Прихована депресія: постійне почуття провини

Прихована депресія: постійне почуття провини
Прихована депресія: постійне почуття провини

Останнє оновлення: 02 грудня, 2018

Якщо у вас постійне почуття провини за те, чого ви насправді не робили й за що не повинні нести відповідальність, це може сигналізувати про проблему, а також про те, що у вас прихована депресія. Важливо вирішити її якомога раніше, щоб ситуація не погіршилася. 

Іноді всередині кожної людини раптово з’являється крихітний голос, який переповнює її почуттям провини. Каже, що всі наші вчинки неправильні й не варті зусиль і неважливо, наскільки сильно ми стараємося, з цього все одно нічого не вийде.

Саме тому пацієнти з таким розладами страждають від хронічного дискомфорту, поганого настрою та втрачають інтерес майже до всього, що їх оточує. Вони на все реагують негативно та живуть в апатії.

Усі ці симптоми свідчать про тип депресії, яка спочатку може бути слабкою чи незначною. Якщо її вчасно не почати лікувати, вона легко переростає в значно більшу проблему.

Ми розповімо про два її симптоми трохи детальніше.

Залежно від масштабу впливу цих проявів на життя людини й того, наскільки вона контролює негативні почуття провини та поганий настрій, можна стверджувати чи депресія у неї, чи просто складний життєвий період.

Якщо у вас прихована депресія, почуття провини та хронічний поганий настрій заполонили вас…

Наприклад, щось забруднилося вдома, а ви не прибрали його одразу або швидко не почистили і через це почуваєтеся винними. Кожного разу, коли ви їсте більше, ніж треба, розмовляєте з людиною, з якою раніше зареклися не говорити, то почуваєтеся погано й знову ж таки повертається старе почуття провини.

Або ж іноді ви дивитеся на себе в дзеркало і бачите перед собою невдаху.

Усі ці почуття в поєднанні з негативними емоціями, які людина тримає в собі впродовж кількох місяців, є очевидною ознакою, що в середині неї відбувається щось погане.

Ніхто не може жити в тіні вини, так ніби під постійною загрозою ножа.

прихована депресія

Колись Фройд прокоментував таку ситуацію: “Надмірне почуття провини та самобичування є ключовим для розуміння депресії. За допомогою магнітного резонансу нам вдалося виявити, що ця емоція створюється в головному мозку”.

Провина та самобичування вражають мозок

В журналі General Psychiatry” (“Загальна психіатрія”) було опубліковане дослідження впливу почуття провини на мозок. Його результати свідчать, що:

 • саме лобна частка мозку відповідає за те, чи людина раціонально оцінює почуття провини та вирішує його. Ця ділянка пов’язана із соціальною поведінкою й здатністю об’єктивніше ставитися до ситуації;
 • у людей із депресивними розладами відбуваються збої в роботі лобної долі й активізується винятково лобна ділянка мозку;
 • через це людина не може робити інших відповідальними за їхні вчинки (когось, хто завдає їй шкоди, сердить або обманює), а все сприймає дуже особисто та спрямовує на себе.

Така ситуація дуже чітко відбивається в мозку.

Згідно з думкою експертів, якщо депресивний розлад не лікувати, він може навіть спричинити певну агресивність, помітне зниження самооцінки й, у найгірших випадках, відчуття того, що все виходить із-під контролю й життя нічого не варте.

Це дуже серйозний стан.

Поганий настрій – ваш щоденний супутник 

Поганий настрій і відчуття того, що реальність втратила колишню яскравість – ось характерні симптоми депресії.

Найпоширеніші ознаки цього типу депресії: апатія, нестача енергії, проблеми зі сном, перепади в харчуванні, періоди, коли вам то хочеться втекти від усіх, то навпаки раптово бракує підтримки та надійного плеча поруч. Також цей розлад може певною мірою виникати через генетичні чинники.

Цю депресію досить складно виявити та лікувати, адже іноді людина страждає на неї протягом кількох років поспіль і при цьому досить нормально живе. Ви ходите на роботу, піклуєтеся про дім і сім’ю, але водночас постійно відчуваєте до всього байдужість і почуваєтеся нещасливими.

З кожним днем прокидатися все важче і важче…

поганий настрій у дівчини

Щойно над вами нависне це почуття, важливо звернутися по допомогу та зрозуміти, що щось не так і потрібно виправити ситуацію.

Стратегії на кожен день 

Для того, щоб подолати депресію, потрібне медичне лікування, терапія, сила волі та підтримка близьких і рідних людей.

Тобто кожному треба знайти метод, який спрацює саме в його ситуації. Усі ми унікальні, тому немає двох ідентичних випадків депресії.

Однак вам лише піде на користь, якщо ви виконуватимете ці прості рекомендації кожного дня.

червоні маки
 • Рух, фізичні вправи, сонячні ванни: тобто щоразу, як ви виходите з дому, треба оточувати себе “життям”, рухати своє тіло та створювати за допомогою нього різні, дивовижні зміни в мозку.
 • Не впускайте негатив собі в голову. Потрібно припинити перепони та шум у своїй свідомості та перестати говорити: “Я не можу” або “Я винна”.
 • Наші негативні думки не є реальністю, це просто сприйняття речей навколо, яке не завжди відповідає правді.
 • Візуалізуйте зміни кожного дня і ви побачите, яким стане життя, якщо сповнити його кращим настроєм, балансом і внутрішнім миром.

Боріться за здійснення власних мрій. • World Health Organization. (2012). Depression, A Hidden Burden. Fact Sheet N°369.
 • Echeburúa, E., de Corral, P., & Amor, P. J. (2001). Estrategias de Afrontamiento ante los sentimientos de culpa. Análisis y Modificación de Conducta.
 • Echeverría, R. (2011). Emociones y Estados de Ánimo. In Ontología del Lenguaje.
 • Ministerio de Salud, C. (2013). Depresion. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Green, S., Ralph, M. A. L., Moll, J., Deakin, J. F., & Zahn, R. (2012). Guilt-selective functional disconnection of anterior temporal and subgenual cortices in major depressive disorder. Archives of General Psychiatry, 69(10), 1014-1021.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.