Як правильно реанімувати дитину вдома

Немовлята схильні до нещасних випадків, які загрожують їхньому життю. Знання методів серцево-легеневої реанімації може бути життєво важливим у небезпечній ситуації, що впливає на їхнє дихання і серцебиття.
Як правильно реанімувати дитину вдома

Останнє оновлення: 13 травня, 2019

Методи реанімації дітей – це те, з чим ніхто не хоче зіткнутися в житті, хоча вони є вирішальними у випадку, якщо потрібно реанімувати дитину. Від знання, як застосувати ці методи на практиці, може залежати життя людини.

Серцево-легенева реанімація, або СЛР, є процедурою, яка зберігає життя та застосовується, коли людина перестає дихати або серце перестає битися. Процедура, описана тут, не є тим самим, що пройти сертифіковане навчання з питань СЛР.

Якщо ви є батьком або піклуєтеся про дітей, ви повинні пройти курс, щоб навчитися реанімувати дитину. Крім того, СЛР, яку необхідно робити, залежить від віку дитини.

Коли потрібно робити СЛР?

Діти народжуються дослідниками.

Вони зацікавлені у вивченні навколишнього світу, через це вони можуть бути жертвами нещасних випадків, які загрожують їхньому життю. Тому дуже важливо, щоб батьки або опікуни немовлят мінімізували фактори ризику навколо дитини. Ви також повинні постійно стежити за ними.

Час дуже важливий у разі нещасного випадку. Коли дитина втрачає свідомість і не дихає, лише 4 хвилини без кисню можуть призвести до постійного пошкодження мозку, і дитина може померти через 4 – 6 хвилин.

дитина

Якщо дитина починає видавати дивні звуки або взагалі довго мовчить, вдавлюється, шкіра починає змінювати колір, дитина може задихатися. Ви повинні діяти швидко і зберігати спокій, щоб мати можливість застосовувати ефективні методи реанімації для своєї дитини.

Що може змусити дихання дитини зупинитися або серце припинити битися?

 • Вдавлення дрібними предметами, такими як кнопки, монети, іграшки або їжа
 • Ускладнення від захворювання легенів
 • Отруєння харчовими продуктами, лікарськими засобами або токсичними речовинами
 • Вдавлення водою у ванні або басейні
 • Ураження електричним струмом
 • Надмірна кровотеча з рани
 • Пошкодження голови або інша серйозна травма через падіння

Як реанімувати дитину

1. Швидко оцініть ситуацію

Якщо ваша дитина кашляє, не може дихати, а шкіра змінює колір, ви повинні допомогти її позбутися того, що блокує її дихальні шляхи. Кашель є природним механізмом очищення дихальних шляхів.

Коли дитина втрачає свідомість, слід застосовувати СЛР, щоб вона могла знову дихати, і серце знову почне битися. Попросіть когось подзвонити в службу екстреної допомоги, поки ви займаєтеся дитиною.

Якщо ви самі, не нехтуйте дитиною, щоб зробити дзвінок. Спочатку застосуйте дві хвилини СЛР, а потім зробіть виклик, не втрачаючи контролю над дитиною. Ви повинні робити всі ці процедури ретельно і обережно.

2. Якщо ваша дитина свідома, допоможіть їй позбутися того, що заважає

 • Покладіть дитину на своє передпліччя. Підтримуйте голову і шию однією рукою. Іншою рукою покладіть дитину так, щоб вона знаходилася посередині вашого передпліччя.
 • Використовуйте великий і вказівний пальці, щоб відкрити щелепу дитини. Переверніть її і покладіть на живіт, спираючи на своє передпліччя. Підтримуйте дитину іншою рукою. Голова дитини має бути нижче ваших грудей.
 • Вільною рукою ніжно, але твердо постукайте дитину між лопатками, щоб спробувати вибити об’єкт. Тримайте її щелепу достатньо міцно, щоб також тримати голову і шию.
 • Якщо дитина не може позбутися предмету, покладіть вільну руку (ту, якою ви стукали) на шию і хребет дитини. Переверніть дитину та покладіть руку і передпліччя на грудину дитини.
реанімувати дитину
 • Використовуйте великий і вказівний пальці руки, якою ви тримаєте дитину за голову, щоб утримувати відкриту щелепу дитини. Підтримуйте руку, що тримає спину дитини за допомогою свого стегна. Переконайтеся, що голова дитини знаходиться нижче вашого тіла.
 • Поставте свої два або три пальці на середину грудей дитини, прямо навколо сосків. Натисніть вниз на 3 – 4 сантиметри. Відпустіть, не віднімаючи пальці від грудини.
 • Натисніть п’ять разів. Потім повторіть: переверніть дитину і застосуйте п’ять ударів по спині, потім повторіть компресії грудей.
 • Продовжуйте повторювати, поки не вилучите предмет, або ваша дитина почне кашляти та дихати самостійно.

3. Якщо дитина втратила свідомість, застосовуйте СЛР

 • Перевірте, чи дитина без свідомості. Викрикуйте її ім’я. Перевірте, чи її груди рухаються і намагайтеся послухати дихання.
 • Обережно покладіть дитину на спину на тверду поверхню. Однією рукою тримайте лоб дитини, нахиляючи голову назад. Іншою рукою, тисніть на груди дитини, натискаючи на 3 – 4 сантиметри вниз, а потім дайте грудині повністю піднятися.
 • Виконайте 30 компресій. Швидко рахуйте компресії без зупинок (“і 1, і 2, і 3” до 30).
 • Відкрийте дихальні шляхи дитини. Підніміть підборіддя однією рукою, одночасно натиснувши голову назад.
 • Перевірте дихання: Піднесіть своє вухо ближче до носа і рота дитини, перевірте, чи рухаються її груди, і відчувайте її дихання на своїй щоці.
 • Якщо дитина не дихає, закрийте рот і ніс дитини своїм ротом. Якщо ви не можете закрити обидва, просто закрийте ніс і тримайте рот закритим. Вдуйте два рази повітря в дитину (вони повинні тривати секунду) і спостерігайте, чи груди дитини піднімаються.
 • Якщо дитина все ще не дихає, перевірте, чи можна побачити, що перешкоджає її дихальному шляху. Якщо ви бачите це, спробуйте дістати мізинцем.
 • Повторіть компресії і 2 вдихи, поки немовля не прийде у свідомість, або не приїде лікар.

Які інші запобіжні заходи слід вживати до застосування СЛР?

підняти голову дитини

Якщо можлива травма хребта, слід уникати нахилу голови та шиї дитини. Щоб спробувати реанімувати дитину, ви повинні рухати її за допомогою іншої людини.

Крім того, якщо дитина кровоточить, слід спочатку позбутися кровотечі перед застосуванням СЛР.

Ви не повинні залишати дитину саму, якщо стався нещасний випадок. Виклик екстрених служб дуже важливий; чим швидше ви це робите, тим краще. Але якщо ви самі, не забудьте спочатку застосувати дві хвилини СЛР, а потім зробити дзвінок, не забуваючи про дитину.

Якщо у вас є автоматизований зовнішній дефібрилятор, ви можете використовувати його, щоб реанімувати дитину, лише у випадку, якщо він підходить для немовлят. Коли ви кладете подушки цього приладу на груди дитини, вони автоматично перевіряють частоту серцевих скорочень. Ви повинні точно дотримуватися інструкцій, щоб оживити дитину. • De Avila Aburdene R, Castro Kukoc M. Relaciones con el inicio de la marcha, gateo, uso de andadores y accidentes. Revista de la sociedad boliviana de pediatría 2005; 44 (1): 11-14. Available at: http://www.scielo.org.bo/scielo.php?pid=S1024-06752005000100003&script=sci_arttext. Accessed 01/21, 2019.
 • Fernández-Bouzas A, Ortega-Avila R, Harmony T, Santiago E. Complicaciones de la asfixia perinatal en el recién nacido. Salud Mental, 2004; 27 (1): 28-37. Available at: http://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=16559. Accessed 01/21, 2019.
 • Fernández Solar M, Fernández Solar I. Primeros auxilios de niños y bebés: actuación y tratamiento. Alicante: 3ciencias; 2015.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.