5 ситуацій, у яких не має виникати відчуття провини

· Грудень 6, 2017
Коли у вас востаннє виникало відчуття провини? Безсумнівно, ми всі колись казали щось неправильне, забували про щось чи нечесно поводились.

Варто пам’ятати, що відчуття провини пов’язане з нашою совістю. Це індикатор особистості та відбиток цінностей, а також виховання.

Відчуття провини та сумніви щодо чогось час від часу допомагають нам вдосконалюватися. Це правильно та необхідно.

Проте психологічне та емоційне самопочуття залежить від балансу. Крайнощі завжди шкодять.

Накопичення провини, що обмежує нас і накладає обмеження на нашу особисту свободу, не є здоровим чи правильним. Фактично, ми впевнені, що сьогодні у вас на душі багато каменів, пов’язаних з вадами.

У сьогоднішній статті ми хочемо поміркувати над цими аспектами. Ви повинні подумати про них, щоб зрозуміти, що насправді багато ваших щоденних дій пов’язані з відчуттям провини.

Причини виникнення відчуття провини

моє відчуття провини1. Кажіть “ні”, коли хочете

Напористість дуже важлива для нашої самооцінки. Говорити “ні” – це вияв особистої мужності, яку всі ми повинні застосувати на практиці.

 • Відмова робити щось піднімає наші стіни самозахисту. Крім того, цей вчинок дає іншим людям нагоду зрозуміти, де лежать межі у стосунках.

Потрібно припинити почуватися винними за відмову, коли це необхідно.

Читайте також: Як можна виправити проблеми з самооцінкою

2. Робіть те, що хочете, коли вам це потрібно

Ми знаємо, що це непросто. Ми розуміємо, що ніхто з нас не має повної та абсолютної свободи робити те, що ми хочемо.

 • Проте з цим “обмеженням” ведуться внутрішні перемовини.
 • Я заслуговую вільного дня для себе. Я заслуговую цієї маленької насолоди. Я заслуговую на те, щоб піклуватися про себе, балувати себе і ставити себе на перше місце…
 • Не вагайтеся застосувати це на практиці, коли ви цього потребуєте. Відкиньте докори сумління, які ви можете відчувати, і дайте собі мати те, що вам потрібно, без відчуття провини.

3. Вільно висловлюйте свою думку

Ви маєте голос і маєте певні цінності та почуття. Тож чому ви почуваєтеся винними за те, що хочете висловити свою думку?

 • Що ж, ми робимо це тому, що боїмося зашкодити іншим людям і постати в іншому образі. Крім того, ми боїмося підвести чи навіть викликати розчарування, сказавши правду.
 • Ми не повинні впасти в цю руйнівну безодню, де домінує провина. Правду варто завжди казати, але не заподіюючи шкоди агресією.
 • Правда допомагає зрозуміти та встановити особисті межі.

Зробіть це! Висловлюйте вголос те, що у вас на думці, що ви відчуваєте. Мовчати, приймати все і приховувати все – це незріла поведінка, яка поступово нас знищує.

як подолати почуття провини4. Покиньте людину, з якою ви не почуваєтеся добре

Без сумніву, це є одним із найбільш проблемних джерел вини у повсякденному житті: низькоякісні соціальні взаємодії.

 • Попри те, що термін “токсична особа” використовують дуже часто, насправді друг чи член родини не обов’язково має бути “токсичним”, щоб вам було неприємно.
 • Є люди, які з якими ми просто не поєднуємося. Вони не “погані люди”, вони просто мають особистості, несумісні з нашими.

Вірте у це чи ні, ви не змушені ладити з усіма. Не вважайте себе винними, якщо вирішите віддалитися від цих людей замість того, щоб бути ввічливими до них.

5. Відкиньте відчуття провини щодо того, що не відповідає вашим очікуванням

Немає гіршого ворога, ніж власний розум. Іноді ми висуваємо такі високі очікування щодо того, що ми повинні досягти, що зрештою викликає лише страждання.

 • Ми всі переживали ті моменти, коли у нас викликало відчуття провини через те, що ми не проявлялися найкращим чином.
 • Ми почуваємося винними в тому, що не отримали омріяну роботу, або в тому, щоб не скинули зайву вагу. Ми раби нещастя, яке ми самі створили.
 • Ми повинні обірвати ці божевільні пута і звільнитися з цієї в’язниці. Не встановлюйте сподівань, які занадто високі. Боріться за те, що хочете, але, насамперед, будьте скромними й поважайте себе як людину.
забудьте про відчуття провини
На завершення зазначимо, що іноді відчуття провини може бути необхідним, адже воно допомагає нам формувати совість і вдосконалюватися.

Вас може зацікавити: Як висловлювати свою думку і казати “так” або “ні”

Проте коли ми стаємо занадто одержимими певними аспектами, ми стаємо нещасливими і, можливо, навіть впадаємо в депресію.

Не дайте цьому статися. Візьміть на себе відповідальність, розвивайтеся, приймаючи хороші рішення, які дають змогу бути вільними та щасливими.