Навчіться діагностувати рак шкіри

21 Січня, 2019
Окрім того, що варто слідкувати за появою на шкірі родимок та консультуватися з лікарями при зміні їхнього кольору чи форми, вам потрібно також захищати себе від впливу прямих сонячних променів.

Рак шкіри є найпоширенішим захворюванням в усьому світі. Шкіра є найбільшим органом людини. Вона виконує безліч різноманітних функцій в організмі. Зокрема, шкіра захищає організм від впливу мікроорганізмів, які можуть мати фатальні наслідки для людини. Окрім цього, шкіра функціонує як сховище води та взаємодіє із жировою тканиною (підшкірний жир), а також регулює температуру тіла.

Існує ціла низка факторів, які провокують появу раку шкіри. Наприклад, ультрафіолетові промені, що утворюються під час надмірного сонячного випромінювання. Ультрафіолетові промені спричинюють мутацію ДНК клітин шкіри, змінюючи їхню генетичну структуру та перетворюючи здорові клітини на злоякісні. Рак шкіри найчастіше уражає світлошкірих людей.

Види раку шкіри

велика родинка

Базально-клітинна епітеліома

Цей тип раку зазвичай уражає обличчя людини, зокрема ділянку чола та носа. Багато людей ризикують захворіти саме на цей вид раку через спадковий фактор. Якщо хтось у родині хворів на рак, то і у інших членів цієї родини є ризик захворіти на рак шкіри.

Ультрафіолетові промені та перебування під дією певних хімічних речовин (наприклад, арсену) також можуть спровокувати появу злоякісних новоутворень.

Епідермоїдний рак

Цей тип раку часто уражає ті ділянки тіла, які найдовше перебувають під впливом прямих сонячних променів, оскільки ультрафіолетові промені легко проникають під шкіру. Однак немає жодних гарантій, що рак уразить винятково цю ділянку шкіри.

На початковій стадії епідермоїдний рак схожий на просте почервоніння шкіри або бородавку. Цей тип раку зазвичай уражає лише ту ділянку шкіри, на якій він виникає, адже його вогнище зосереджується саме у тканинах під цією ураженою ділянкою. Проте існує ризик, що рак може поширитися й наші ділянки шкіри, набути серйознішої форми та призвести до смерті.

Читайте також: Таблетка для виявлення раку грудей

Меланома

Цей тип раку розвивається у клітинах, що містять пігменти – меланоцитах. Зазвичай він має вигляд новоутворення темного кольору. Такий колір надає меланін – пігмент, який виділяється клітинами та надає шкірі темного кольору; саме він призводить до появи на шкірі цяток чорного чи коричневого кольору.

Меланома є найпоширенішою причиною смерті людини від раку шкіри, і уражає вона зазвичай світлошкірих людей (представників європеоїдної раси). Щороку по всьому світові діагностують близько 165000 випадків утворення меланоми, 48000 з яких стають фатальними.

Із уражених клітин з’являються злоякісні новоутворення, які можуть метастазувати та поширюватися по всьому тілі. Також меланоми можуть уражати кишечник та очі. Саме від меланоми помирають близько 75% людей, яким діагностують рак шкіри.

В цілому, основною причиною появи раку шкіри є прямий вплив сонячних променів. Проте існують й інші джерела схожого шкідливого впливу на організм – це солярії. Якщо ми говоримо про методи профілактики раку, то треба врахувати шкоду таких процедур зі штучної засмаги. Щоб запобігти раку шкіри, варто використовувати різні процедури догляду за шкірою.

Поради, що допоможуть діагностувати рак шкіри

жінка мастись плечі сонцезахисним кремом

Найбільше ризикують захворіти на рак шкіри люди, які часто перебувають під впливом прямих сонячних променів. Саме тому, якщо ви хочете захистити себе від цієї жахливої хвороби, треба виходити на вулицю лише з такими речами:

 • Капюшони
 • Кепки
 • Капелюхи
 • Сонцезахисний крем

Найвразливішими до раку шкіри є світлошкірі люди зі світлими або блакитними очима у віці близько 50 років, саме вони мають уникати довготривалого перебування під сонцем в першу чергу.

Дізнатись більше: 5 рідкісних ознак раку грудей

Якщо підсумувати все вищезгадане, то можна виділити такі основні фактори, що можуть призвести до раку шкіри:

 • Довготривале перебування під прямим або штучним сонячним промінням. Захищатися від впливу ультрафіолетових променів можна за допомогою сонцезахисного крему.
 • Світла шкіра та блакитні очі.
 • Ослаблена імунна система.
 • Генетичні зміни, які можуть спричинити появу цього типу раку шкіри.
 • Перебування під впливом арсену.
 • Перебування під впливом високої дози радіації.

Не забувайте про обережність та необхідний захист від сонячного випромінювання!

 • Petit T., Dufour P., Tannock I. (2011). A critical evaluation of the role of aromatase inhibitors as adjuvant therapy for postmenopausal women with breast cancer. Endocr. Relat. Cancer.
 • Mazzucco A., Santoro E., DeSoto M., Hong Lee J. (2009). Hormone Therapy and Menopause. National Research Center for Women & Families.