Як розпізнати насильство над дітьми

Чи знаєте ви, що таке насильство над дітьми? У цій статті ми розповімо про основні ознаки поганого ставлення до дітей та навчимо розпізнавати насильників за певними зовнішніми ознаками.
Як розпізнати насильство над дітьми

Останнє оновлення: 16 грудня, 2018

На жаль, у сучасному світі насильство над дітьми відбувається досить часто, тому кожній людині необхідно володіти знаннями та навичками, які допоможуть їй швидко розпізнати насильника та захистити дитину.

Насправді визначити людину, яка знущається з власних або чужих дітей, дуже важко з першого погляду, але чимало насильників вміють знаходити підхід до дітей та заводити з ними довірливі стосунки.

До того ж, немає єдиного типажу насильників, адже знущатися з дітей може людина будь-якої раси, віри та статі.

Утім, є кілька ознак, за якими можна вирахувати насильника за тривалого постереження. Готові занотовувати? Тоді почнімо!

Характерні риси людини, яка знущається з дітей

1. Насильник стає другом сім’ї

Більшість насильників намагається встановити хороший контакт з усіма членами сім’ї. Вони детально вивчають звички родини, завжди відкриті до спілкування та піклуються про дітей (зокрема, водять їх на прогулянки до парку або ходять з ними за покупками). Насильник завжди прагне стати близьким другом родини та завоювати довіру дітей.

2. Насильники зазвичай добре знайомі зі своїми жертвами

насильники знайомі зі своїми жертвами

Згідно з даними досліджень, проведеними Американською асоціацією психологів, близько 30% дітей стали жертвами насильства з боку власного родича, 60% дітей добре знали свого насильника, і лише у 10% випадків над дитиною знущався незнайомець.

3. Типові ознаки насильника

Зазвичай насильниками стають ті, хто сам у дитинстві пережив сексуальне або фізичне насильство. До того ж, насильники здебільшого страждають на психологічні відхилення або вади розумового розвитку.

4. Вони обирають професії, пов’язані з роботою з дітьми

насильниками іноді стають вчителі

Потенційні насильники часто обирають такі професії, які передбачають роботу з дітьми. Зазвичай вони стають вчителями, спортивними тренерами або няньками. Дуже часто люди, які думають про насильство над дітьми, емоційно висловлюють свою любов до дітей.

Ви ніколи не почуєте від потенційного насильника, що він не любить дітей, адже зазвичай ці люди говорять про те, що не уявляють свого життя без малюків.

5. Насильники діють дуже хитро та розумно

Перш ніж почати знущатися з дитини, потенційний насильник завжди намагається встановити зі своєю майбутньою жертвою контакт та завоювати її довіру. Для цього насильники часто використовують хитрощі, цікаві завдання та ігри. До того ж, вони знають про слабкі місця дітей і вміють ними користуватися.

Дуже часто насильники примушують своїх маленьких жертв гратися у неприйнятні та непристойні ігри. Зазвичай ці ігри мають сексуальний підтекст. Насильники виявляють тягу до дітей, цілують та торкаються їх у недозволених місцях, та показують дітям відео порнографічного або насильницького характеру.

Діють насильники дуже хитро, тому навіть жорстоку та неприйнятну для дитячого мозку інформацію вони подають з такою “любов’ю” та “турботою”, що дитина не відчуває їхніх справжніх намірів.

Типова поведінка насильників

Вони зберігають у себе дитячі іграшки, книги та предмети одягу

Ба більше, зазвичай насильники не зупиняються на одній жертві. Якщо такій жорстокій людині вдасться вчинити насильство над дітьми кілька разів, і вона не буде покарана за свої вчинки, навряд чи щось зупинить її від пошуку нових жертв у майбутньому.

Вони не відчувають провини за скоєне

насильство над дітьми є повторюваним явищем

Зазвичай під терміном “соціопат” ми маємо на увазі людину, яка не вміє співчувати та ніколи не відчуває докорів сумління за свої вчинки.

Насильники вважають жертву своїм підопічним

Вірте чи ні, але багато насильників вважають, що своєю поведінкою вони допомагають дитині подорослішати. Деякі жорстокі люди знають про насильство над дітьми не з кримінальних хронік, а із власного досвіду, і вони вважають своєю головною метою підготувати дитину до тих страждань, які можуть чекати на неї у майбутньому.

Вони також пережили насильство у дитинстві

Саме сексуальне та фізичне насильство над дітьми часто призводить до настільки серйозних травм психіки, що людина втрачає здоровий глузд і стає неймовірно жорстокою у дорослому віці.

Як зупинити насильство над дітьми

Не залишайте дітей без нагляду

насильство над дітьми без нагляду

На вулиці, у парку, на ігровому майданчику, у басейні, на уроках та у спортзалі – дитина всюди повинна перебувати під наглядом батьків. Неодмінно познайомтеся з усіма вчителями та тренерами своєї малечі та переконайтеся, що цим людям можна довіряти. Дізнайтеся розклад уроків своєї дитини, і завжди супроводжуйте її до школи, на гуртки та додому.

Поговоріть з дітьми про можливу небезпеку

Розкажіть дітям, що між ними та іншими дорослими завжди повинна бути відстань. Неодмінно поясніть своїй малечі, що нікому, навіть іншим членам родини, не можна торкатися їхніх інтимних зон або просити їх зробити щось у таємниці від батьків. Скажіть дітям, що якщо з ними трапилося щось подібне, вони неодмінно повинні негайно сповістити про це батьків.

Слідкуйте за змінами настрою своєї дитини

депресія свідчить про насильство над дітьми

Завжди спостерігайте за психологічним станом своєї дитини. Якщо ваш малюк поводиться тихіше, ніж зазвичай, почувається засмученим або пригніченим, та не хоче з вами розмовляти, варто насторожитися. Можливо, дитина вже пережила спробу насильства. Не зволікайте і негайно бийте на сполох.

Контролюйте сайти та соцмережі, якими користується ваша дитина

Перевірте, щоб у профілі дитини не було жодних провокативних фото, які могли б привернути увагу насильника. Переконайтеся, що на сторінці вашої дитини у соцмережі немає жодних особистих даних ані про неї саму, ані про інших членів родини (зокрема домашньої адреси, номеру та адреси школи або переліку місць, які полюбляє відвідувати дитина).

У батьків повинен бути пароль до облікового запису дитини

як попередити насильство над дітьми

Звісно, на перший погляд це може здатися нечесним стосовно дитини, проте батькам потрібно контролювати всі повідомлення та запити на дружбу, які отримує дитина. Будьте обережні, адже насильниками можуть бути не тільки чоловіки, але й жінки.

Переконайтеся, що дитина відчуває вашу підтримку

Діти, які не відчувають розуміння та підтримки з боку батьків та близьких, дуже часто стають легкою здобиччю для потенційних насильників. Частіше розмовляйте зі своїми дітьми, встановіть з ними дружні та довірливі стосунки, а також поясніть їм, що вони можуть прийти до вас на відверту розмову з будь-якою проблемою та переживаннями.

Якщо ви відчуваєте небезпеку або підозрюєте когось у порочності намірів, не бійтеся бити на сполох та шукати допомогу. Є чимало закладів та організацій, які допомагають людям, що особисто зіткнулися з проблемою насильства над дітьми.

Не мовчіть – шукайте людей, які допоможуть вам пережити цю ситуацію, не бійтеся припинити знущання! Навіть якщо не ви особисто пережили знущання та насильство, а хтось з вашого оточення, не бійтеся повідомити про це у спеціальні органи, адже зазвичай насильники не зупиняються на одній жертві.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.