин в слизовій оболонці матки.

У цій статті ви знайдете всю інформацію, яку потрібно знати.

Що потрібно знати про рак ендометрія

рак ендометрія

Для того, щоб краще знати, як це захворювання починається та розвивається, спочатку потрібно поглянути на матку і зрозуміти її будову.

1. Матка та зміни, які в ній відбуваються під час менструального циклу

 • Матка – це орган жіночої репродуктивної системи, у якому розвивається плід у разі вагітності. Вона складається з двох частин: шийка матки (нижня частина, яка проходить у піхву) і матка, або верхня частина.
 • Матка має два шари: внутрішня частина вистелена покриттям, відомим як ендометрій. Зовнішня частина – це міометрій.
 • У період менструального циклу під дією гормонів в ендометрії відбуваються незначні зміни.
 • Наприклад, під час овуляції виділяється естроген, який робить ендометрій дещо товстішим, щоб у випадку можливої вагітності годувати ембріон.
 • Коли овуляція закінчується, покриття ендометрія відшаровується, що спричиняє менструацію.
 • Так відбувається протягом тих років, коли жінка фертильна, аж до менопаузи.

Десь у віці 50-60 років, коли вже почалася менопауза, можуть розвиватися перші карциноми або саркоми. Це просто свідчить про підвищений ризик того, що певні клітини виростуть і прищепляться до внутрішньої оболонки матки.

2. Два важливі чинники: ожиріння та підвищений тиск крові 

Як ми вже говорили на початку цієї статті, наразі немає жодного конкретного способу визначити, що спричиняє зміни в тканинах ендометрія, у результаті яких злоякісні клітини утворюються в слизовій оболонці матки.

Незважаючи на це, спеціалісти стверджують, що є певні чинники ризику, які можуть призводити до таких змін, зокрема два з них – ожиріння та підвищений тиск крові.

 • Жирова тканина, яка накопичується в організмі через ожиріння, збільшує вірогідність високого рівня холестерину в крові. Це призводить до типу метаболізму, який у результаті спричиняє стрибки рівня естрогену.
 • Усе це також впливає на сполучні тканини в молочних залозах, ендометрії й піхві, що викликає зміни та підвищує ризик розвитку раку.

Ми маємо зазначити, що немає 100-відстоткового зв’язку між ожирінням і раком. Просто якщо ви піклуватиметеся про свою вагу, ризик розвитку цього захворювання знизиться.

3. Тамоксифен (препарат для лікування раку молочної залози) може збільшити ризик розвитку раку ендометрія

 • Ще один чинник ризику, про який варто пам’ятати. Він впливає на всіх жінок, які мали рак грудей і приймають тамоксифен.
 • Цей фармацевтичний препарат може спричиняти зміни в рівні гормонів, які в результаті призводять до можливих порушень у структурі матки.
 • Попри таку загрозу, лікарі стверджують, що завдяки регулярному огляду тазу можна виявити симптоми, як-от втрату вагінальної крові.

4. Симптоми раку ендометрія

рак ендометрія та його симптоми
 • Кровотечі після менструації або коли жінка перебуває в періоді менопаузи.
 • Сильний і постійний біль у животі.
 • Тиск і різкий біль в області таза або нижньої частини спини.
 • Сильний біль під час статевого акту.
 • Біль під час сечовипускання.

5. Профілактика та періодичні перевірки

Те, що вам неодмінно потрібно запам’ятати: рак ендометрія починається у внутрішній оболонці матки. Іноді, особливо на ранніх стадіях, він може проявлятися як негативний результат у тесті на мазок Папаніколау.

Саме тому завжди найкраще робити біопсію тканин ендометрія, взяти невеличкий зразок, щоб можна було провести детальний аналіз під мікроскопом.

Щоб отримати ще точніші результати, можна зробити трансвагінальне УЗД.

Якщо у вашій родині бували випадки гінекологічного раку, потрібно частіше ходити на огляд до гінеколога. Також варто вживати певних запобіжних заходів, які можуть допомогти.

Укотре виявляється, що рак ендометрія має дуже високий відсоток виліковності. Ключ до позитивного результату в ранньому діагностуванні.

Неодмінно будьте обережними зі своїми життєвими звичками та час від часу ходіть на огляди до гінеколога. Воно варте того.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.