Раннє виявлення та профілактика кісти яєчника

Вони зазвичай не мають виразних симптомів і усуваються самі по собі. Втім,  важливо вміти розпізнавати симптоми, коли вони виникають, і знати, як лікувати кісти яєчника в разі необхідності.
Раннє виявлення та профілактика кісти яєчника

Останнє оновлення: 10 грудня, 2018

Кісти яєчника – це зазвичай незагрозлива проблема для жінок, але навіть якщо вона не становить небезпеки для здоров’я, її краще лікувати швидко, щоб запобігти ускладненням в майбутньому. Вони здебільшого виникають між роками статевої зрілості і менопаузою, а після менопаузи трапляються досить рідко.

Що таке кіста?

Кіста яєчника – це невеликий заповнений рідиною мішечок, який формується всередині або за межами яєчника жінки. Вони виникають в процесі овуляції: невеликий фолікул утворюється на одному з двох яєчників і розкривається, коли яйцеклітина дозріває і готова до запліднення. Після того, як яйцеклітина виходить, цей маленький мішечок розчиняється і поглинається організмом природним шляхом. Але якщо з якоїсь причини мішечок зберігається після того, як яйцеклітина виходить, він може заповнитися рідиною, збільшитися в розмірі й утворити кісту.

Що спричиняє появу кісти?

Жінка має підвищений ризик розвитку кіст яєчників, якщо у неї нерегулярні менструальні цикли, якщо вона проходить лікування безпліддя або має гормональний дисбаланс чи інші генетичні чинники.

Як розпізнати кісти яєчників?

Зазвичай, кісти яєчників не мають тривожних симптомів, але в деяких випадках вони можуть бути виявлені у зв’язку з різким болем в животі під час певних видів діяльності. І якщо кіста починає кровоточити або розривається, це викликає сильний біль, який необхідно швидко усунути, адже це може призвести до вагінальної кровотечі. Інша ознака для їх виявлення – біль до початку місячних або під час статевого акту.

Інші симптоми, які можуть вказувати на наявність кісти яєчника:

  • Нудота або блювота
  • Набухання молочних залоз
  • Збільшення ваги
  • Проблеми з сечовипусканням
  • Набряк в області живота або тазу
  • Біль у нижній частині спини або стегон
  • Поєднання болю, лихоманки і блювоти

Якщо ви відчуваєте будь-який з цих симптомів, важливо проконсультуватися з лікарем, який перевірить тазову область, щоб підтвердити, чи є у вас кіста яєчника. Якщо є підозра її існування, вона може бути підтверджена ультразвуком або МРТ. Крім того, аналіз крові може допомогти визначити, чи треба вилучити кісту, чи ні.

Як можна запобігти появі кісти яєчника?

Щоб запобігти утворенню кісти яєчника, ось деякі рекомендації, які можуть бути легко виконані в домашніх умовах.

Здорове харчування

овочі
Для лікування і профілактики утворення кіст яєчників в ідеалі ваш раціон повинен включати більше продуктів, які багаті клітковиною і водою, що знижує внутрішньочеревний тиск. Крім цього, непогано було б додати продукти, які мають високий рівень вітамінів і мінералів, зокрема цинк і вітаміни B і C.

Теплі компреси

Коли ви відчуваєте біль у животі, теплий чи гарячий компрес зменшить набряк і знизить рівень дискомфорту.

Пийте заспокійливі трав’яні чаї

чай з ромашкою
Коли ви відчуваєте такі симптоми, як здуття живота або біль, рекомендуємо випити чай з ромашкою, м’ятою або малиною. Ці чаї полегшують стрес і мають заспокійливу дію. їх ідеально споживати перед сном.

Пийте воду

Звичка просто пити якомога багато води може допомогти запобігти утворенню кіст яєчників, тому що так ваш організм буде добре зволоженим. Рекомендується пити не менше 8 склянок води щодня.

Кульбабовий чай

чай з кульбаби
Кульбаба відома своїми сечогінними властивостями, які допомагають детоксикації печінки, виводять токсини, а також поліпшують гормональний баланс. Як бачимо, кульбабовий чай прекрасно підходить для зменшення і профілактики утворення кіст яєчників.

Регулярно робіть фізичні вправи

Регулярні тренування допомагають регулювати гормональний цикл організму, запобігають болю в животі і, як правило поліпшують загальний стан здоров’я. Було доведено, що фізично активні жінки зазвичай мають менше порушень менструального циклу, а це допомагає зменшити утворення кіст яєчників.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.