11 токсичних фраз, яких не має бути у нашому внутрішньому діалозі

У світі, якому ми живемо, здоровий внутрішній діалог є необхідністю, бо він допомагає нам віднаходити спокій та залишатися у гармонії із собою.
11 токсичних фраз, яких не має бути у нашому внутрішньому діалозі

Останнє оновлення: 02 січня, 2019

Ви, мабуть, також зауважували цей цікавий феномен свого буття. Насправді діалог всередині нас ніколи не припиняється, і саме ці думки допомагають нам пізнавати свій внутрішній та зовнішній світ.

Він дозволяє нам усвідомити та придати сенсу тому, що відбувається навкруги. Тож неважко уявити, наскільки це важливо для нашого емоційного та психічного здоров’я.

Хоча буває, нам здається, що думки приходять і відходять, але по суті відбувається постійна взаємодія між нашими помислами і тим, як ми поводимося, як почуваємося і як сприймаємо навколишнє середовище.

Недарма Епіктет казав: “Важливо не те, що з вами відбувається, а те, як ви реагуєте на це”.

Здоровий внутрішній діалог — здорове життя

колібрі

Ми контролюємо свою долю, почуття і свої вчинки відповідно до наших цінностей та поглядів.

Викликані внутрішнім діалогом переконання та думки спричинюють емоції, які здатні дуже сильно впливати на нас і спотворювати наше сприйняття реальності.

Для прикладу наведемо хоча б декілька з таких пагубних суджень: “Потрібно за будь-яку ціну отримати схвалення інших”, “Щастя може прийти до нас по інерції і без докладання зусиль”, “Неотримання бажаного приносить велике розчарування”.

Далі ми розкажемо саме про такі фрази, які ніколи не повинні звучати у нашому внутрішньому діалозі:

1. “Я мушу досягнути успіху у всіх своїх починаннях та справах”

У житті не варто категорично поділяти всіх на “переможців” та “переможених”. Поляризовані думки і заяви, наприклад, “все або нічого”, не приносять користі.

Поразки часто стають причиною подальшого успіху. Пам’ятайте, що саме завдяки невдачам людство отримало багато важливих відкриттів, зокрема рентген та пеніцилін.

малюнок дівчини з пташками у волоссі

2. “Якщо мені це не вдасться, то я нездара”

Знову-таки нагадуємо, що помилки і, здавалося б, безуспішні старання часто ведуть до звершень, тому думки про невдачі деструктивні. Потрібно завжди давати собі новий шанс, пробувати ще і ще, бо саме це допомагає досягнути бажаного.

3. “Для відчуття щастя мені потрібне сприйняття та схвалення від інших”

З такими переконаннями ми стикаємося досить часто. Звісно, усім нам важливо знати, що нас не ігнорують і не відштовхують, але ми не можемо відповідати очікуванням всіх навколишніх. Це слід усвідомлювати і розуміння цього повинно допомогти нам в першу чергу приймати самих себе.

4. “Для щастя мені не вистачає “другої половинки”. Я не можу жити без неї” 

Такі думки з’являються від неправильного сприйняття любові до себе та інших. Кохання має бути взаємним, різноманітним, неупередженим і без тягаря обов’язку.

Якщо у стосунках любов переплітається із залежністю, то такі взаємини є згубними.

5. “Якщо ти зі мною не погоджуєшся, то значить, я тобі не подобаюся”

“Звичайно, ніхто мене не цінує, бо я нічого не варта”. “Мої особисті цінності залежать від того, що інші думають про мене”. На жаль, такі думки не поодинокі і для багатьох людей критика рівноцінна відторгненню.

Як колись казав Ральф Волдо Емерсон: “Сподіваюся, що я ніколи не допущу такої жахливої помилки і не сприйму чиїсь протиріччя за переслідування”.

6. “Терпіти не можу, коли інші вказують, що я маю робити”

Звісно, ми повинні нести відповідальність за свої вчинки, але не варто повністю відвертатися, коли нам хтось пропонує свою думку чи пораду.

Співпраця і підтримка не повинні перешкоджати нам самостверджуватися та зміцнювати свою ідентичність, це лише допомагає нам розвиватися і ставати кращими.

дівчина та пташка зі стрічкою

7. “Мені для цього не вистачає знань, вмінь чи ще чогось”

“Я не можу! Не варто навіть старатися, бо я все одно не подужаю цього”. У відповідь на такі думки та фрази хочемо нагадати одну дуже важливу для життя істину: “Якщо ви будете вірити, що ви можете зробити більше, ніж не можете, то ви переконаєтеся у своїй правоті”.

Тобто бажання дорівнює вашій спроможності, а першим кроком до цього є пробувати знову і знову.

Те, у що ми віримо, визначає наші вчинки і поведінку. Ось чому так часто справджується те, чого ми боїмося, адже ми самі це накликаємо. Це називається ефект Едіпа.

8. “Нікому не можна вірити, потрібно завжди бути на сторожі”

Ми не довіряємо людям, бо знаємо, що вони роблять помилки і ми робимо помилки, і від цього ми себе намагаємося вберегти.

Незначна настороженість у певних ситуаціях, мабуть, буває виправдана, але якщо для неї нема об’єктивних підстав, то вона приносить лише шкоду. Про це не слід забувати, оскільки через недовіру ми замикаємося у собі, відгороджуємося від інших і обмежуємо свій розвиток.

9. “Я краща чи кращий за всіх інших”

Ніхто не цінніший за когось ще. Смирення є основою порядності та честі. Почуття вищості над іншими провокує зверхнє ставлення, а у цьому нема нічого хорошого.

Славнозвісний філософ Сократ добре відомий через цей вислів: “Єдина справжня мудрість полягає у знанні, що ми нічого не знаємо”. Ця фраза здається суперечливою? Можливо, тільки на перший погляд. У будь-якому випадку варто над нею задуматися.

10. “З мене нема ніякої користі”

Нам всім слід забути про таке поняття як непотрібність. Якщо ми будемо думати, що з нас нема користі, то це призведе лише до втрати мотивації і нехтування своїми амбіціями та інтересами.

11. “Я не заслуговую любові”

У таких ситуаціях ми повинні собі казати, що заслуговуємо на найкраще.

Коли хтось від нас віддаляється, то страждання неминуче, але завжди варто нагадувати собі попередню фразу і вірити, що єдина і справжня любов живе всередині нас.

Такі думки повинні допомогти нам відсіяти нераціональну потребу у стосунках і тимчасових захопленнях, які часто плутають з магічним почуттям кохання.

пташки літають навколо голови

Усі фрази з підтекстом “мушу зробити” чи “необхідно бути” однозначно є для нас потенційно негативними.

Такі думки не варто пускати на самоплив, з ними можна справитися таким чином:

Ви б хотіли знати ще більше? Прочитайте Як негативні емоції шкодять організму

  • Сприймати за реальність лише перевірені факти і те, що ви самі спостерігаєте. Якщо ми у чомусь не досягнули успіху одного дня, це ще не означає, що ми безпорадні. За своє життя ми встигаємо зробити сотні справ, які доводять, що ми приносимо багато користі.
  • Серйозно сприймати лише ті пропозиції, які мають логічне обґрунтування і не викликають протиріч. Якщо ми допускаємо суперечності, тоді будемо розчаровуватися у тому, як ми оцінюємо свою внутрішню суть.
  • Вміти сприймати нову інформацію і при потребі бути готовими внести певні зміни у свої погляди. Така гнучкість і толерантність у мисленні допомагає нам не створювати собі зайвих перешкод і почуватися комфортно.
  • Не слід безапеляційно щось схвалювати чи засуджувати. Коли ми робимо категоричні судження типу “все або нічого”, то ми повністю заслоняємо від себе всі можливості, які не збігаються з нашою реальністю. Тож рекомендуємо уникати таких фраз як “всі або ніхто”, “зараз чи ніколи” тощо.
дівчина випускає пташок з клітки
  • Не варто оцінювати сутність людини, краще висловлювати своє ставлення до певних ситуацій. Замість “ти божевільна чи божевільний” краще сказати “ти поводишся, наче божевільний”.
  • Важливо дивитися на обставини з точки зору імовірності, а не беззаперечної впевненості. Наприклад, “Мабуть, це буде важко, але я постараюся” звучить зовсім по-іншому, ніж “Я не зможу, я не здатна /ий це осилити”.

Буває, люди усвідомлюють, що спотворюють істину, але все-таки не можуть змінити свого сприйняття.

Намагайтеся визначити, які фактори впливають на ваші переконання і постарайтеся побачити альтернативні точки зору, навіть якщо ви переконані у своїй правоті. Шукайте рішень, піддавайте сумнівам докази і зіставляйте свої припущення з реальністю.

Якщо ви відчуваєте, що не можете контролювати вплив своїх думок на поведінку і це вас виснажує, тоді варто звернутися до психолога і отримати необхідну підтримку у спеціаліста.  • Ellis, A. (2001). Overcoming Destructive Beliefs, Feelings, and Behaviors: New Directions for Rational Emotive Behavior Therapy. Prometheus Books.
  • Plutchik R. (1980). A general psychoevolutionary theory of emotion. Emotion: Theory, research, and experience. New York: Academic

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.