Поради для боротьби з кислотним рефлюксом

Гастроезофагеальний рефлюкс, або кислотний рефлюкс - те, з чим кожному в той чи інший момент життя доведеться стикнутися. Іноді симптоми очевидні, але буває і так, що хвороба довго не дає про себе знати.
Поради для боротьби з кислотним рефлюксом

Останнє оновлення: 01 січня, 2019

Ви знали, що в США таблетки для лікування кислотного рефлюксу продають найбільше серед інших? Втім проблема “палаючого” шлунку після прийому їжі стосується не лише американців. Якщо ви серед тих, для кислотний рефлюкс щоденний виклик, ця стаття з порадами для боротьби з цим захворюванням саме для вас.

Декілька слів про кислотний рефлюкс

Кислотний рефлюкс та печія – найпоширеніші розлади шлунково-кишкового тракту. Майже кожна людина більшою чи меншою мірою стикалася з ними. Проблема виникає, коли шлунковий сік (який відповідає за травлення їжі) через стравохід потрапляє до горла. Найпоширеніші симптоми кислотного рефлюксу:

  • Кислотність (неприємне відчуття печіння або тиск в грудній клітці та горлі після прийому їжі)
  • Зригування їжі (рвотні позиви)
  • Нудота з кислим присмаком
  • Складнощі під час ковтання їжі
  • Рефлюкс
кислотний рефлюкс та шлунок

Якщо в людини виникає кислотний рефлюкс частіше ніж один раз на тиждень, зазвичай його пов’язують з гастроезофагеальним рефлюксом. Половина населення США страждає від кислотного рефлюксу, а близько 20% – від  гастроезофагеального.

Хоча й харчування американців дуже важко назвати найздоровішим у світі, правда в тому, що кількість хворих у інших розвинутих країнах не дуже відрізняється, як-от в Іспанії, наприклад.

Коли ви ковтаєте їжу, вона проходить вниз по стравоходу через нижній стравохідний сфінктер і потрапляє до шлунку. Сфінктер слугує бар’єром або своєрідною кришечкою, яка відкривається кожного разу, коли через неї проходить їжа. Його довжина біля 7 см, він контролює все, що проходить у шлунок і запобігає зворотньому виходу їжі.

Через те, що сфінктер є м’язом, його сила чи здатність залишатися закритим може відрізнятися у кожної людини. Існує багато випадків кислотного рефлюксу через те, що людина їсть занадто швидко. Також причиною можуть стати певні продукти в раціоні харчування або сон одразу після прийому їжі, навіть тиск на шлунок або фізична активність можуть призвести до рефлюксу.

Симптоми кислотного рефлюксу

У вашому шлунку містяться дуже сильні кислоти, які розщеплюють їжу під час травлення. Якщо ці “ворота” відчинені, кислоти піднімаються вверх до стравоходу і спричиняють відчуття печіння у грудях. Подумайте про те, що відбувається, коли ви блюєте. Ви відчуваєте кислий смак у роті, а у горлі виникає те саме славнозвісне відчуття печіння. Причина в тому, що їжа перемішалася з шлунковими кислотами.

кислотний рефлюкс та його симптоми

Кислотний рефлюкс  стає проблемою тоді, коли виникає настільки часто, що у стравоході починають з’являтися виразки та хронічні запалення. У декого це призводить до появи езофагіту і навіть може спричинити захворювання дихальної системи. Кислота, яка потрапляє до ротової порожнини, пошкоджує зубну емаль та спричиняє несвіжий подих.

Важливо зауважити, що тоді як деякі пацієнти змушені звернутися до лікаря через прояви кислотного рефлюксу, у інших він не викликає жодних симптомів. Це називається “мовчазним” рефлюксом. Його можна виявити за допомогою змін у рівні pH та ендоскопічного огляду.

Рефлюкс у вашому житті

Із самого народження у вас був певний вид кислотного рефлюксу, і це зовсім непогано. Іноді таке трапляється з вашою дитиною, тому не варто піднімати паніку. У бльизко 85% новонароджених виникає рефлюкс або відрижка після годування грудьми.

Протягом першого року життя це абсолютно нормально. Також і вагітні жінки досить часто страждають на кислотний рефлюкс через підвищений тиск на  черевну порожнину.

По суті, саме з цієї причини кислотний рефлюкс досить часто пов’язують із ожирінням. Надлишковий жир навколо живота тисне на черевну порожнину. Люди з надмірною вагою можуть також зловживати продуктами, які загострюють проблему.  З рефлюксом можна стикнутися і в дитинстві, і в підлітковому віці, і вже в зрілості.

Як ми казали раніше, рефлюкс – це невід’ємна частина життя, тому також варто згадати, що він розвивається в людей після 60, адже м’язи “зверху” стравоходу слабнуть після багатьох років роботи.

Як запобігти шлунковому рефлюксу

Дотримуйтеся правильного режиму харчування

Якщо лише деякі люди страждають від кислотного рефлюксу після вживання їжі або певних продуктів, майже кожен стикається з підвищенням вираженості симптомів після вживання кави, м’яти, шоколаду, алкоголю, томатних соусів, спецій або гострої їжі та перероблених молочних продуктів. Саме тому добре їсти багато фруктів, овочів, цільнозернових, горіхів та пити більше води.

Харчуйтеся в правильному режимі

Вам не лише варто старатися не вживати продукти, які можуть погіршити ситуацію з кислотним рефлюксом, також добре було б їсти менше і перестати наїдатися на ніч. Переїдання аж ніяк не піде вам не користь і не допоможе заснути.

Перед сном краще робити свій вибір на користь легких страв з великою кількістю овочів та фруктів. Також рекомендовано обмежити вживання алкоголю, фаст-фуду та напівфабрикатів. Старайтеся, щоб їжа була не занадто гарячою чи холодною, їжте повільно, перед ковтанням ретельно пережовуйте їжу декілька разів.

Добре висипайтеся

Після прийому їжі (чи ввечері, чи в обід) постарайтеся відпочити достатньо, аби відчувати себе добре та бути сповненим сил. Це допоможе м’язам розслабитися, особливо стравоходу, який потім працюватиме набагато краще та ефективніше.

Також потрібно намагатися уникати стресу. У іншому випадку, може статися так, що з рефлюксом вам доведеться стикатися щодня. А це може спричинити  набагато більшу кількість проблем зі здоров’ям, деякі з яких дуже серйозні та навіть невиліковні.  • Bortoli, N., Martinucci, I., Bellini, M., Marchi, S., Savarino, E., Nacci, A., Romeo, S. O., Fattori, B., & Savarino, V. (2013). Optimal treatment of laryngopharyngeal reflux disease. Therapeutic Advances in Chronic Disease. https://doi.org/10.1177/2040622313503485
  • Clarrett, D. M., & Hachem, C. (2018). Gastroesophageal Reflux Disease (GERD). Missouri medicine115(3), 214–218.
  • Enfermedad por reflujo gastroesofágico. (2019). Clínica Mayo. Recuperado el 4 de marzo de 2020.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.