Самотність і безсоння: несподіваний зв’язок

Як не дивно, самотність і безсоння часто йдуть рука об руку через почуття безпорадності та невпевненості, що приходить з самотністю. Дізнайтеся більше у цій статті.
Самотність і безсоння: несподіваний зв’язок

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Самотність і безсоння тісніше пов’язані, ніж ви думаєте. Ізольовані люди можуть бути більш схильними до безсоння. Це також стосується людей з обмеженим соціальним життям. Крім того, соціальні мережі та Інтернет створили ідеальні умови, щоб люди мали менше контактів з оточенням.

Коли люди віддаляються або ставляться до вас недобре, це може призвести до того, що ви закриєтеся у власному, але самотньому просторі. Ця схильність до ізоляції може мати багато недоліків. Найгіршим із них може бути важке засипання.

Самотні люди на 25% частіше погано сплять

Коли група дослідників з Королівського Коледжу (Великобританія) провела дослідження звичок сну. Вони очікували знайти зв’язок між безсонням і декількома різними чинниками способу життя. Однак сталося дещо інше. Їхнє дослідження охоплювало такі чинники, як стан зайнятості, наявність дітей, споживання алкоголю і навіть гени.

Зрештою, жоден з них не мав прямого стосунку до сну, крім одного – відчуття самотності. Саме так, люди, які почувалися самотніми, на 25% частіше страждали від цього неприємного розладу сну.

Насилля і безсоння

як пов'язані самотність і безсоння
Тенденція була ще більшою серед тих, хто повідомив, що страждав від поганого ставлення у дитинстві. Зґвалтування і насилля викликало ізоляцію, що, у свою чергу, вплинуло на сон людей, які взяли участь.

Усе це дає нам підстави замислитися над тим, як травма впливає на якість і кількість сну людини. Зрештою, внаслідок зловживань виникають стрес, плутанина, тривога та психологічні зміни. Проте це не єдине переконливе дослідження з цього питання.

Така ж тенденція спостерігається і у дорослих

У 2011 році дослідники в Південній Дакоті провели аналогічне дослідження. У той час вони зосередилися на 95 дорослих, які заявили, що вони почуваються «самотніми», хоча вони не були на 100% ізольованими. Це дослідження не встановило, що самотність і безсоння безпосередньо пов’язані.

Однак більшість людей описала явище, відоме як фрагментований сон. При цьому їхній відпочинок часто переривався. Обидва дослідження дійшли подібних висновків: самотність породжує безсоння, що погано для здоров’я людини.

Антропологічна гіпотеза

чи пов'язані самотність і безсоння
Загалом, перші дослідники вважають, що цей зв’язок з безсонням є еволюційною реакцією. З цієї точки зору, самотність в людській психіці перетворюється на невпевненість і відчуття безпорадності. Ми – соціальні істоти, які повинні контактувати з іншими, щоб вижити, і саме тому відчуття самотності завдає нам величезної шкоди.

Крім того, коли ми відчуваємо себе ізольованим, мозок готується до запобігання, боротьби чи втечі. Це може пояснити, чому люди постійно прокидаються вночі. Наше тіло намагається вийти з цієї ситуації, і для того, щоб це зробити, воно потребує, щоб ви були бадьорими та настороженими.

Коротко кажучи, може виникнути реакція самозбереження, яка вмикається, коли ви почуваєтеся самотньо. Це особливо стосується тих, хто нещодавно став незалежним (молоді люди) або тих, хто нещодавно переїхав на нове місце.

Вам також може сподобатися: Які люди не бояться бути самотніми?

Дізнайтеся, як бути незалежними

Результати обох досліджень підтверджують, що важливо навчитися бути незалежними. Підготовка з молодшого віку може полегшити адаптацію до змін у зрілому віці, і батьки відіграють у цьому вирішальну роль.

Як ви можете допомогти молодим людям стати більш незалежними? Кожен з батьків, ймовірно, матиме свій власний метод, але важливо те, що діти та молоді люди опиняються в контрольованих ситуаціях, де їм потрібно подбати про себе.

Почуття досягнення може бути іншим ключем до встановлення стабільності для незалежних дітей. Ба більше, регулярні телефонні дзвінки та електронні листи можуть дати відчуття підтримки. Поетапний підхід може полегшити ситуацію молодій людині, яка намагається пристосуватися до нового способу життя.

Батькам також варто відвідувати їх у вихідні дні. Так вони можуть сприяти емоційній стабільності своїх дітей. Це допомагає відновити їхню довіру, нагадуючи їм, що вони не самотні.

Самотність і безсоння: як боротися

як подолати самотність і безсоння
Як не дивно, навіть якщо ми частіше контактуємо, ніж раніше, ми більш самотні, ніж будь-коли. Смартфони, соціальні мережі та перебування в мережі 24/7 відсунули нас від найближчих до нас людей. Тому нам потрібно оновити інструменти, які об’єднують людей соціально, для нашого фізичного та емоційного добробуту.

Більш того, ми повинні звернути увагу на людей, які стали жертвами насильства, тих, хто нещодавно переїхав або втратив партнера, і людей похилого віку. Вони найбільш вразливі до почуття ізоляції.

Тому, якщо ви знаєте когось, хто може почуватися самотнім, загляньте до них. Найчастіше це матиме величезний позитивний вплив. З іншого боку, якщо ви відчуваєте самотність і безсоння, спробуйте звернутися до близьких друзів або родичів. Вони можуть допомогти вам почуватися краще і, нарешті, мати якісний нічний сон.  • Hom, M. A., Hames, J. L., Bodell, L. P., Buchman-Schmitt, J. M., Chu, C., Rogers, M. L., … Joiner, T. E. (2017). Investigating insomnia as a cross-sectional and longitudinal predictor of loneliness: Findings from six samples. Psychiatry Research. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2017.03.046
  • Sharma, B., Lee, T. H., & Nam, E. W. (2017). Loneliness, insomnia and suicidal behavior among school-going adolescents in Western Pacific Island countries: Role of violence and injury. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph14070791
  • Allgulander, C. (2010). Novel approaches to treatment of generalized anxiety disorder. Current Opinion in Psychiatry. https://doi.org/10.1097/YCO.0b013e328333d574

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.