Як не переїдати, коли вам сумно

Як не переїдати, коли вам сумно
Як не переїдати, коли вам сумно

Останнє оновлення: 26 грудня, 2018

Сумна дівчина лежить на дивані з великим морозивом і плаче перед телевізором – таку сцену можна побачити не тільки у кінофільмах.

Хочете дізнатись як уникнути переїдання в період депресії, читайте далі.

Ця ситуація, можливо, інакша у вашому випадку. Можливо, ви вибираєте якусь іншу їжу. Можливо, ви зовсім у іншій ситуації, наприклад, не вдома. Правда у тому, що в період депресії, суму або емоційного виснаження дуже хочеться їсти.

Як можна уникнути цих моментів? Ми розповімо про це у нашій статті.

Емоційне переїдання

переїдання в стресовому стані

У стресовому стані ви наїдаєтесь. Коли ви сумні, ви їсте. У період тривоги ви теж їсте. Чому так відбувається?

Люди зазвичай шукають порятунку в їжі, коли щось йде не так, як потрібно. Переїдання стає звичкою. На жаль, позбутися цієї звички не виходить швидко.

Залежність від їжі для задоволення емоційних потреб немає жодної користі. Потрібно їсти тільки тоді, коли організм потребує цього на фізіологічному рівні, а не на психологічному.

Багато людей вважають, що бурчання та спазми у шлунку є проявом голоду. Тому їдять. Однак частіше за все розум або ж емоції подають певний сигнал. Це тому що вони звикли отримувати швидку винагороду.

Миттєве полегшення через їжу може мати як позитивні ефекти, так і негативні. Але щоразу ви потребуватимете дедалі більше для отримання бажаного результату. Така сама ситуація відбувається з наркотиками.

Процес поїдання повинен бути спричинений апетитом, не емоціями чи настроєм.

Але проблема у тому, що не завжди вдається розрізнити фізіологічну потребу та необхідність отримання певного емоційного задоволення. Це частіше трапляється після приймання їжі.

Розум завжди шукатиме подібну винагороду. Коли ви знаходите їжу, то її поглинаєте і вже немає значення, голодні ви чи ні.

Негативні емоції теж викликають голод. Приміром, якщо сумуєте – їсте шоколад, якщо знервовані – їсте печиво. Мозок теж відчуває задоволення.

Ось як формується звичка, якої неймовірно важко позбутися.

Як уникнути емоційного переїдання?

переїдання в період депресії

У кожного з нас є те, що психологи називають “продукти для комфорту”. Це продукти, які ви обираєте в певні моменти або під впливом певних емоцій.

Наприклад, якщо посварились з партнером, їсте шоколад. Коли вам тривожно або сумно, ви їсте картоплю фрі. У стані депресії вас може приваблювати морозиво і печиво.

Чи не дивно, що ніхто не заспокоює себе поїданням моркви, помідорів або яблук?

Це можна пояснити тим, що овочі та фрукти не містять високого рівня жирів, тому не можуть задовольнити емоційних потреб людини.

Це перша важлива ознака, яку варто помітити, щоб уникнути переїдання під час емоційної нестабільності.

Підказки, що допоможуть побороти звичку:

Визначте, чи ви насправді голодні

Це найважче зробити. Але щойно ви визначите це, інші кроки будуть дуже простими.

Будьте уважними і ви помітите, що смуток змушує вас їсти певні продукти. Це ті продукти, які у будь-який інший час впродовж дня чи певного періоду життя ніколи б не спали вам на думку.

Фізичний голод зростає поступово, але він може зачекати. Він задовольняється різними стравами з меню. Цей стан не викликає негативних почуттів, єдиний вихід – це задовольнити його.

З іншого боку, емоційний голод раптовий і не терпить відстрочки. Для його задоволення потрібні спеціальні продукти. Цей стан змушує вас почувати вину та сором. Окрім того, такий голод неможливо задовольнити.

Інший вихід зрозуміти, чи у вас справжнє почуття голоду чи ні, стосується кількості.

У разі наявності фізіологічного апетиту, ви насититесь меншою порцією їжі. Якщо ж це емоційний голод, шлунок перетвориться на бездонне дно. Пізніше можуть виникнути спазми у шлунку, навіть біль. Ви навіть відчуєте нудоту або бажання заснути на декілька годин.

Визначте, коли ви їсте «для задоволення»

тістечка

Зверніть увагу на ваші відчуття, чи є потреба у їжі є фізичною.

Приміром, є щось, що вас засмучує: поганий результат екзамену, суперечки з сім’єю, негаразди на роботі, тощо. Якщо після кожної проблеми, ви відчуваєте тягу до їжі, ймовірно, смуток керує шлунком.

Проаналізуйте моменти, коли найбільше хочеться їсти, можливо потреба не така важлива. Це допоможе покинути кухню, зачинити двері холодильника та знайти інший вихід із ситуації.

Приховуйте спокусу

Це дуже незвичайна порада, але ефективна на початку, коли ви намагаєтесь подолати емоційний голод.

Якщо ви вийшли на кухню взяти шматочок шоколаду, але все, що знайшли, це апельсин, у вас два виходи: з’їсти апельсин або вийти з кухні.

Якщо хочеться чогось солоного, але перше, що трапилось – це картопля фрі, що тоді будете робити? Звичайно, з’їсте.

Якщо ви заглянете до шухляди і знайдете там тільки смачненькі рисові хлібці, ви обов’язково їх з’їсте. Ви не позбудетесь звички, але принаймні з’їсте те, від чого не набирають вагу, ви не з’їсте шкідливу їжу.

Контролюйте себе

відмовтесь від шкідливої їжі

Ми вже визначили, що саме емоційний голод штовхає нас до переїдання. Наступний крок – це зосередження на іншому та спроба взяти контроль над ситуацією.

Поштовх до їжі у період суму дуже сильний. Треба бути суворими до себе та відданими цілі, аби перемогти у цій битві.

Можна займатися фізичними вправами, щоб почуватися щасливими. Або робити те, що дарує радість. Наприклад, подивіться серію улюбленого шоу або кінострічку, послухайте музику, підіть на прогулянку або сходіть до магазину.

Є так багато можливостей, що їх всі просто нема змоги описати у цій статті. Ви краще за будь-кого іншого знаєте, що робить вас щасливими (і це не їжа).

It might interest you...
Що стоїть за нестримною тягою до їжі?
Моє здоров'яНаписав та перевірив Моє здоров'я
Що стоїть за нестримною тягою до їжі?

Звідки виникає така нестримна тяга до їжі? Чи справді їжа забезпечує нас тим щастям, яке ми не можемо отримати у щоденному житті?