7 цікавинок про ваше тіло під час глибокого сну

Попри наші можливі хибні уявлення, наше тіло насправді не вимикається під час сну.  А чи знаєте ви, що таке глибокий сон? Ви будете здивовані!
7 цікавинок про ваше тіло під час глибокого сну

Останнє оновлення: 24 грудня, 2018

Одна з головних потреб організму – щонайменше 8 годин сну щодня. Глибокий сон допомагає нашому організму себе налагодити усі механізми та відновлює свої енергетичні рівні, щоб ми могли розпочати новий день у найкращій фізичній та ментальній формі.Проте небагато людей знає, що в цей час з нами можуть відбуватися деякі цікаві речі, які впливають на загальний стан здоров’я та якість життя.

Якщо ви дійсно думали, що наше тіло повністю вимикає всі свої процеси під час відпочинку, то ви помилялися. Хоча ми не завжди це усвідомлюємо, але наше тіло синхронізує свої функції і уві сні зайняте досить незвичними справами.

У цій статті ми хочемо розказати про те, чим насправді є глибокий сон. Впевнені, ви будете здивовані!

1. Глибокий сон стимулює збільшення руху очей

заплющенні очі
Кожен цикл сну проходить біля 5 стадій, остання  з яких – це найглибший сон. Вона також відома як фаза швидкого сну (з англ. REM – швидкий рух очей) і характеризується постійним рухом очей спереду назад, але коли ми просинаємося, то цього не пам’ятаємо.

Зазвичай ми доходимо до цієї стадії сну приблизно через 90 хвилин, і цей етап складає майже 20% нашого нічного сну. Поки що ніхто не зміг пояснити цей феномен, але є версія, що це відбувається завдяки збудженню нейронів.

2. У нас виробляються гормони росту

Нам важливо добре висипатися, тому що тоді у нас виробляються гормони, зокрема гормони росту, які потрібні для відновлення тканин, кісток та м’язів, а крім того, це ще й необхідно для правильного розвитку дітей.

Гормон людського росту також потрібен для боротьби з низьким рівнем цукру в крові та для регулювання обміну речовин.

3. Наші нирки сповільнюють свою роботу

Впродовж дня наші нирки насичено працюють, відфільтровуючи з крові токсини і виробляючи сечу.

Вночі ж нирки сповільнюють темп роботи і у нас виробляється менше сечі, ніж вдень. Це пояснює, чому нам непотрібно вставати вночі, щоб сходити в туалет, і чому зранку ми можемо помічати, що колір сечі темніший, ніж зазвичай.

4. Скрегіт зубів

Скрегіт зубів

Це менш звичне явище можуть викликати стрес або нерівності зубних рядів.

Стоматологи називають це бруксизмом, що іноді може викликати біль у щелепах та спричинити інші ускладнення.

У таких випадках слід звернутися до стоматолога, оскільки це може впливати на довгострокові процеси, зокрема карієс.

5. Несподівані рухи

Таке трапляється з більшістю людей: ми тільки починаємо засинати, як тут зненацька нас легенько підкидає чи ми сильно здригаємося в ліжку.

Це нормальне явище, і нам не слід турбуватися. Просто коли наш мозок готується до зміни циклу сну, часом він помилково трактує це, як падіння.

Цей феномен називають “гіпнотичним імпульсом”, і він трапляється тільки під час сну.

6. Мозок відкидає непотрібне

Завдяки глімфатичній системі, мозок накопичує впродовж дня дуже багато інформації, а вночі готується до очищення від непотрібної.

Це природний спосіб нашого організму очищати центральну нервову систему, а також позбуватися позаклітинних білків, зайвої рідини, продуктів життєдіяльності внаслідок обміну речовин та будь-яких периферійних тканин.

Рекомендуємо також прочитати: Як прогулянки допомагають мозку

7. Сонний параліч

Сонний параліч

Майже зі всіма таке траплялося або ще може трапитися, у декого це буває частіше, в інших – рідше. Це стається у фазі найглибшого сну і проявляється як нестерпне відчуття нерухомості, хоча ми усвідомлюємо, що спимо.

Це може бути дуже неприємне і страшне явище, оскільки воно часто супроводжується нічними жахіттями, від яких ми не можемо втекти чи якось адекватно відреагувати на те, що відбувається.

І насамкінець… Чи знаєте ви, що глибокий сон допомагає нам позбутися калорій?

Уся діяльність, що відбувається в цей час, характеризується значною витратою енергії, що допомагає контролювати вагу тіла. Ось чому ті, хто не висипаються, зазвичай мають більше проблем із зайвою вагою й ожирінням.

Це може вас зацікавити ...
10 важливих фактів про сон, які необхідно знати
Моє здоров'яНаписав та перевірив Моє здоров'я
10 важливих фактів про сон, які необхідно знати

Сон не аби-як впливає на наш організм. Яких правил необхідно дотримуватись, щоб не мати проблем зі сном? Скільки потрібно спати, щоб достатньо відпочити?  • О. С. Лісова, Є. О. Павлинська. (2016). Індивідуально-психологічні фактори здорового сну сучасних студентів. Психологія: реальність і перспективи.
  • І. В. Нікітіна., Н. О. Наумчук. (2014). Вплив депривації сну на психофізичний стан людини. Психологія XXI століття.