5 типів гінекологічного раку

5 типів гінекологічного раку
5 типів гінекологічного раку

Останнє оновлення: 25 листопада, 2018

Коли йдеться про гінекологічний рак, це стосується 5 типів захворювання, яке вражає шийку матки, яєчники, матку, піхву та зовнішні статеві органи.

Щороку тисячам жінок по всьому світу діагностують той чи інший тип раку, пов’язаний із репродуктивними органами. І хоча з кожним днем медицина прогресує і пропонує все краще лікування, саме профілактика рятує більшість життів.

Сьогодні ми хочемо заохотити вас ознайомитися з інформацією статті і ніколи не забувати ходити на регулярні огляди в гінеколога.

У чому причина? Багато захворювань не мають симптомів, тому дуже важливо проходити тести, які до того ж майже безболісні. Це варте того!

Обізнаність із проблемою гінекологічного раку

репродуктивне здоров'я жінки

Ніколи не буде стовідсоткового способу знати, чи у вас може розвинутися рак статевих органів. Досить часто генетика відіграє в цьому вагому роль, однак кожна людина унікальна, і лише ви самі відчуваєте, коли з організмом щось не так.

У більшості випадків профілактика рятує життя та підвищує ефективність лікування. Утім навіть якщо ви молоді та не маєте сімейної історії раку, варто сходити на огляд до гінеколога, коли виникають незначні відчуття дискомфорту, біль у животі або зміни в менструальному циклі.

Гінекологічний рак – це галузь онкології, яка розвивається найшвидше, і в діагностуванні, і в медикаментозному та хірургічному лікуванні.

Тому не варто одразу ж асоціювати слово “рак” зі “смертю”, адже його можна вилікувати. Ставтеся до цього захворювання, як до проблеми, яку потрібно зустріти зі сміливістю, силою та запастися підтримкою родини.

Гінекологічний рак, та його типи

1. Рак шийки матки

Кількість випадків раку шийки матки знизилася завдяки використанню презервативів, онкоцитології та тестування на вірус папіломи людини (ВПЛ).

Утім діагностування на ранній стадії суттєво покращує шанси успішного лікування захворювання та пухлин.

Рак шийки матки прояявляється через указані нижче симптоми.

 • Сильні кровотечі під час менструації.
 • Надмірні вагінальні виділення з прожилками крові.
 • Кровоточа після статевого акту. 
 • Біль у животі та неприємні відчуття внизу спини.

Ці симптоми також можуть свідчити про інші проблеми зі здоров’ям, як-от інфекцію. Утім це суттєва причина для занепокоєння, тому неодмінно варто звернутися до лікаря.

2. Рак яєчників

важливо розпізнити ранні симптоми,що можуть свідчити про гінекологічний рак

Незважаючи на те, що рак яєчників зазвичай уражає жінок від 50 до 70 років, цю хворобу не варто ігнорувати навіть, якщо ви молодші, адже цей тип раку трапляється дуже часто.

На сьогоднішній день причина захворювання невідома. Експерти стверджують, що його спричиняє вплив гормональних і репродуктивних чинників, раціон харчування, куріння, надмірна вага і навіть використання таких продуктів як тальк. Вважається, що вплив генетики на розвиток раку яєчників досить незначний, десь від 10 до 15%.

Спочатку він дає про себе знати лише через кілька симптомів, а серйозніші прояви виникають вже на пізніших стадіях. Саме тому важливо постійно оглядатися в лікаря.

До симптомів раку яєчників належать:

 • незначний дискомфорт в ділянці живота, майже як розлад шлунка.
 • біль в ділянці тазу.
 • анемія та втрата ваги.
 • відсутність апетиту, втома.
 • збільшення кількості волосся на тілі, спричинене гормональними змінами. 

3. Рак матки

Шийтка матки – це її нижня частина, яка утворює канал до піхви. Цей тип раку розвивається там, де ендоцервікс перетинається з ектосервіксом і формується карцинома.

Рак матки трапляється значно рідше у жінок, які народжували. Однак вам також варто пам’ятати, що розвиток цього захворювання значною мірою залежить від генетики.

Можливо, ви чули про історію Анджеліни Джолі, дуже відомої актриси, яка видалила яєчники та фалопієві труби через високу генетичну схильність до раку яєчників і молочної залози.

Рак матки проявляється через такі симптоми:

4. Рак піхви

Хоча розвиток цього типу раку також значною мірою залежить від генетичних чинників, хочемо повідомити вам, що рак піхви не такий поширений як вищезгадані. Зазвичай він трапляється в двох формах:

 • плоскоклітинний рак: формується в плоских клітинах епітелію, який вистилає піхву. Цей тип раку розвивається повільно і не має симптомів, доки не поширюється на інші органи.
 • аденокарцинома: починається в залозистих клітинах піхви, які виробляють рідину, відому як “вагінальний слиз”. Досить часто трапляється в жінок, у яких закінчився період менопаузи.

Ось симптоми цього типу раку:

 • Кровотечі, не пов’язані з менструацією.
 • Біль у спині або тазі. 
 • Болісні сечовипускання.
 • Поява горбиків у піхві.

5. Рак зовнішніх статевих органів (вульви)

жінка відчуває дискомфорт в ділянці статевих органів

Цей тип раку не дуже поширений і вражає великі статеві губи.

Він розвивається повільно і частіше виникає в жінок, які рано почали жити статевим життям і мали багато партнерів. 

Варто пам’ятати про такі фактори ризику:

 • інфекції, спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ).
 • випадки анормальних результатів мазка Папаніколау.
 • ґулі на зовнішніх статевих органах або дивні утворення, зокрема бородавки іншого кольору.
 • свербіння та відчуття дискомфорту в області зовнішніх статевих органів.
 • кротовечі, які ніяк не пов’язані з менструацією.

Одним словом, запам’ятайте, що найважливіше в цій статті – це ПРОФІЛАКТИКА.

Не забувайте регулярно здавати аналізи у випадку виникнення навіть найменшого дискомфорту і оглядатися в лікаря. • Narváez Ocampo L, Collazos Cerón A, Daza Ocampo K, Torres Camargo Y, et al. Conocimientos sobre prevención y factores de riesgo para cáncer de cuello uterino en un centro de educación técnica. Rev. peru. ginecol. obstet. 2019;  65( 3 ): 299-304.
 • Gaona Estudillo R. El cáncer de ovario, el asalto del homicida invisible. Rev. Fac. Med. (Méx.). 2014 ;  57( 1 ): 24-30.
 • Gonzales-Montúfar F, Vera Vera J, Gamarra Paredes M, Fernández López M, et al. Cáncer de vagina: reporte de un caso. Rev. peru. ginecol. obstet. 2019;  65( 3 ): 373-378.
 • Bas Esteve E, Díaz-Caneja Planell C, Peiró Marqués F. Cáncer de vulva en la mujer joven no asociado a infección por virus del papiloma humano: a propósito de un caso. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia. 2016;43(2):89-91.
 • Scucces M. Epidemiología del carcinoma de endometrio. Rev Obstet Ginecol Venez. 2010;  70( 1 ): 37-41.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.