У вас колись боліла щелепа?

Щелепа часто болить через звички, які ви маєте, навіть не усвідомлюючи цього, наприклад, через погану поставу, стрес або нервозність. Здатність керувати ними має важливе значення для полегшення цього болісного стану.
У вас колись боліла щелепа?

Останнє оновлення: 26 травня, 2019

Біль у щелепі найчастіше викликає занепокоєння. Проте слід також сказати, що це дуже дратівливий розлад, який може статися через інші захворювання, такі як бруксизм або навіть проблеми з суглобами. Якщо у вас коли-небудь боліла щелепа, тоді ця стаття для вас.

Якщо ви колись страждали на цього болю, він, ймовірно, з часом зникав, особливо якщо проблема була результатом емоційного збудника, як нервозності через стрес.

Оскільки ця проблема поширена серед населення, варто заглибитися трохи в симптоми, причини та засоби від болю в щелепі. Ми запрошуємо вас звернути на них увагу.

Болить щелепа: причини, на які треба звернути увагу

жінка торкається своєї щелепи
Слід зазначити, що щелепа може боліти на різних ділянках. Деякі люди помічають біль біля одного вуха, тоді як інші страждають на дискомфорт, коли їдять або розмовляють.

Ця проблема пов’язана з анатомією скронево-нижньощелепного суглоба, у якому знаходиться складна мережа нервів і тканин, які можуть стати запаленими або постраждати від інших розладів.

Розгляньмо їх докладніше.

Біль, який зосереджений навколо вух

Іноді біль у щелепі концентрується навколо одного або обох вух. У цьому випадку дискомфорт може випромінювати у верхню частину обличчя, навіть у верхню частину голови.

 • Цей біль в суглобах з’являється, коли ви говорите, позіхаєте чи їсте.
 • Іноді його можна сплутати з простим зубним болем, але насправді він може бути ознакою ерозії скронево-нижньощелепного суглоба.
 • Може бути проблема з суглобовим хрящовим диском або зв’язками та нервами в цій ділянці.
 • Всі ці фактори має визначити фахівець. Однак слід пам’ятати, що втрата кісткової тканини в суглобах може статися з віком.

Якщо ви не можете повністю відкрити щелепу

Якщо ви колиcь відчували, ніби не можете повністю відкрити щелепу, зупиніться і подумайте про те, яким ваше життя було за останні кілька днів.

 • Якщо ви не в змозі справлятися зі стресом і тиском з боку середовища, він може генерувати реакцію мозку, що призводить до напруження м’язів, прискорення частоти серцевих скорочень і скутості в тілі, яка фокусується в районі плечей, шиї та обличчя.
 • Майже не усвідомлюючи цього, ви можете напружувати щелепу, скреготати зубами вночі й відчувати такі симптоми, як дзвін у вухах, головний біль і проблеми з відкриттям або закриттям щелепи.

Ця проблема зникне з часом, але вона може бути дуже неприємною, поки триває. Джерелом цього, як правило, є стрес, яким ви маєте навчитися керувати належним чином.

жінка тримається за щелепи

Бруксизм

Дуже часто щелепа болить через звичку, яку більшість людей практикує вночі, не усвідомлюючи цього: скреготять зубами.

 • Бруксизм може статися через погане вирівнювання зубів або нічне нервове збудження, викликане поганим раціоном, стресом, який накопичується протягом дня, або нездатністю насолоджуватися спокійним і відновлювальним сном.
 • Бруксизм вимагає поради відповідних фахівців, які можуть порекомендувати, щоб ви, наприклад, вставляли капи на ніч.

Бруксизм також є одним із найпоширеніших причин болю в щелепі.

Прості методи лікування болю в щелепі

жінка в позі лотоса

Слідкуйте за своєю поставою

Один зі способів зменшити симптоми, пов’язані з розладом скронево-нижньощелепного суглоба (болем у щелепі) є турбота про вашу поставу, особливо в ділянці плечей, шиї та голови.

Коли у вас погана постава, може з’явитися напруга шиї та щелепи. Насправді, це те, що ви можете навіть не усвідомлювати, поки знаходитеся на роботі, дивитеся телевізор або розмовляєте телефоном.

Не забувайте завжди звертати увагу на вісь спина/ шия: вона має утворювати пряму і розслаблену лінію.

Крім того, ваші губи й зуби мають відпочивати одночасно. Язик, тим часом, має впиратися у піднебіння, коли ви дихаєте через ніс.

Ваш раціон

 • Уникайте продуктів, які викликають запалення, таких як: цукор, жири, надмірна кількість кави або енергетичних напоїв, консерванти.
 • Збільште споживання вітаміну С і кальцію

Керуйте своїми емоціями та боріться зі стресом

Ми знаємо, що легко рекомендувати способи управління стресом належним чином, але тоді, коли ви намагаєтеся втілити їх на практиці, виростає заплутаний лабіринт.

 • Дуже важливо нагадати собі, що вам потрібно бути спокійними, щоб ваші нерви та кров’яний тиск піклувалися про здоров’я і гарантували довголіття.
 • Намагайтеся знайти час протягом дня, щоб розслабитися. Хороший варіант, який завжди допомагає піклуватися про тіло і розум, – це йога.

Спробуйте дотримуватися цих простих порад у своєму повсякденному житті. • Shetty, S., Pitti, V., Babu, C. L. S., Kumar, G. P. S., & Deepthi, B. C. (2010). Bruxism: A literature review. Journal of Indian Prosthodontist Society. https://doi.org/10.1007/s13191-011-0041-5
 • Sinisalu, V., & Akermann, S. (2016). Temporomandibular disorders. Eesti Arst. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00238-4
 • Graff-Radford, S. B. (2012). Facial pain, cervical pain, and headache. CONTINUUM Lifelong Learning in Neurology. https://doi.org/10.1212/01.CON.0000418648.54902.42
 • Murphy MK, MacBarb RF, Wong ME, Athanasiou KA. Temporomandibular disorders: a review of etiology, clinical management, and tissue engineering strategies. Int J Oral Maxillofac Implants. 2013;28(6):e393–e414. doi:10.11607/jomi.te20
 • Glaros, A. G., Williams, K., & Lausten, L. (2005). The role of parafunctions, emotions and stress in predicting facial pain. Journal of the American Dental Association. https://doi.org/10.14219/jada.archive.2005.0200
 • Shetty S, Pitti V, Satish Babu CL, Surendra Kumar GP, Deepthi BC. Bruxism: a literature review. J Indian Prosthodont Soc. 2010;10(3):141–148. doi:10.1007/s13191-011-0041-5

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.