Стоматит: профілактика і лікування

Стоматит - це дуже болісний тип виразки або відкритої рани в роті.
Стоматит: профілактика і лікування

Останнє оновлення: 28 жовтня, 2018

Коли ми говоримо про цю проблему, найважливіше усвідомлювати, що стоматит – це дуже болісний тип виразки або відкритої рани в роті. Стоматит може бути білого або жовтого кольору, і, як правило, він оточений яскраво-червоною ділянкою в роті. Він може з’явитися через вірусну інфекцію, але в деяких випадках неможливо дізнатися його точну причину.

Ці виразки можуть бути пов’язані з проблемами імунної системи організму, тому що вони зазвичай з’являються після травми рота, як от стоматологічного втручання або випадкового укусу щоки або язика. Читайте далі, щоб дізнатися про причини, а також про способи лікування та профілактики стоматиту.

Чому з’являється стоматит?

 • Емоційний стрес.
 • Нестача вітамінів і мінералів у деяких дієтах. До них належать: залізо, фолієва кислота та вітамін В12.
 • Гормональні зміни.
 • Менструальний період.

Будь-хто може страждати від стоматиту, чоловік або жінка, хоча це захворювання частіше вражає жінок, а в деяких випадках може бути спадковим.

Симптоми

 • Червоні хворобливі плями, які пізніше стають виразками.
 • Виразки мають жовтуватий колір.
 • Дискомфорт, а іноді й лихоманка.

Біль, викликаний стоматитом, може тривати від 7-10 днів аж до 3 тижнів залежно від розміру виразки.

Як запобігти появі стоматиту?

стоматит
Щоб запобігти цим виразкам в порожнині рота, треба вживати належну кількість вітамінів і заліза, які знаходяться в харчових продуктах, багатих на тваринні й рослинні білки.
 • Вітамін В2. Дефіцит цього вітаміну призводить до появи тріщин в кутах рота і шкірі. Він міститься в хлібі з цільного зерна, зелених листових овочах і молоці.
 • Вітамін B3. Вживання цього вітаміну також допомагає запобігти захворюванням порожнини рота. Він зокрема міститься в червоному і білому м’ясі, молоці, молочних продуктах і яйцях.
 • Фолієва кислота. Її відсутність призводить до виразок в порожнині рота, а також до анемії. Тим не менш, споживання великих доз фолієвої кислоти може бути небезпечним, тож слід проконсультуватися з лікарем.
 • Вітамін В12. Щоб отримати необхідну кількість цього вітаміну, рекомендовано споживати продукти тваринного походження, як от м’ясо, морепродукти, молочні продукти.
 • Вітамін С. Дефіцит цього вітаміну не викличе появу виразок в роті, але може призвести до кровоточивості ясен. Продукти, які багаті на вітамін С – цитрусові та інші фрукти й овочі.
 • Існують ще два типи корисних продуктів: пробіотики і продукти, які містять Омега-3. Обидва мають протизапальний ефект, і, крім того, як показали дослідження в університеті штату Кентуккі, вони мають антибактеріальний потенціал. Ми можемо скористатися продуктами, які мають корисні компоненти і уникати продуктів, які були модифіковані або змінені. Харчові продукти, що містять натуральні пробіотики, – це свіжий йогурт і кисломолочні продукти. Серед продуктів, багатих на Омега-3, – риба, олія та горіхи.

Пам’ятайте…

Якщо ваш щоденний раціон бідний на поживні речовини, цілком імовірно, що у вас з’являться ці виразки, тому важливо обговорити способи, як полегшити біль або дискомфорт, який вони викликають.

Незважаючи на те, що експерти Американської стоматологічної асоціації говорять, що в більшості випадків ці виразки зникають самі собою, все ж можливо прискорити процес загоєння і позбутися симптомів.

 • Продаються певні типи рідин для полоскання рота при стоматиті, рекомендується використовувати м’які.
 • Використовуйте саморобний засіб для полоскання рота, який легко зробити з води, змішаної з сіллю або харчовою содою.
 • Інший варіант полягає в змішуванні води з перекисом водню та нанесенні суміші безпосередньо на виразку за допомогою ватного тампону.

Все це можна робити настільки часто, наскільки це необхідно для сприяння швидкому загоєнню.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.