14 дивних і маловідомих психологічних розладів

2 Січня, 2019
Такі синдроми як стокгольмський і синдром Діогена досить відомі психологічні розлади, однак є й такі, що не надто знані...

Сьогодні людський розум залишається однією з найбільших загадок у світі. Галюцинації, дисоціативні відхилення, дивні досвіди, розлади головного мозку – це далеко не всі психологічні розлади.

Однак вони викликають не лише тривогу, а й цікавість, адже розум людини має здатність дивувати нас і показувати щось неймовірне, нескінченне й чудесне.

Утім, хоча більшість людей і чули про такі психологічні розлади як шизофренія та обсесивно-компульсивний розлад, існує довгий список інших психологічних станів, що є дуже дивними й незвичними.

У сьогоднішній статті ми перелічимо не надто поширені психологічні розлади, які, утім, вражають звичайних людей.

Психологічні розлади:

1. Синдром Капгра

Людина, яка страждає на цей симптом, твердо переконана, що когось біля неї замінили дуже схожим самозванцем. Цей тип марень найчастіше виникає в пацієнтів із шизофренією, однак проблема також не оминає й хворих на слабоумство, епілепсію або пошкодження голови.

Синдром Капгра

2. Синдром Фреголі

Це протилежне до синдрому Капгра. У випадку синдрому Фреголі, бідолаха з розладом думає, що різні люди є однією й тією ж особою, яка може змінювати свою зовнішність і видавати себе за когось іншого.

3. Синдром Котар

Хворий має оманливе враження, що він помер, і більше не існує. Людині здається, що її тіло на етапі гниття або вона втратила всю кров чи внутрішні органи. Найчастіше цей синдром спостерігають у пацієнтів із психотичною депресією або шизофренією.

Синдром Котар

4. Парамнезія

При цьому розладі пам’яті у людини виникає враження, що місце роздвоїлося, тобто що існує його дві одночасні копії. Наприклад, пацієнт може вважати, що лікарню, де він перебуває, дублювали, і така сама установа знаходиться ще десь. Хворі почуваються так, ніби живуть у паралельних світах.

5. Синдром чужої руки

Люди із синдромом чужої руки вважають, що їхня рука не належить їм, а має своє окреме керування. Іноді хворі на цей розлад думають, що в них вселився дух або щось подібне. Зазвичай жертвами синдрому стають люди, що зазнали пошкоджень мозолистого тіла, яке з’єднує дві півкулі мозку.

Синдром чужої руки

6. Мікропсія або макропсія 

Це неврологічний стан, при якому сприйняття зображення, простору та часу викривляється. Найгіршим симптомом є зміна пропорцій організму, адже пацієнт може плутати розміри та форму власних частин тіла. Це спричиняє дуже сильний страх і тривогу.

Найчастіше такі психологічні розлади пов’язують із мігренями, пухлинами мозку, зловживанням наркотиками та інфекціями. Іноді його також називають синдромом “Аліси в країні чудес”.

Мікропсія

7. Єрусалимський синдром

Єрусалимський синдром характеризується наявністю обсесивних ідей, марень або інших проявів, пов’язаних із релігією. Його спричиняють відвідини міста Єрусалим.

Синдром не обмежується жодною конкретною релігією, і дуже часто виникає в людей, які вже мали історію розумових розладів, перш ніж побачили Єрусалим. Через кілька днів після того, як пацієнт покидає місто, марення та обсесивні думки минають.

8. Паризький синдром 

Паризький синдром виявляють у японців, які відвідують французьку столицю. Дуже часто під час приїзду вони страждають від нервових розладів. Однак таку саму реакцію в японських туристів виявили й протягом подорожей в інші частини світу.

Здається, це випадок важкого культурного шоку, який призводить до таких фізичних та емоційних проблем, як тривога, втрата реальності, марення, галюцинації тощо.

Із шести мільйонів японських туристів, які щороку відвідують Париж, лише 20 стають жертвами цього синдрому. Можливими чинниками є ідеалізація, мовний бар’єр, фізична та моральна втома та зіткнення з цілковито іншими культурними традиціями.

Паризький синдром

9. Диссоціативна фуга

Людина, у якої виникає такий приступ, раптово та розгублено блукає з місця на місце, не розуміючи, хто вона і чому там опинилася. Зазвичай таким випадкам передують страждання, період сильного емоційного й фізичного стресу, приймання препаратів, певні захворювання…

10. Синдром іноземного акценту

У випадку цього синдрому людина говорить рідною мовою з іноземним акцентом. Такий розлад виникає дуже рідко, зазвичай – після серйозного поранення в голову або такого, що вражає мовні центри головного мозку.

11. Стокгольмський синдром

Його характерною ознакою є співчуття та розуміння, яке викрадена людина відчуває до викрадача. Стокгольмський синдром описували у випадках викрадення, зґвалтування, жорстокого поводження з дітьми, насильства в сім’ї тощо.

Цікаво зазначити, що синдром отримав свою назву після пограбування банку в Стокгольмі (Швеція) в 1973 році. Заручники були настільки прив’язані до викрадачів, що багато з них відмовлялися свідчити проти злочинців.

Стокгольмський синдром

12. Синдром Ліма 

Це протилежне до стокгольмського синдрому. У цьому випадку, співчуття до заручників починають відчувати саме викрадачі, які в результаті поступаються своїм бажанням і потребам. Можливо, причиною такої реакції є почуття вини та моральна нерішучість з боку викрадачів.

Читайте:  Ефективні засоби від надмірної нервозності.

Назва синдрому виникла після ситуації в Посольстві Японії в Лімі (Перу). Чотирнадцять членів Революційного руху імені Тупак Амару утримували сотні заручників протягом кількох днів, у тому числі дипломатів і військовослужбовців. Однак із часом нападники звільнили своїх жертв, адже почали усвідомлювати ситуацію, яку створили.

13. Синдром Стендаля 

Синдром Стендаля характеризується фізичною й емоційною тривогою, дисоціативними розладами, збентеженістю та навіть галюцинаціями, які людина переживає під час споглядання творів мистецтва.

Зазвичай таке стається, коли хтось дивиться на надзвичайно красиву або яскраву роботу, увага до якої концентрується в одному місці. Так само можна назвати сильну реакцію людини на неймовірну красу у світі природи. Зазвичай прояви синдрому не дуже сильні, тому людині потрібна лише мінімальна допомога.

14. Синдром Діогена

Під час цього синдрому людина починає дуже занедбувати своє життя, впадає в соціальну ізоляцію та починає компульсивно колекціонувати сміття. Зазвичай, це виникає в старших людей, і є проявом слабоумства, що прогресує. Дізнайтеся про цікаву поведінку чоловіка, який дав назву цьому розладу.

Діоген Синопський (412 або 414 р. до н. р. – 323 р. до н. р.) був грецьким філософом, відомим своїм цинізмом та мінімалістичністю. Його вчення базувалося на думці, що сенс життя можна знайти в цнотливості, гармонії з природою та відмові від усіх звичних бажань (багатства, влади, слави).

Читайте: Зрозумійте негативні наслідки стресу.

Вважають, що він жив на вулицях Афін у бочці з-під вина і славився своїм нахабством та зухвалою поведінкою у розмовах з Олександром Македонським. Одного разу Олександр сказав Діогену: “Попроси в мене все, що захочеш”, – а Діоген відповів: “Не затуляй мені сонце”.

Психологічні розлади, які ми описали в цій статті – це лише маленька частина величезного списку дивовижних психологічних відхилень, які вас просто вразять. Сподіваємося, вам сподобалося читати про них.

  • Титаренко, Т. (2017). Щастя, здоров’я, благополуччя. Досягнення недосяжного. Психологія Особистості. https://doi.org/$$CISSN$$V1565-8090
  • Пурло, О. (2009). “Суб’єктний” та “авторський” підходи до життєтворчості особистості. Соціальна Психологія.