Що потрібно знати про рак товстої кишки

Людям у віці старше 50 років слід проходити щорічний медичний огляд для якомога швидшого виявлення пухлин товстої кишки. Здоровий спосіб життя теж має важливе значення для запобігання виникнення онкологічних захворювань.
Що потрібно знати про рак товстої кишки

Останнє оновлення: 04 грудня, 2018

Рак товстої кишки є доволі поширеним захворюванням, і варто знати деякі факти про нього для того, щоб запобігти його виникненню або почати його лікування якомога раніше. Оскільки це – найсерйозніше захворювання, яке може вразити товсту кишку, важливо знати про нього якомога більше. У цій статті ми пояснимо все, що потрібно знати про рак.

Рак товстої та прямої кишки є однією з найчастіших причин смерті в таких країнах, як США. Рання діагностика може допомогти повністю вилікувати це захворювання. Рак товстої кишки починається в слизовій оболонці товстої чи прямої кишки.

Які причини виникнення раку товстої кишки?

На жаль, причин виникнення цього захворювання може бути багато. У більшості пацієнтів спочатку виявляють доброякісні поліпи, які переростають у злоякісні пухлини, якщо їх не лікувати або дозволити їм збільшуватись. Ось перелік груп ризику людей, які найбільш схильні до виникнення раку товстої кишки:

 • Особи віком старше 60 років.
 • Особи афро-американського чи східноєвропейського походження.
 • Особи, що споживають багато напівфабрикатів або червоного м’яса.
 • Особи, у яких виявлено поліпи прямої кишки.
 • Особи, які страждають на запальні захворювання кишечника, такі як виразковий коліт або хвороба Крона.
 • Особи, у яких були випадки захворювання у сім’ї (особливо якщо були випадки появи сімейних аденоматозних поліпів).
 • Особи з поганими звичками в харчуванні, наприклад, ті, хто вживає їжу з високим вмістом жирів та невеликим вмістом клітковини.
 • Особи, які надмірно вживають алкоголь та курять.
 • Особи, схильні до ожиріння або які мають зайву вагу.

Рак товстої, ободової або прямої кишки є також третьою найчастішою причиною смерті в Україні та є більш поширенішим серед чоловіків, ніж серед жінок. Тільки 10% поліпів стають злоякісними. Однак, їх слід виявити та лікувати без зволікань, а отже, своєчасний медичний огляд допоможе вам у цьому.

рак товстої кишки

Які симптоми раку товстої кишки?

Симптоми можуть варіюватися залежно від розташування пухлини в кишечнику:

 • Якщо пухлина знаходиться в лівій частині товстої кишки, симптомами можуть бути кал з кров’ю, діарея і запори, а також почуття неповного випорожнення.
 • Якщо пухлина знаходиться в поперечній ободовій кишці, спостерігаються такі симптоми як болі, непрохідність, судоми, блювота та здуття живота.
 • Якщо пухлина знаходиться в правій частині товстої кишки, симптоми включають внутрішню кровотечу, анемію, хронічну втому, блідість і відсутність сили.

У кожному з вище зазначених випадків, рак товстої кишки може призвести до втрати апетиту, різкого зниження ваги, лихоманки, хронічної втоми, чутливості та болю у нижній частині живота, а також рідкий кал.

Як діагностують рак товстої кишки?

Існують певні медичні способи діагностики, які можуть допомогти визначити, чи людина хворіє на рак товстої кишки (або виявити його попередника: поліпи). Наприклад, лікар натискає на черевну ділянку тіла та, окрім цього, проводить ректальне обстеження, щоб відчути наявність або відсутність потовщень у прямій кишці.

Також необхідно перевірити кал на наявність у ньому крові, яка може свідчити про рак товстої кишки (а також про інші захворювання). Деякі аналізи крові досліджують наявність анемії та перевіряють функції печінки.

Колоноскопія дозволяє лікарю побачити весь кишечник і перевірити його на наявність поліпів або пухлин. За допомогою такого огляду можна проаналізувати весь кишковий тракт та відібрати проби з підозрілих тканин для подальшого їх дослідження. Якщо травми не дозволяють провести колоноскопію, використовують клізму з барієм, щоб побачити обриси товстої кишки за допомогою рентгенівських променів.

рак товстої кишки

Якщо поставлено діагноз рак товстої кишки, інші види тестів можуть допомогти визначити стадію раку, та перевірити, чи він поширився по організму, використовуючи комп’ютерну томографію (КТ) та магнітно-резонансну томографію (МРТ) верхньої та нижньої ділянки живота.

Стадії формування раку товстої кишки

Виділяють п’ять стадій формування раку товстої кишки:

 • Стадія 0. Формування пухлини на зовнішніх шарах кишечника.
 • Стадія I. Пухлина проростає м’язовий шар слизової оболонки і досягає підслизового шару, а далі – м’язового корсету кишки. Лімфовузли поки залишаються неураженими.
 • Стадія II. Пухлина досягає зовнішнього шару кишки, а потім проростає й крізь нього. Наприкінці даної стадії вона проростає в довколишні органи і тканини (але не регіонарні лімфовузли).
 • Стадія III. На цій стадії, залежно від напрямку росту пухлини, уражаються регіонарні лімфовузли (до 7) або жирова клітковина в районі їх розташування.
 • Стадія IV. Рак поширюється на дистанційно віддалені органи (печінка, легені) та лімфовузли, а також у далекі ділянки очеревини.

Лікування залежить від багатьох факторів, таких як стадія захворювання та місце його виникнення. Процедури варіюються за ступенем складності та включають операцію (колектомію) з видалення ракових клітин, хіміотерапію, що має на меті зруйнувати ракові клітини, та променеву терапію, яка застосовується для знищення тканин, уражених захворюванням.

Рак товстої кишки виліковний, якщо його виявити та почати лікувати на ранніх стадіях. Прогноз одужання також залежить від віку пацієнта, імунної системи, стадії, на якій розпочато лікування і т.д. Якщо пройшло п’ять років після лікування і рак повторно не з’явився, вважається, що пацієнта вилікували.

Рання діагностика та профілактика раку товстої кишки

Зараз існує багато методів, доступних для раннього виявлення раку товстої кишки, але на початкових стадіях симптоми можна сплутати з іншими захворюваннями. Особам, яким за 50, рекомендують здавати аналіз калу на наявність слідів крові один раз на рік.

Особливо уважними слід бути тим, у кого є випадки захворювання на рак у родині. У таких випадках слід проходити ендоскопію, починаючи з 40 років і повторно кожні два роки. Якщо результати будуть позитивними, необхідно пройти колоноскопію, як описано вище.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.