Що мають знати жінки про рак товстої кишки

20 Січня, 2019
Якщо виявити рак товстої кишки на ранній стадії, ризик його розвитку зменшується на 90%. Саме тому важливо вміти розпізнавати ранні симптоми захворювання, щоб вчасно його діагностувати.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), рак товстої кишки, або рак ободової кишки, виникає в 10-15% населення світу, що ставить його на друге місце за частотою захворюваності після раку легень.

Також важливо пам’ятати про те, що рак легень і рак товстої кишки частіше розвиваються в жінок. Проте певні типи захворювань залежать не лише від підвищеної схильності, зумовленою статтю.

Сьогодні ми хочемо роз’яснити деяку інформацію про рак товстої кишки, що без сумніву, буде корисним для вас.

Рак товстої кишки у жінок

Рак товстої кишки виникає у великого відсотка людей після 50 років. Проте 10% відсотків від випадків цього захворювання стосуються жінок і чоловіків значно молодшого віку.

Насправді, трапляється таке, що рак товстої кишки розвивається навіть у 20 років.

До недавнього часу це захворювання частіше виникало в чоловіків, однак кілька років назад лікарі почали бити на сполох через стрімке зростання захворюваності на рак товстої кишки серед жінок.

Хоча ми достеменно не знаємо, що є причиною хвороби, такі чинники, як куріння або неправильний стиль життя можуть збільшувати ризик.

Однак іноді рак товстої кишки розвивається в дуже молодих людей, які мають здорові звички.

Далі в цій статті ми хочемо розповісти вам низку фактів, які корисно знати.

Що таке рак товстої кишки?

Рак товстої кишки виникає в ободовій або прямій кишці. Він майже завжди починається однаково: аномальне утворення в слизовій оболонці товстої кишки, яке має форму маленьких поліпів.

Людина може жити з такими незначними наростами кілька років і навіть не мати помітних симптомів, однак через певний час з’являється ризик, що вони перетворяться в канцерогенні клітини. Основним симптомом цього є кров у калі.

Існує два типи поліпів, які виникають найчастіше:

  • Аденоматозні поліпи (із часом мутують у рак)
  • Запальні та гіперпластичні поліпи. Вони є найпоширенішими й зазвичай не перетворюються в ракові клітини.
як розпізнати рак товстої кишки

Які симптоми раку товстої кишки в жінок

Симптоми раку товстої кишки однакові в обох статей. Різниця лише в тому, що часто жінки не звертають на них уваги, адже думають, що причини зовсім інші, наприклад:

  • напади закрепів або пронос. Не забувайте, що ці розлади частіше виникають у жінок, тому вони значно більше зволікають із консультацією лікаря;
  • втома, нестача енергії. Цей симптом також часто виникає в жінок;
  • набряк у животі, відчуття важкості, повільне травлення…
  • рак товстої кишки найчастіше дає про себе знати через раптову появу крові в калі. Якщо ви помітите, що кал дуже рідкий, це також вагома причина звернутися до лікаря;
  • пам’ятайте, що кров у калі не завжди можна помітити неозброєним оком. Можливо, ви також страждаєте на анемію. Те, що ми в першу чергу пов’язуємо з іншими причинами, насправді може бути серйознішою хворобою, яка ховається за поширеними симптомами.

Тому хочемо зазначити, що багато із перелічених вище симптомів іноді вказують на коліт, харчові алергії, виразку, проблеми із сечовим міхуром тощо. Неодмінно сходіть до лікаря, щоб розвіяти будь-які сумніви.

Рання діагностика – ось секрет успішного лікування

Рак товстої кишки однаково проявляється і в жінок, і в чоловіків. Саме тому лікувальні заклади мають розробити схему для ранньої діагностики цього захворювання.

Це чимось схоже на регулярні візити до гінеколога. Завжди корисно попросити лікаря зробити нескладний огляд товстої кишки в таких ситуаціях: 

  • якщо вам за 50;
  • якщо ви помітили кров у калі й страждаєте через постійний біль у животі;
  • якщо у вашій родині траплялися випадки раку товстої кишки.

Аналіз передбачає лише звичайний огляд калу на наявність у ньому крові, а також колоноскопію. Остання зі згаданих процедур не надто приємна, але необхідна для повноцінного огляду.

Згідно зі словами лікаря Антоніо Лінареса, спеціаліста із захворювань травної системи в Інституті лікування Ковадонги, при ранньому виявленні захворювання можна вилікувати до 90% пацієнтів.

І причина цьому дуже проста: перед тим, як перетворитися в злоякісну пухлину, поліп певний час розвивається. На перших стадіях це утворення завжди доброякісне. А от лише якщо вчасно не видалити його, поліп мутує в ракові клітини.

Тому завдяки профілактичним оглядам, новим технологіям і лікуванню ми можемо суттєво знизити кількість випадків раку товстої кишки.