Ви на антидепресантах? Ось що потрібно знати, перш ніж зупинитися

Ви можете почуватися краще, але не припиняйте відразу приймати антидепресанти. Цей процес вимагає переходу, який має проводитися під наглядом лікаря.
Ви на антидепресантах? Ось що потрібно знати, перш ніж зупинитися

Останнє оновлення: 07 листопада, 2018

Для деяких людей, які борються з депресією або тривогою, антидепресанти можуть бути порятунком. Для інших це не видається відповіддю, на яку вони сподівалися, або вони вирішують не приймати їх з інших причин.

Якщо ви належите до останньої групи, є дещо, про що ви маєте знати, перш ніж припинити їх приймати.

Важливо обміркувати це рішення і проконсультуватися з лікарем. Майте на увазі, що цей різновид ліків безпосередньо впливає на мозок, і зміни треба контролювати.

Ось деякі фактори, які потрібно враховувати, перш ніж приймати рішення про припинення прийому антидепресантів:

Необхідно дослухатися до лікаря

У лікаря
Якщо ви плануєте припинити прийом антидепресантів, важливо відверто поговорити з психологом або психіатром про очікування, страхи, сумніви та надії.

Як пацієнт, ви маєте право вирішити, приймати їх чи ні, але ці фахівці пояснять побічні ефекти, які ви можете відчути під час процесу.

Багато людей вирішують, що вони почуваються добре і не потребують ліків. Це часто трапляється, коли досягнута емоційна рівновага. Проте нерідко щасливе відчуття є наслідком прийому антидепресантів.

Лікар повинен знати, що ви відчуваєте і як ви почуваєтеся. У такий спосіб він зможе порадити вам, чи варто припиняти лікування чи ні.

Ви можете не бути впевненими у тому, почуваєтеся ви в нормі чи вам потрібне коригування лікування. Процес, як правило, триває довго, і деякі люди втомлюються від постійних нових доз.

Якщо ваш лікар погоджується, що припинення лікування є хорошою ідеєю, ви тоді створите план поступового зменшення вживання антидепресантів. У такий спосіб ви матимете контроль над побічними ефектами, і ви не будете проходити крізь цей процес наодинці.

Якщо ви хочете припинити прийом ліків, оскільки незадоволені побічними ефектами, ваш психіатр може запропонувати альтернативи, які працюватимуть для організму. Поясніть будь-які страхи або питання і розкажіть йому, як почуваєтеся.

Антидепресанти

Це потребує більше часу, ніж ви думаєте

Деякі люди приходять на прийом до психіатра або психолога розчаровані тим, що багатомісячний прийом антидепресантів не приніс жодних змін або, можливо, зміни є, але вони негативні.

Звичайно, ви хочете, щоб зникли всі скорботи, відсутність інтересу до всього, невпевненість та інші ситуації, які є причиною того, що ви вживаєте антидепресанти.

Хоча лікарі також хочуть, щоб антидепресанти здавалися чарівною паличкою, за помахом якої все це зникне, насправді все набагато складніше.

Ви повинні дати своєму організму час адаптуватися до нової дози.

Люди часто хочуть повернутися до норми через декілька днів лікування, однак варто розуміти, що лікар знає, скільки часу потрібно для поліпшення. Він скаже, що для цього потрібно.

Не варто намагатися змінювати свою дозу самостійно. Якщо ви це зробите, ви поставите під загрозу своє власне життя, і побічні ефекти можуть вийти з-під контролю. Ваш лікар попросить вас бути терплячими, і ви справді маєте спробувати.

Ваш настрій, імовірно, тимчасово зміниться

Чоловік и жінка
Коли ви припиняєте прийом антидепресантів без дозволу лікаря, ви, мабуть, не замислюєтеся над тим, що вам потрібно, щоб тримати під контролем наслідки.

Ось чому в декількох дослідженнях зазначено, що коли люди припиняють прийом, зростає ризик виникнення суїцидальних думок.

Проте зв’язок між наявністю небезпечних думок і припиненням прийому антидепресантів ще не був остаточно підтверджений.

Якщо ви припините прийом ліків, ви почуватиметеся дивно

Як ми вже зазначали, антидепресанти безпосередньо впливають на мозок. Їхнє завдання – регулювати роботу мозку. Коли ви припиняєте лікування, це правило скасовується, і ви можете відчути один або декілька з таких симптомів:

  • почуття електричного шоку в голові
  • втрата здатності концентруватися
  • різкі зміни настрою
  • неможливість виконувати прості завдання
  • втрата пам’яті

Відчуття у різних людей можуть бути різними. Напевно, ви не помітите різниці в перші кілька днів, а у наступні кілька днів тоді, можливо, не зможете чітко мислити.

Це цілком нормально, і, хоча це не повинно вас лякати, рекомендується, щоб лікар перевірив тяжкість симптомів.

Ваше право вирішувати, чи приймати антидепресанти

На людей з депресією багато навалюється одразу. Поруч з вирієм емоцій, є всі ці медичні рекомендації та інші пропозиції.

Це може викликати плутанину і змусити вас замислитися, наскільки ви контролюєте власне життя і ваші рішення.

Ви завжди повинні пам’ятати, що рішення про те, чи варто приймати антидепресанти, є вашим і лише вашим.  • Ayestaran Altuna, A., Caro Aragonés, I., Pascual Arce, B., & Aguas Compaired, M. Antidepresivos. Revista Multidisciplinar de Gerontologia. 2005; 1 (03).
  • Heerlein, A. Tratamientos farmacológicos antidepresivos. Revista Chilena de Neuro-Psiquiatria. 2002.
  • DeBattista, C. Fármacos antidepresivos. In Farmacología básica y clínica. McGrawHill. 2010; 1 (1): 521-540.
  • Henssler J, Heinz A, Brandt L, Bschor T. Antidepressant Withdrawal and Rebound Phenomena. Dtsch Arztebl Int. 2019 May 17;116(20):355-361.
  • Valuck RJ, Orton HD, Libby AM. Antidepressant discontinuation and risk of suicide attempt: a retrospective, nested case-control study. J Clin Psychiatry. 2009 Aug;70(8):1069-77.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.