Сон на боці зменшує ризик загибелі плоду в утробі

Сон на спині під час вагітності збільшує тиск на кровоносні судини, адже вага дитини тисне на всі внутрішні органи майбутньої мами. До того ж через сильний тиск кисню стає важче потрапляти через кров до плоду. Саме з цих міркувань вчені рекомендують сон на боці, адже він є безпечним як для матері, так і для дитини.
Сон на боці зменшує ризик загибелі плоду в утробі

Останнє оновлення: 19 травня, 2019

Вагітність – це досить складний період у житті кожної жінки, коли вона страждає через дискомфортні відчуття та погану якість сну. Стрімке збільшення живота та постійні позиви до туалету стають перешкодою на шляху до нічного відпочинку. Багато лікарів рекомудують вагітним сон на боці, дізнайтесь з нашої статті, які в цьому переваги.

Якщо жінка хоче спокійно спати всю ніч, їй потрібно знайти максимально зручну для сну позу. Зверніть увагу, що сон на боці допоможе покращити якість сну та знизити ризик загибелі плоду в утробі матері.

Вірте чи ні, але сон на спині під час останнього триместру може бути небезпечним як для майбутньої мами, так і для дитини, яку вона носить. На жаль, у такому положенні тиск на плід збільшується, і це може призвести до негативних наслідків.

Чи є сон на боці безпечним для дитини?

Британські вчені впродовж тривалого періоду порівнювали сон на боці та на спині під час вагітності. Вперше результати їхніх досліджень з’явилися у Журналі з акушерства та гінекології. Вчені виявили, що сон на спині під час третього триместру вагітності збільшує ризик загибелі плоду в утробі матері майже вдвічі.

Разом з тим вченим вдалося з’ясувати, що сон на боці зменшує тиск на внутрішні органи. Таким чином, можна зробити висновок, що він є більш безпечним для матері та її дитини.

сон на боці є безпечним

У дослідженні причин мертвонародження, яке проводили вчені з Північної та Центральної Англії, взяли участь 1000 жінок на третьому триместрі вагітності. Науковці дійшли висновку, що сон на боці є набагато безпечнішим для дитини в утробі матері.

Експерти стверджують, що сон на боці після 27-го тижня вагітності зменшує ризик внутрішньоутробної загибелі плоду на 3,7%.

Зверніть увагу, що сон на спині збільшує ризик смерті плоду в утробі матері на 2,3%. Саме тому лікарі рекомендують майбутній матері спати на боці після настання 28-го тижня вагітності. Як бачите, майбутні матері, що сплять на спині, не тільки краще почуваються та отримують достатню кількість сну, але й турбуються таким чином про здоров’я своїх малюків.

Дослідження впливу положення майбутньої матері під час сну стало одним з найглибших та найважливіших експериментів за останні роки. Звісно, раніше вчені вже неодноразово проводили схожі дослідження. Для прикладу, згідно з даними ВВС, подібні експерименти вже проводились у Новій Зеландії та Австралії.

На жаль, згідно з результатами дослідження, яке провели у Великобританії, з 1000 вагітних 225 жінок так і не народили живу та здорову дитину.

Чому сон на спині збільшує ризик внутрішньоутробної загибелі немовляти?

сон на боці зменшує ризик загибелі дитини

На жаль, вченим досі не вдалося з’ясувати залежність між сном на спині та високим ризиком внутрішньоутробної загибелі немовляти.

Втім, одна з гіпотез припускає, що під час сну вагітної жінки на спині вага дитини разом з вагою збільшеної матки здійснюють неймовірний тиск на кровоносні судини майбутньої матері. У результаті кровопостачання погіршується, а тому дитина недоотримує належну кількість кисню.

На жаль, достеменні причини впливу положення майбутньої матері під час сну досі не були встановлені. Саме тому вчені радять про всяк випадок поводитися обережно та вживати запобіжних заходів задля збереження гарного самопочуття та здоров’я дитини. Саме тому під час третього триместру вагітності краще не ризикувати і завжди спати тільки на боці.

Немає жодного значення, на якому саме боці спить вагітна жінка – правому чи лівому. Якщо ви боїтеся, що можете повернутися на спину під час сну, радимо поставити біля себе подушку. Вона допоможе вам залишатися на боці впродовж всієї ночі.

Чи варто хвилюватися, якщо ви прокинулися на спині? Чи становить це серйозну небезпеку для дитини?

сон на боці є корисним та безпечним

Вчені запевняють, що вагітній жінці не варто панікувати, якщо вона прокинулася на спині. Власне, у більшості випадків вагоме значення має саме те положення, у якому засинала майбутня мама, адже саме у цій позі вона перебуває найдовше.

Александер Хізелл, директор дослідницького центру з вивчення причин мертвонародження імені Томмі при лікарні Святої Марії у Манчестері (Великобританія), також брав участь у вивченні питання впливу положення вагітної під час сну на здоров’я її дитини.

Він стверджує, що вагітним слід завжди спати на боці. Тобто, ця рекомендація стосується не тільки нічного відпочинку, але й денного сну.

Александер Хізелл запевняє:

“Повірте, я не хочу, щоб через мої дослідження вагітні жінки прокидалися на спині з невтішними думками на кшталт: “О Господи, я нашкодила своєму малюку!”. Основна мета наших досліджень – це визначення впливу положення майбутньої матері під час сну на стан дитини. Вірте чи ні, але це питання є справді важливим, адже кожна людина проводить багато годин поспіль у стані сну. Втім, панікувати у разі прокидання на спині не варто, адже цей аспект жінка жодним чином не може контролювати. Єдине, чим може допомогти майбутня мама своїй дитині – це засинати на боці”.

Зверніть увагу, що результати дослідження цього вченого повністю співпадають з результатами експериментів, які проводились у рамках кампанії “Чому вагітній жінці потрібно спати на боці?”. Зверніть увагу, що результати цих досліджень є неймовірно важливими для ефективної терапії вагітних при лікарні Святої Марії.

  • Головною метою всіх вищезгаданих експериментів є попередження майбутніх матерів про можливі наслідки постійного сну на спині під час останніх місяців вагітності.


  • Heazell, A. E., Li, M., Budd, J., Thompson, J. M. D., Stacey, T., Cronin, R. S., … & McCowan, L. M. E. (2018). Association between maternal sleep practices and late stillbirth–findings from a stillbirth case‐control study. BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, 125(2), 254-262. https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/1471-0528.14967

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.