Навчіться розпізнавати ранні симптоми хвороби Альцгеймера

21 Січня, 2019
Один із симптомів, який може свідчити про початок хвороби Альцгеймера, коли людина починає забувати слова і через це не може підтримувати розмову.

Хвороба Альцгеймера – це прогресивне захворювання мозку, яке безпосередньо вражає пам’ять, а також здатність мислити та поведінку. Ця найпоширеніша форма слабоумства характеризується втратою пам’яті й інтелектуальних здібностей, і тому негативно впливає на якість життя хворого.

Хвороба Альцгеймера розвивається в 60-80% випадків слабоумства в усьому світі та вражає понад 5,4 мільйонів людей у США. За попередніми оцінками, до 2030 року ця цифра сягне 16 мільйонів.

Хоча вона переважно трапляється у старшому віці, перші симптоми можуть почати проявлятися вже після 30 років. Вчасне виявлення ознак захворювання є дуже важливим для діагностування і раннього лікування. Саме тому потрібно знати про можливі симптоми, аби навчитися відрізняти хворобу Альцгеймера від інших розумових розладів.

Ранні симптоми хвороби Альцгеймера

Раптові зміни в пам’яті

Перший із симптомів хвороби Альцгеймера, особливо на ранніх стадіях, проявляється, коли ви починаєте забувати інформацію, яку щойно дізнатися, як-от важливі дати та події.

Загалом, під час появи цього симптому, хвора людина почне використовувати нотатки або електронні пристрої, щоб не забути те, що колись могла легко запам’ятати.

Планувати та вирішувати проблеми стає складно

Дехто втрачає здатність складати план, який передбачає використання цифр, або дотримуватися його. Також можуть виникати складнощі з виконанням таких простих завдань, як приготування страви за добре знайомим рецептом або щомісячна сплата рахунків.  

Проблеми з виконанням добре знайомих завдань

Досить часто людям із хворобою Альцгеймера буває складно виконувати щоденні завдання як удома, так і на роботі. Їм може бути важко дістатися до знайомого місця, керувати своїми витратами або пригадати правила улюбленої гри.

Дезорієнтація в часі та просторі

Коли хвороба прогресує, людина починає забувати дати, причини та втрачає відчуття часу. Цей симптом потребує особливої уваги, адже хворий може забути, де він і як туди дістався.

Втрата цікавості та мотивації робити те, що раніше подобалося

Емоційні зміни, які викликає  хвороба Альцгеймера, можуть змінити зацікавлення людини і вона втратить цікавість до того, що раніше любила. Соціальна ізоляція та раптовий брак інтересу – ознаки того, що щось відбувається не так. 

Проблеми з мовою

Хвороба Альцгеймера призводить до того, що людині стає важко стежити за ходом розмови або брати в ній участь. Це відбувається через забування слів і втрату здатності розуміти мову та письмо.

Досить часто буває складно підібрати правильні слова, наприклад, хворий каже не “ручка”, а “паличка для писання”.

Людина забуває, де що лежить

Якщо хтось забуває, де покласти яку річ, це також може бути раннім симптомом хвороби Альцгеймера. Наприклад, людина може поставити праску в холодильник або забути, де завжди клала одну і ту саму річ.

Нездатність приймати рішення

Ця хвороба може знизити або зруйнувати здатність людини приймати важливі рішення, зокрема щодо фінансів.

Хворий не знає, як керувати грошима і може давати занадто великі суми продавцям або телемаркетологам.

Втрата ініціативи

Відсутність бажання робити добре знайомі речі, може бути ознакою того, що щось іде не так. Хвороба Альцгеймера призводить до втрати ініціативи проводити час, як колись, або брати участь у культурно-соціальних заходах, проектах чи займатися спортом.

Крім того, такі зміни можуть спричинити втрату інтересу до будь-якої групової діяльності.

Зміни в настрої або особистості

Зміни в настрої або особистості – найбільш помітні у хворих на Альцгеймера. Це стосується як і ранніх, так і останніх стадій хвороби.

Досить часто пацієнти почуватимуться збентежено, депресивно, їх поглинатимуть підозри, страх або тривога. До того ж, вони можуть стати дуже дратівливими і злитися на всіх навколо.