Ваш організм та енергетичні напої

Окрім звикання, енергетичні напої збільшують частоту серцевих скорочень. Один напій містить таку ж кількість кофеїну, як шість чашок чаю.
Ваш організм та енергетичні напої

Останнє оновлення: 16 грудня, 2018

Енергетичні напої стали дуже популярними в останні два десятиліття, а їхній вплив на ваше здоров’я є об’єктом дослідження.

RedBull, мабуть, найвідоміший. Його споживають у всьому світі, щоб стимулювати мозок тих людей, які з тієї чи іншої причини відчувають інтенсивне фізичне навантаження у різних стресових ситуаціях.

За допомогою девізу “RedBull надає крила” компанія переконала мільйони споживачів у всьому світі, що цей напій – це спосіб розслабитися від важкого розумового та фізичного навантаження, що є результатом тривалої роботи, підготовки до шкільних іспитів та ін.

Напій ефективно працює, щоб надати енергію, коли організм її потребує. Проте останні наукові дослідження показали, що цей напій може викликати зміни у роботі всього організму.

Щоденне споживання енергетичних напоїв може призвести до розвитку різних серцево-судинних розладів.

Чому енергетичні напої шкідливі для здоров’я?

серце у тілі людини
Енергетичні напої – це безалкогольні напої, які поєднують у собі такі речовини, як кофеїн, амінокислоти (наприклад, таурин), вуглеводи (наприклад, глюкоконолактон – похідний від глюкози), вітаміни, а в деяких випадках лікарські рослинні екстракти, наприклад, женьшень або гуарана.

Цей напій містить підвищену кількість кофеїну, що еквівалентна 4 чашкам кави, 2 еспресо, 4 бляшанкам коли або 6 чашкам чаю: приблизно 300 мг.

Здорова людина може споживати від 100 до 300 мг кофеїну в день, максимум 400 мг. Експерти сходяться на думці, що ця доза не становить небезпеки для здоров’я, якщо не поєднувати її з іншими речовинами, такими як алкоголь.

Таке поєднання або споживання в надлишку можуть викликати небезпечні побічні ефекти, серед яких:

 • тахікардія
 • збій серцебиття або високий кров’яний тиск
 • безсоння
 • нервозність
 • порушення рухової координації

Крім того, одна з головних проблем полягає в поєднанні кофеїну з іншими речовинами, які можуть бути дуже небезпечними. Наприклад, аспартам, як відомо, є канцерогеном.

Ці напої також схильні викликати звикання, що призводить до того, що споживач ніколи не задовольняється однією дозою і вимушений пити більше, щоб вгамувати бажання.

Деякі країни заборонили продаж RedBull та інших енергетичних напоїв

За оцінками, 3,5 мільйони банок RedBull були продані в 143 країнах по всьому світу.

Проте докази, які підтверджують негативні наслідки цих напоїв для здоров’я, викликали занепокоєння у різних країнах. Сьогодні ці напої заборонені в Норвегії, Данії та Уругваї.

У Кувейті енергетичні напої були заборонені для неповнолітніх у віці до 16 років після того, як два члени національної збірної зі сквошу померли від серцевого нападу після вживання цих напоїв.

Які небезпеки енергетичних напоїв?

напій в склянці з льодом
Ризики, пов’язані з цими типами напоїв, з’являються, коли їх споживають у надлишку або в поєднанні з іншими речовинами, зокрема алкоголем.

Необхідні подальші дослідження, щоб визначити, наскільки небезпечні ці напої. Але зараз є кілька попереджень для споживачів, щоб розглянути питання про їхні можливі наслідки:

 • Енергетичні напої не варто пити після інтенсивних фізичних вправ, оскільки їхні підживлювальні властивості збільшують частоту серцевих скорочень і можуть викликати серцевий напад.
 • Вони не зволожують. Сечогінна дія кофеїну фактично збільшує ризик зневоднення в цих випадках.
 • Через високий вміст сполук, які розріджують кров, надмірне споживання може викликати крововилив в мозок, адже серце працює менше, щоб качати кров, але збільшує силу, з якою воно це робить.
 • Змішування RedBull з іншими енергетичними напоями та з алкоголем може бути смертельно небезпечним, оскільки це безпосередньо атакує печінку.
 • Щоденне споживання збільшує ризик розвитку необоротних нервових розладів.
 • Вагітним жінкам, людям, які мають серцево-судинні проблеми, синдром хронічної втоми. Чутливість до кофеїну і порушення коагуляції крові, слід уникати енергетичних напоїв повністю.Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.