Як реагувати на зраду?

Зрада часто трапляється, коли ви найменше цього очікуєте. Що робити, якщо це сталося? Пробачати чи відпускати? Ми розповімо, як правильно реагувати на це.
Як реагувати на зраду?

Останнє оновлення: 04 грудня, 2018

Коли вперше відбувається зрада, втрачається непорочність стосунків. Наша впевненість у партнері порушується, і чимало цінностей розбиваються об землю. Але як слід реагувати на зраду? Який спосіб найкращий?

Вплив зради

Зрада часто трапляється, коли ви найменше цього очікуєте. Повідомлення на мобільний телефон партнера. E-mail. Фотографія або неминуча підказка, що людина, яку ви кохаєте, вас зраджує. Як реагувати на зраду?

Психологи говорять про цікаву особливість, яка полягає в тому, що людей переслідує нав’язлива ідея зрозуміти все. Ми шукаємо пояснення, що розтлумачить нам, чомусь щось повинно було трапитися.

 • Відсутність любові
 • Нудьга
 • Випадкова зустріч
 • Особиста риса партнера, про яку ми не знали
 • Незрілість партнера
 • Або навіть наша провина: через неуважність, брак часу, проведеного разом…

Зрозуміло одне: ми часто відчуваємо безпосередній вплив зради на самооцінку. Ми не тільки відчуваємо гнів, біль і навіть ненависть до того, що сталося, але й також почуваємося приниженими. Отже, іноді ми ризикуємо впасти в депресію. Але як слід реагувати? Що доречно в цьому випадку?

Яка звичайна реакція на зраду?

як реагувати на зраду
Те, як люди реагують на зраду, як правило, залежить від кількох факторів:
 • Як довго вас зраджують? Зрада була раптовою? Або триває досить довго?
 • Ми відчуваємо власну відповідальність? Ми нехтували партнером занадто часто?
 • Це також залежить від того, як ви дізналися про все. Партнер й надалі це заперечує? Або він/вона визнає і шкодує?
 • Наша власна особистість також визначає, як ми реагуємо.

Тепер подивімося на деякі з найпоширеніших реакцій на зраду:

1. Пошук винних

Це одна з основних реакцій. У нашому прагненні зрозуміти ми іноді одержимі бажанням знайти когось винного. Ми зосереджуємо все наше презирство на партнері або на особі, з якою він/вона зрадили. Пошук винних допомагає випустити пар, але це повинно бути щось конкретне. Після фокусування на винному, як правило, приходить розставання або навіть прощення.

2. Помста

Є багато людей, які після зради шукають способи нашкодити партнеру. Вони можуть вирішити розійтися і розірвати стосунки. Або далі жити разом. У будь-якому випадку, деякі люди мстяться, вступаючи в інші стосунки і прагнучи завдати такого ж болю партнеру, такого ж страждання.

3. Прощення

Слід наголосити, що пробачити не завжди означає змиритися. Можна далі мати ці стосунки, але прощення – це не забування. Іноді ми змушені перебудувати цей зв’язок на неспокійній основі, що не завжди легко. Але може так статися, що незважаючи ні на що, ми досягнемо успіху.

Якщо прощення дається після справжнього і щирого каяття, можна спробувати прийняти його. Але це не буде легко: треба буде навчитися жити з “малим або великим хронічним болем”.

4. Новий етап у стосунках

Це може вас здивувати, але деякі пари після зради відкривають нову сторінку в стосунках. Після примирення приходить фаза більшої емоційної та сексуальної інтенсивності. На цьому етапі поєднуються страх втратити близьку людину, провину того, хто був невірний, і довгі розмови, під час яких партнери з’ясовують важливі аспекти. Це дійсно дивно, але таке трапляється.

5. Розставання назавжди

Це неминуче і зрозуміло. Невірність – це порушення близькості між двома людьми. Це злочин щодо почуттів і напад на самооцінку й особистий баланс. Не всі люди в змозі пробачити, і не всі люди заслуговують на пробачення. Найчастіше зрада призводить до розриву стосунків.

Зрада пробачається чи ні?

дівчина плаче

Немає ані найкращих, ані найгірших варіантів. Найкращим варіантом є той, який дає нам душевну рівновагу і спокій. Рани зради не забувають з часом і їх майже ніколи не можна загоїти. Ми можемо спробувати примирення, але завжди відчуватимемо страх. Прощення приносить полегшення, але це підходить не всім. Що найбільш важливо, так це здорова перерва і відновлення.

Але якщо ви вважаєте, що зрада була випадковою, і думаєте, що вона більше не повториться, йдіть далі. Кожен заслуговує на другий шанс, але інша людина повинна працювати і відчувати щире кохання і справжнє каяття.

Пробачте, якщо можете і хочете мати далі ці стосунки. Але якщо ваша самооцінка пошкоджена, а серце розбите, варто віддалитися і розірвати стосунки з тим, хто перед вами завинив. Настав час оговтатися, щоб підвестися знову і подивитися на горизонт з надією. • Beltrán-Morillas, A. M., Valor-Segura, I., & Expósito, F. (2019). Unforgiveness Motivations in Romantic Relationships Experiencing Infidelity: Negative Affect and Anxious Attachment to the Partner as Predictors. Frontiers in Psychology, 10, 434. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00434
 • Braithwaite, S. R., Selby, E. A., & Fincham, F. D. (2011). Forgiveness and relationship satisfaction: Mediating mechanisms. Journal of Family Psychology, 25(4), 551–559. https://doi.org/10.1037/a0024526
 • Knopp, K., Scott, S., Ritchie, L., Rhoades, G. K., Markman, H. J., & Stanley, S. M. (2017). Once a Cheater, Always a Cheater? Serial Infidelity Across Subsequent Relationships. Archives of Sexual Behavior, 46(8), 2301–2311. https://doi.org/10.1007/s10508-017-1018-1
 • Lichtenfeld, S., Buechner, V. L., Maier, M. A., & Fernández-Capo, M. (2015). Forgive and Forget: Differences between Decisional and Emotional Forgiveness. PLoS One, 10(5), e0125561. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0125561
 • McDaniel, B. T., Drouin, M., & Cravens, J. D. (2017). Do you have anything to hide? Infidelity-related behaviors on social media sites and marital satisfaction. Computers in Human Behavior, 66, 88–95. https://doi.org/10.1016/j.chb.2016.09.031
 • Nagurney, A., & Thornton. (2011). What is infidelity? Perceptions based on biological sex and personality. Psychology Research and Behavior Management, 4, 51-58. https://doi.org/10.2147/prbm.s16876

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.