Дізнайтеся, що таке дієта FODMAP та які її переваги

Дізнайтеся, що таке дієта FODMAP та які її переваги
Дізнайтеся, що таке дієта FODMAP та які її переваги

Останнє оновлення: 16 лютого, 2019

Дієта FODMAP. Ви коли-небудь чули про неї? Чи, можливо, у вас є певні проблеми з товстою кишкою, такі як гази, біль у животі, здуття або діарея? Якщо ви страждаєте на розлади травлення, неодмінно читайте далі, адже ця дієта може стати для вас порятунком.

Що таке дієта FODMAP?

Якщо розшифровувати абревіатуру FODMAP англійською, вона складається з таких компонентів: Fermentable Oligo-, Di-, Mono-saccharides And Polyols. Тобто “ферментативні оліго-, ди-, моносахариди та поліоли. Вона полягає в тому, що потрібно виключити з раціону овочі з високим вмістом ферментативних коротколанкових вуглеводів.

Хоча деким людям вони подобаються, насправді не кожен організм може нормально перетравити таку їжу. Дієта FODMAP особливо добре підійде людям із такими захворюваннями:

На відміну від багатьох екстремальних дієт, які насправді нехтують здоров’ям і зосереджуються лише на тому, щоб негайно й різко скинути зайві кілограми, ця дієта добре збалансована. Завдяки цим змінам у харчуванні ви не почнете різко худнути, але зможете позбутися відчуття дискомфорту, пов’язаного з розладами травлення.

Які продукти варто уникати, якщо ви дотримуєтеся дієти FODMAP?

молоко та молочні продукти

Ця дієта не полягає в радикальних обмеженнях калорій для схуднення. Вона спрямована на покращення здоров’я. Тут потрібно просто переглянути список продуктів, які ви їсте й виключити зайві, зокрема:
 • продукти з високим вмістом галакто-олігосахаридів (бобові);
 • продукти з високим вмістом фрукто-олігосахаридів (часник, жито, пшениця та цибуля);
 • продукти з високим вмістом сорбіту, ксиліту, та манітолу (підсолоджувачі та низькокалорійні продукти);
 • натуральні підсолоджувачі з вмістом фруктози (сиропи, мед, джеми);
 • продукти з лактозою (молоко та молочні продукти).

Які переваги має дієта FODMAP

На перший погляд може здаватися, що дієта FODMAP установлює дуже суворі обмеження. Однак перед тим, як складати якесь враження, варто знати, наскільки вона корисна.

1. Зменшує симптоми подразненого кишківника на майже 76%

дієта FODMAP зменшує дискомфорт в животі та покращує травлення

Згідно з результатами досліджень, багатьом людям, які дотримувалися цієї дієти, вдалося зменшити гази, здуття та шлункові болі. Саме тому варто обдумати виключення низки продуктів зі свого раціону, адже вони ферментуються в кишківнику. Ретельно вибирайте продукти з високим вмістом клітковини, оскільки вони стимулюють процес випорожнення.

Наприклад, можна приготувати альтернативні варіанти хліба з коричневого рису та кіноа й замінити ними пшеничний.

2. Зменшує дискомфортні відчуття в людей із хворобою Крона

Дослідження, у якому взяло участь 9 людей із діагнозом “хвороба Крона”, показало, що дієта FODMAP позитивно впливає на кількість і якість пребіотиків. Звісно, таке тестування не достатньо масштабне, щоб вважати його результати на 100% надійними, але воно дає напрямок для подальшого дослідження.

При хворобі Крона обов’язково потрібно змінювати раціон та спосіб життя, і дієта FODMAP може стати саме тим, що потрібно.

Якщо ви не хочете сидіти на цій суворій дієті все життя, витримайте обмеження кілька тижнів, а потім поступово можете включати в раціон інші продукти. Повторюйте таку процедуру раз на місяць, щоб дати організму змогу відпочити.

Утім хочемо зазначити, що відмова від певних продуктів одного дня, не означає, що потім ви зможете їсти все підряд – це може лише посилити біль.

3. Зменшує симптоми хронічної втоми

дієта FODMAP зменшує втому

Сучасний ритм життя вимагає від нас багато енергії. Іноді здається, що більше немає сил брати участь у цих перегонах. Проте втома також буває пов’язана з харчуванням.

А ви почуваєтеся втомленими, не розуміючи чому? Доведено, що дієта FODMAP зменшує втому. А все завдяки тому, що організм більше не отримує продукти, які швидко перетравлюються. Особливо це стосується різного роду солодощів.

Звісно, ви надалі їстимете цукор, адже фрукти входять у категорію дозволеного. Тим не менш, це природні цукри, які спричиняють менше ферментації, ніж мед чи натуральні підсолоджувачі. Запам’ятайте, що найкращий цукор міститься у фруктах, адже до них входить клітковина. Це стримує ферментацію та підвищення рівня цукру в крові.

Що дозволяє їсти дієта FODMAP:

Дієта FODMAP базується не лише на обмеженнях. Ось деякі дозволені продукти:

 • будь-яке м’ясо та м’ясні продукти, якщо вони не містять фруктози та підсолоджувачів;
 • натуральні олії;
 • трави, спеції та натуральні приправи;
 • натуральні горіхи та насіння без консервантів та підсолоджувачів;
 • фрукти (не лише сік): банани, ягоди, апельсини, ківі, полуниця, диня, мандарини та лайм;
 • натуральні підсолоджувачі;
 • цілі зерна: натуральна кукурудза, вівсянка, коричневий рис, кіноа, тапіока та сорго.

Запам’ятайте, що не всі дієти спрямовані на схуднення. Деякі просто покращують ваше здоров’я й допомагають жити повноцінним життям без болю та дискомфорту. • Altobelli E., Del Negro V., Angeletti PM., Latella G., Low FODMAP diet improves irritable bowel síndrome symptoms: a meta analysis. Nutrients, 2017. 9 (9): 940.
 • Elhusseiny MH., Amine AK., Salem OE., Tayel DI., et al., Low FODMAP diet in egyptian patients with crohn’s disease in remission phase with functional gastrointestinal symptoms. JGH Open, 2018. 2(1): 15-20.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.