Як гени впливають на зовнішність людини

Нині майбутню зовнішність людини можна з майже абсолютною точністю визначити за допомогою генетики та досліджень кваліфікованих спеціалістів у цій галузі. Читайте статтю, щоб дізнатися більше!
Як гени впливають на зовнішність людини

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Відчуття, коли ви дізнаєтесь, що скоро станете батьками, не можна порівняти ні з чим, адже диво зародження нового життя є неймовірним! Майбутню маму чи не одразу охоплює величезна кількість запитань та переживань, якою буде її дитина. З’ясуймо, що впливає на зовнішність людини.

Найбільше вагітні жінки думають саме про зовнішність майбутньої дитинки. Жінка при надії може годинами фантазувати, якого кольору оченята та волосся матиме її малюк, якими будуть його личко, ручки та ніжки.

На щастя, нині наука зайшла так далеко, що зовнішність людини можна з високою точністю завчасно визначити за допомогою численних досягнень в області генетики та кваліфікованих спеціалістів у цій сфері. Вчені досягли таких успіхів у генетиці, що для фантазії людини майже не залишилось місця. Втім, дослідження ведуться й по нині, адже наука не стоїть на місці.

Що впливає на зовнішність людини?

Зовнішність людини легко можна визначити ще під час її перебування в утробі матері завдяки двом видам генів, які є у кожного з нас, а саме:

Домінантні гени

Ці гени містяться у ДНК людини. З їхньої назви легко здогадатися, що вони є потужнішими за інші гени. Саме домінантні гени є головними у визначенні того, яку зовнішність матиме ваша майбутня дитина.

Рецесивні гени

Рецесивні гени є значно слабшими за домінантні. Втім, це не означає, що вони не відіграють ніякої ролі у формуванні зовнішності людини.

Цей вид генів особливий тим, що вони можуть передаватися через покоління. Тобто, якщо діти не будуть схожими на вас, вашу зовнішність можуть перейняти внуки.

Сьогодні ми допоможемо вам скласти портрет своїх майбутніх дітей за допомогою базових генетичних факторів.

Фактор № 1: Колір очей

Колір очей людини залежить від пігменту меланіну, який міститься у деяких генах.

У дитинстві концентрація цієї речовини часто змінюється. Це й пояснює той факт, що деякі діти народжуються з яскравими блакитними очима, а у підлітковому та зрілому віці можуть мати темно-коричневі або карі очі.

За темний колір очей відповідає домінантний ген. Ось як це працює у реальному житті:

  • Якщо обоє батьків мають темний колір очей, ймовірність того, що їхні діти також матимуть темні очі, становить 75%. Потомство у батьків з темними очима може бути й зеленооким – шанси на це складають 18%. Дуже малоймовірно, що у таких батьків народяться малюки з блакитними очима. Ймовірність цього становить лише 6%.
  • При поєднанні зелених та коричневих очей ймовірність народити дитину з темним забарвленням очей знижується до 50%. Шанси, що у батьків із зеленими та коричневими очима народиться малюк із зеленим кольором очей, складають приблизно 37%, з блакитними очима – 12%.
  • Якщо один з пари має блакитні очі, а інший – коричневі, шанси, що діти успадкують колір очей когось з батьків становлять 50%, тобто вони також матимуть або коричневий, або блакитний колір очей.
  • Якщо у вас та вашого партнера зелені очі, то ймовірність того, що ваші діти також матимуть таке забарвлення очей, складає 75%. У таких пар можуть народитись і блакитноокі діти. Шанси цього – 25%.
  • Коли в одного з батьків блакитні очі, а в іншого – зелені, діти успадковують один з кольорів з вищезгаданою ймовірністю.
  • Якщо в обох партнерів очі блакитного кольору, можна майже з абсолютною впевненістю стверджувати, що й діти матимуть блакитні очі. Існує лише 1% шансу, що потомство такої пари матиме очі зеленого кольору.

Фактор № 2: Колір волосся

З кольором волосся ситуація практично така ж, як і з забарвленням очей – головну роль тут відіграють домінантні гени. Якщо в одного з батьків волосся коричневого або чорного кольору, діти мають більше шансів успадкувати саме цей відтінок, адже так працює генетика.

Втім, якщо у попередніх поколіннях хтось з ваших предків мав біляве або руде волосся, ваші діти можуть успадкувати цей колір. Ймовірність цього зростає ще більше, якщо ваш партнер також має яскраве руде або біляве волосся.

Фактор № 3: Форма губ та рота

Повні губи у новонародженого малюка також є результатом впливу домінантних генів, тоді як за тонкі губи відповідають рецесивні гени. Саме тому, дитина має більше шансів успадкувати губи того з батьків, у кого вони повніші.

Мати тонкі губи малюк може лише у тому випадку, якщо котрийсь із дідусів або бабусь є власником цієї риси зовнішності.

Фактор № 4: Форма носа

Домінантні гени визначають ширину та форму перенісся. Ось чому деякі люди мають не надто привабливий, так званий “гачкуватий ніс”, який передається з покоління у покоління. Оскільки зовнішність людини визначають більшою мірою домінантні гени, у новонародженої дитини більше шансів успадкувати саме таку форму носа.

Фактор № 5: Анатомія обличчя

Овальна та видовжена форма обличчя є домінантними над круглою, тоді як за високі вилиці відповідають рецесивні гени.

За допомогою цих характеристик ви розширите своє уявлення, від чого залежить зовнішність людини, та як приблизно виглядатиме ваша майбутня дитина. Втім, не забувайте, що зовнішність людини впливає не лише на її привабливість та самооцінку, але й допомагає сформувати її особистість.

Зовнішній вигляд людини – це не лише колір очей та білосніжна усмішка.

Зовнішність людини може чимало розповісти про її фізичні якості та вміння. Для того, щоб за допомогою генетики стати помічником та янголом-охоронцем своєї дитини на шляху до втілення її мрій, радимо прочитати кілька наших інших статей на цю тему.

А ви вже уявили, як виглядатиме ваша майбутня дитина?  • Бужієвська Т.І. (2001). Основи медичної генетики. Здоров’я.
  • Помогайбо В.М., Петрушов А.В. (2014). Генетика людини. Академія.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.