Ранкова втома: причини та способи боротьби

Цілком вірно те, що необхідно добре відпочити вночі, але ранкова втома, насправді, викликана чимось іншим. Дізнайтесь більше у нашій статті.
Ранкова втома: причини та способи боротьби

Останнє оновлення: 27 листопада, 2018

Чи траплялося з вами коли-небудь щось подібне: прокину вши сь вранці , ви по чували ся дуже втом лено , у  поганому настрої і не мали бажання щось робити . Справді, добре відпочити вночі – абсолютно необхідно, але ранкова втома, насправді, викликана чимось іншим. Чи цікаво вам знати про це більше?

Якщо ви спали достатньо, а прокинулися з втомою – це ненормально. На думку експертів, неодноразова ранк ова втома може бути ознакою деяких захворювань, отже, вам слід розповісти про це св оєму лікар ю . Ми пояснимо які для неї можуть бути причини.

Ранкова втома: симптоми

Ранкова втома: симптоми
 • Можливе запаморочення при вставанні з ліжка.
 • Сухість у роті.
 • Неясний м’язовий біль.
 • Дискомфорт у шлунково-кишковому тракті.
 • Озноб.
 • Низький кров’яний тиск вранці (гіпотонія)
 • Сухість очей.
 • Підвищена стомлюваність, яка посилюється протягом ранку

Можливі причини ранкової  втоми

Тривала ранкова втома – це не хвороба сама по собі, а ознака певних порушень в роботі організму. Він не здатен самостійно відновлюватися, і вам не вистачає енергії для повноцінного життя.

Ми всі знаємо, що, як правило, найбільш поширеною причиною для такого стану є недостатня кількість сну, але потрібно з’ясувати й інші аспекти, які можуть призвести до подальших ускладнень здоров’я.

Важливо розуміти, що серйозно пов’язувати ранкову втому з проблемами, про які буде йти мова далі, можна тільки якщо цей стан дійсно тривалий. Це означає, що втома спостерігається  принаймні 2 тижні поспіль.

1. Серцеві проблеми

Серцеві проблеми

Лікарі зазвичай кажуть, що перші кілька годин вранці є найбільш небезпечними. Вони часто згадують так зван е “синкопе”, викликан е низьким тиском, що відбувається через зниження постачання крові до мозку.

Про це слід знати всім. Якщо ранкова втома повторюється кожного дня і ви помічаєте, що вам ледь вистачає енергії або  відчуваєте легке запаморочення, негайно зверніться до лікаря.

2. Гормональні проблеми: Гіпотиреоз

Гормональні проблеми: Гіпотиреоз

Якщо людина страждає від гіпотиреозу, у неї спостерігається дефіцит гормонів щитовидної залози, що змінює функції організму.

Така нестача гормонів уповільнює обмін речовин, що знижує функціональні можливості всього організму. Хворий буде почувати себе втомленим та апатичним, і зазвичай ці прояви більше виражені зранку.

3. Емоційні проблеми

Емоційні проблеми

Експерти часто говорять, що фізичне й емоційне здоров’я людини залежить від того, як вона починає свій день. Це час початку робочого дня з його обов’язками, справами, турботою про дітей

… і якщо ваш емоційний стан не на оптимальному рівні, то будь-які зусилля можуть стати непосильною ношею.

Для д епресії як правило характерні м ‘язов і б о л і й надзвичайна втом а , апатія і загальна пригніченість. Найгірше самопочуття спостерігається, безсумнівно, вранці, після пробудження.

4. Неправильне харчування, жорсткі дієти

Неправильне харчування, жорсткі дієти

Слід бути обережними з дієтами. Ін коли люди дотримую т ься сувор их дієт, які врешті-решт призводять до  дуже серйозн ого порушення живлення організму.

Це може порушити обмін речовин, який при значній вираженості проявляється непритомністю, порушенням рівноваги калію та натрію та, як наслідок, зміною водно-електролітного балансу.

Як результат, це викликає проблеми із серцем, аритмію, і навіть серцеві напади. Це обов’язково слід мати на увазі.

Боротьба з ранковою втомою

йогурт та мюслі на сніданок
 • По-перше, простежте, як довго у вас спостерігається ранкова втома. Якщо це відбувається не менше двох тижнів, зверніться до лікаря. Це може бути якась раніше вже діагностована хвороба: проблема з серцем, гіпотонія, аритмія,…
 • Подбайте про емоційне здоровя. Якщо прокинувшись вранці, ви не відчуваєте бажання починати робочий день, а натомість, вам би хотілося залишитися в ліжку весь день, запитайте себе, чому. Розберіться із своїми проблемами, постарайтеся знайти емоційну підтримку у родині та друзів. Отримуйте задоволення від кожного нового дня. Спокій і щастя дають найбільше енергії для боротьби з втомою.
 • Будьте обережні з дієтами. Переконайтеся, що ви споживаєте різноманітну їжу з достатньою кількістю поживних речовин і п’єте достатньо рідини.
 • Ніколи не забувайте снідати. Це один з найважливіших моментів. Сніданок забезпечує достатньою кількістю енергії для боротьби із втомою.
 • Включайте фрукти й волокна у свій раціон. Не пийте коров’яче молоко, а замініть його молоком на рослинній основі. Споживайте волокна у таких продуктах як вівсянка, яблука зі шкіркою, полуниця або чорниця, горіхи, Вони також є джерелом енергії та гарного настрою.
 • Готуйте свої речі на наступний день звечора, щоб, коли ви прокинетеся вранці, все було готово, і вам залишилося б лише спокійно поснідати.
 • Пийте настої на основі женьшеню, імбиру, або маку за сніданком, принаймні, три рази на тиждень. Вони додають енергії, жвавості й зміцнюють організм.
 • Дотримуйтесь постійного режиму. Завжди їжте в один і той же час, спіть 8 годин на день, знаходьте час для відпочинку, ходіть пішки принаймні півгодини, щоб організм отримав достатню кількість сонячного світла … і, як уже згадувалося раніше, проконсультуйтеся з лікарем, якщо спостерігаєте будь-який ненормальний симптом.


 • Аймедов К. В., Михайлова К. Л. (2015). Визначення ефективності лікування інсомнії . Психічне здоров’я.
 • Лісова О. С., Павлинська Є. О. (2016). Індивідуально психологічні фактори здоровогу сну. Психологія: реальність і перспективи.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.