Що робити, якщо в дитини з'явився уявний друг?

Насправді не потрібно хвилюватися, якщо у вашої дитини з'явився уявний друг. У цій статті ми зібрали найефективніші поради, які допоможуть вам правильно відреагувати на появу уявного друга у сина чи доньки.
Що робити, якщо в дитини з'явився уявний друг?

Останнє оновлення: 27 грудня, 2019

Багато дітей мають уявних друзів або вигаданих героїв, які не лише розвивають уяву, але й допомагають виразити справжні емоції. Утім, дуже часто поява уявного друга турбує та лякає батьків малечі. В цій статті ми детальніше поговоримо про те, що робити, якщо у вашої дитини раптом з’явився уявний друг.

Чому діти часто вигадують уявних друзів?

реакція батьків на уявних друзів

Вірте чи ні, але вперше уявний друг може виникнути у малюка віком від 2-ох років, адже по досягненню цього віку допитливий та творчий організм дитини починає активно розвивати уяву. В цей час малюки постійно засвоюють нові слова та знайомляться з навколишнім середовищем. Варто зауважити, що є чимало причин, чому діти вигадують уявних друзів.

Батьків може здивувати споглядання процесу, як їхня малеча грається та розмовляє сама з собою. Ще більше вони тривожаться, коли просять малюка пояснити, до кого він звертається під час гри, а у відповідь чують спокійну відповідь: “Я розмовляю зі своїм новим другом”. Попри те, що батьків може лякати така поведінка сина чи доньки, насправді уявний друг – це звичний етап емоційного розвитку дитини. Заведено вважати, що найчастіше вигадують собі товаришів дуже креативні та чутливі дітлахи.

Дослідниці з університетів Орегона та Вашингтона, Марджорі Тейлор та Стефані Карлсон, провели науковий експеримент за участі 152 дітей віком від 3 до 4 років. Результати експерименту їх просто вразили: виявилося, що у 2 із 3 дітей були уявні друзі.

Варто зауважити, що 70% учасників дослідження складали первістки або єдині малюки в сім’ї. Утім, попри ці статистичні дані, вчені наполягали на відсутності прямого взаємозв’язку між самотністю та уявними друзями. Насправді з допомогою вигаданих друзів малюки лише намагаються виразити емоції та покращити власні комунікативні навички.

Безумовно, трапляються випадки, коли уявний друг виникає в результаті емоційного виснаження організму або пережитого сильного шоку. Дуже часто через спілкування з вигаданим товаришем дитина намагається звільнитися від стресу, пов’язаного з розлученням батьків, народження молодшого братика або сестрички, переходу до нової школи або переїзду до іншого міста чи країни.

В моєї дитини з’явився уявний друг! Що мені робити?

Якщо у вашої дитини раптом з’явився уявний друг, не варто панікувати. Не забувайте, що для дітей, які не досягли 8-річного віку, цілком природно фантазувати та спілкуватися з вигаданими героями. Все, що потрібно робити батькам в такій ситуації – не хвилюватися, а намагатися зрозуміти малюка та налагодити з ним міцний контакт.

Поводьтеся природно

Не варто забороняти дитині спілкуватися з вигаданим другом чи вдавати, що ви не помічаєте дій малюка. Поводьтеся природно: не треба наказувати синові чи доньці облишити фантазії, проте не варто водночас і заохочувати таке спілкування. Пам’ятайте, що уявний друг вашої дитини є важливою частиною її життя на цьому етапі.

Познайомтеся з уявним другом свого малюка

Дуже важливо, щоб батьки познайомилися з уявним товаришем сина чи доньки, як зазвичай це відбувається у нормальних стосунках. Якщо ви детально розпитаєте дитину про її друга, це допоможе вам зрозуміти, як багато насправді важить вигаданий герой для малюка, а ще ви навчитеся правильно реагувати на його поведінку.

Не дозволяйте дитині використовувати уявного друга як виправдання

Зверніть увагу, що задля блага малюка ніколи не можна дозволяти йому використовувати нового уявного друга як виправдання за порушення правил чи погану поведінку. Дитину потрібно регулярно навчати дисципліни та вміння брати відповідальність за свої вчинки, тож наявність чи відсутність уявного друга не повинна жодним чином впливати на послух та виконання встановлених батьками правил.

Заохочуйте спілкування малюка з іншими дітьми

уявний друг та реальне спілкування

Попри те, що батьки повинні поважати та адекватно сприймати спілкування дитини з уявним другом, необхідно також стежити за тим, щоб ваші син чи донька проводили достатньо часу з іншими дітьми. Регулярний живий контакт з ровесниками стимулює розвиток психосоціальних навичок, і з часом постійне реальне спілкування може призвести до зникнення уявного друга.

Коли батькам варто занепокоїтися

Ми рекомендуємо звернутися за допомогою до кваліфікованого психолога або терапевта, якщо ви помітили такі зміни в поведінці дитини:

  • Син або донька полюбляють бути на самоті. Дитина набагато частіше грається з уявними друзями, аніж зі своїми реальними ровесниками.
  • Після появи уявного друга в поведінці малюка відбулися сильні зміни. Для прикладу, дитина часто перезбуджується та втрачає контроль над собою, стає дратівливою та психічно неврівноваженою.
  • Уявний друг викликає у вашої дитини відчуття страху або сильний дискомфорт через наділені йому негативні риси.

Не забувайте одну важливу істину: якщо ви будете присвячувати дитині достатньо часу та уваги, то зможете успішно виявити будь-яку проблему ще на початкових етапах.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.