Які наслідки має дислексія у дітей

Якщо дислексія у дітей вчасно виявлена, це допоможе їм подолати величезну кількість труднощів, коли справа стосується читання та письма.
Які наслідки має дислексія у дітей

Останнє оновлення: 24 березня, 2021

Ми знаємо, що діти навчаються з різною швидкістю. Деякі навчаються досить швидко, а іншим потрібно більше часу. Однак, коли наявна дислексія у дітей, це означає, що діти матимуть багато труднощів у навчанні читати та писати. Однак при належній психолого-педагогічній підтримці дитина-дислексик буде успішно розвивати свої здібності.

Дислексія – це проблема з навчанням, яка буває частіше, ніж ви думаєте. Дітей-дислексиків може бути несправедливо позначено як німих або відсталих, навіть якщо вони дуже намагаються читати, писати та дотримуватися вказівок.

У цій статті ми детальніше розглянемо цей поширений розлад.

Що таке дислексія у дітей?

що таке дислексія у дітей
Читання здається автоматичним та простим завданням для тих, хто може це легко зробити. Однак читання – це складне завдання для мозку. Хоча мовлення – це природний процес для дітей, читання передбачає навчання.

Навчитися читати означає розуміти, що слова складаються зі звуків, а потім пов’язувати ці звуки з літерами в абетці. Коли ці звуки та літери поєднуються, утворюються слова. Щойно ви зможете розпізнати ці слова, ви зможете навчитися читати.

Однак цей процес не однаковий для всіх дітей. Мозок дітей з дислексією розвивається і функціонує інакше. Є кілька різних типів дислексії, але загалом дітям з дислексією важко визначити звуки, що складають слово. Крім того, їм важко зрозуміти, які букви дають ці звуки.

Дислексія у дітей – це не питання інтелекту чи бажання вчитися. Діти-дислексики можуть бути успішними й можуть прекрасно вчитися за допомогою відповідних методів навчання, тому важливо раннє виявлення розладу.

Які симптоми?

У дошкільному віці у дітей з дислексією спостерігаються такі симптоми. Вони:

 • Не говорять багато і не знають стільки слів, скільки інші діти їхнього віку.
 • Мають проблеми з вивченням цифр, кольорів та літер.
 • Їм не вдається розпізнати або пов’язати слова, що римуються.
 • Їм важко слідувати інструкціям; вам доводиться часто нагадувати їм правила та процедури.

Коли вони стають трохи старшими і вчаться читати і писати, діти з дислексією мають такі симптоми:

 • Їм складно визначити склади та звуки, що складають слова.
 • Вони не можуть вимовляти окремі звуки, що складають склади.
 • Вони змінюють послідовність букв під час читання та написання слів.
 • Вони мають проблеми з каліграфією та дрібною моторикою.
які ознаки має дислексія у дітей
У підлітковому віці діти з дислексією мають такі характеристики:
 • Їм складно озвучувати та розшифровувати слова. Вони уникають публічного читання.
 • Оскільки їм важко знайти потрібне слово, вони використовують слова, які мають різний зміст, але схоже звучання.
 • Їм складно викладати ідеї у правильному порядку. Крім того, вони не використовують правильне написання, граматику та пунктуацію.

Оскільки це можу на їх спілкування вплинути, їм непросто брати участь у групових проєктах, і це може вплинути на їхнє соціальне життя.

Як дислексія впливає на дітей?

Дітям з дислексією може бути важко в школі. Їх часто несправедливо називають немотивованими, дурними чи ледачими, а їхні ровесники також можуть з них глузувати. Якщо дитина-дислексик не отримає необхідну допомогу, вона може дуже погано навчатись у школі. Це зробить її жертвою негативних образ та оцінок, що випливають із шкільного, соціального та сімейного середовища.

Постійні невдачі в школі змусять дитину-дислексика втратити мотивацію до навчання. Плюс це зробить її або його більш невпевненим щодо своїх здібностей. Потім це може поширитися на інші позакласні заняття, які можуть вплинути на якість життя дитини.

У дитини з дислексичним розладом можуть виникати емоційні чи поведінкові проблеми, якщо проблему не лікувати. Зокрема йдеться про такі прояви:

 • тривога в будь-якій формі
 • зниження або посилення апетиту
 • проблеми зі сном, такі як безсоння або кошмари
 • стрес. Дитина, наприклад, може страждати від головного болю, блювоти або болю в животі.
 • Депресивні симптоми, такі як почуття невдачі, невпевненість у собі, шкільні труднощі, смуток, раптові перепади настрою…
 • труднощі із соціальними взаємодіями
 • поведінкові розлади, що викликають агресивну або провокаційну поведінку. Це захисний механізм.
 • низька самооцінка

Як можна допомогти дітям з дислексією?

як допомогти дітям з дислексією
Діти-дислексики творчі, тому що думають нетрадиційно, і вони можуть розв’язувати проблеми інакше. Якщо допомогти їм вчасно, можна подолати труднощі та запобігти багатьом проблемам, які впливають на самооцінку та емоційне самопочуття.

Попри те, що вони не вміють писати, і їм потрібно більше часу для обробки інформації, найголовніше – їх підтримувати. Ми ж не хочемо, щоб вони просто кинули школу. Завдання батьків – заохочувати читання та допомагати своїм дітям читати вдома. На щастя, є безліч цікавих способів навчити дитину читати!

Крім того, дитина має розуміти, що таке дислексія, і розуміти, що це не робить його або її менш розумними. Також ми повинні запропонувати їм різні можливості, які дадуть їм змогу розвивати свою впевненість у собі. Переконайтеся, що ви заохочуєте їх спробувати що інше, наприклад, спорт, мистецькі або театральні гуртки.

Якщо ваша дитина страждає на дислексію, важливо знати, що немає нічого поганого в тому, щоб бути іншим. Дислексія у дітей ніколи не повинна заважати вашій любові. Ви можете помітити, що ваша дитина дуже талановита в чомусь іншому.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.