5 методів покращення пам'яті і розумових здібностей

Якщо ви почали щось забувати і боїтесь, що втрачає пам'ять? Не панікуйте, існують прості способи покращити її.
5 методів покращення пам'яті і розумових здібностей

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Ви не пам’ятаєте, де поклали зарядний пристрій для телефону? Забули про важливу зустріч? Ви помітили, що поступово втрачаєте розумові здібності? Що не такі креативні, як раніше? Не хвилюйтеся: мозок схожий на м’яз, тому покращення пам’яті це справа невеликої кількості щоденних вправ.

У цій статті ми розкажемо про найкращі методи покращення пам’яті і розумових здібностей. Ви побачите різницю кожного дня.

1. Уникайте рутини, робіть щось нове щодня для покращення пам’яті

покращення пам'яті за допомогою танців
Важливо мати на увазі, що один з найгірших ворогів нашої пам’яті і розумових здібностей – робити одне й те саме день у день. Робота, домашні обов’язки, покупки, справи такі, справи сякі… Мало-помалу ми впадаємо в рутину, яка створює свого роду сенсорну депривацію, де мозок більше не має стимулів для активізації.

Одноманітність і щоденні процедури, які ніколи не змінюються, зменшують нашу творчість і не створюють нові ситуації, в яких можна вчитися, експериментувати і насолоджуватися. Таким чином, життєво важливо робити щось інше кожного дня за будь-якої нагоди.

Можливо, сьогодні ви можете зробити кілька вправ йоги, коли приїдете додому. Завтра підіть на прогулянку, після завтра – на танці… Робіть будь-що, що спаде вам на думку, але пам’ятайте, що необхідно здолати рутину!

2. Зосередьтеся на тут і зараз

покращення пам'яті та емоції
Ще однією проблемою, з якою ми повсякчас стикаємося, є те, що ми часто думаємо про тисячу інших речей, намагаючись зробити щось конкретне. Цілком можливо, що, поки ви готуєте вечерю, розум прокручує все, що відбулося протягом дня: ви думаєте про розмови, проблеми, що ви будете робити завтра і зобов’язання на наступний день.

Однак чи знаєте ви, що дійсно відбувається? Ви насправді втрачає теперішнє, ваше “тут і зараз!» І з цієї причини ви не пам’ятаєте, чи ви вимкнули плиту, чи зустрілися з другом. Якщо ви не зосереджені на тому, що робите саме зараз, ваш мозок буде блукати в туманній хмарі, ніколи не фокусуючи увагу. Цінуйте теперішнє!

3. Сходіть на прогулянку і розслабте розум!

покращення пам'яті завдяки прогулянкам
Прогулянка може стати вашим щоденним вітаміном, вашим “природним релаксантом”, вашим “чудо антидепресантом”. Ходьба є прекрасним способом поліпшити пам’ять і розумову спритність, тому що ця вправа вкорінює вас у теперішньому, ви зосереджуєтеся на рухах тіла, ніг, які торкаються землі, серця, яке починає швидко битися.

У той же час, ходьба допомагає зняти напругу і навантаження, і коли це станеться, коли ми відпустимо всі турботи, мозок буде вільніше думати, уявляти, творити… Чому б не спробувати це на практиці?

4. Скажіть “так” почуттю гумору і сміху, а не нав’язливим думкам

Щастя
Деякі люди мають шалену звичку постійно підгодовувати негативні думки. “Я не зможу це зробити”, “Я в халепі, я завжди забуваю про щось важливе”, “Я не можу розраховувати на свою короткочасну пам’ять“, “Я завжди забуваю і говорю дурниці”…

Крім того, можна сказати, що в деяких випадках ці негативні думки приходять від людей, які нас оточують, які беруть на себе місію нагадати нам, що ми забудькуваті. І немає нічого гіршого. Якщо ми слухаємо ці докори, ми тільки зміцнюємо коротку пам’ять і знижуємо нашу самооцінку.

Не слухайте цього. Затримайте потік негативних думок у мозку і дивіться на життя з хорошим почуттям гумору, навчіться сміятися і бачити позитивний бік речей. Іноді це важко, але сміх знімає напругу і зменшує стрес. Мозок, звільнений від напруги, може згадувати спогади краще і більш гнучко.

5. Будьте креативними: в’яжіть, пишіть, танцюйте, малюйте

Для того, щоб поліпшити пам’ять і розумові здібності, окрім позитивних емоцій і відходу від рутини, важливо ніколи не втрачати здатності вивчати щось нове.

Як ми можемо дізнатися щось нове? Непотрібно вступати до університету. Життя сповнене важливих речей і дрібниць, з яких ми можемо навчитися, і які, як складно не було б в це повірити, не будуть коштувати вам грошей. Вам потрібні лише власна воля і 1 або 2 години на день на відпрацювання.

Ви хочете дізнатися кілька простих прикладів?

 • В’язання спицями або гачком. Ця давня вправа має неймовірні переваги для фізичного і психічного здоров’я. Вона дозволяє розвивати творчі здібності, зняти стрес, підвищити соціальні взаємини за допомогою обміну досвідом, зосередити увагу і досягти своїх цілей. Ми рекомендуємо спробувати в’язання гачком або спицями, вам це сподобається.
 • Читання або писання. Є тисячі книг, тисячі нових світів, і вони, без сумніву, допоможуть вам збільшити розумові здібності і поліпшити пам’ять. Це ніби підливання «палива» для мозку, що допоможе вам залишатися молодими, а когнітивні процеси будуть у хорошій формі.
 • Переваги, які може надати Інтернет. Мережа є океаном для навчання; ви можете використовувати його, щоб виявити цікаві методи поліпшення пам’яті. Існують ігри та програми, які є дуже корисними і ефективними для покращення пам’яті і розумових здібностей. Не вагайтеся їх спробувати.


 • Aguado-Aguilar, L. (2001). Aprendizaje y memoria. In Revista de Neurologia. https://doi.org/10.1155/NP.1999.97
 • Tirapu-Ustárroz, J., & Muñoz-Céspedes, J. M. (2005). Memoria y funciones ejecutivas. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.1021/ct400678g
 • Ballesteros, S. (2010). Memoria. Psicothema. https://doi.org/10.1038/nmeth.2836
 • Halbwachs, M. (1990). Espacio Y Memoria Colectiva. Estudios Sobre Las Culturas Contemporáneas. https://doi.org/10.2307/40183784
 • Etchepareborda, M., & Abad-Mas, L. (2005). Memoria de trabajo en los procesos básicos del aprendizaje. Revista de Neurologia.
 • Morgado, I. (2005, March). Psicobiología del aprendizaje y la memoria: Fundamentos y avances recientes. Revista de Neurologia.
 • Voss, M. W., Prakash, R. S., Erickson, K. I., Basak, C., Chaddock, L., Kim, J. S., … & Wójcicki, T. R. (2010). Plasticity of brain networks in a randomized intervention trial of exercise training in older adults. Frontiers in aging neuroscience, 2, 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20890449
 • Gutman, S. A., & Schindler, V. P. (2007). The neurological basis of occupation. Occupational therapy international, 14(2), 71-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17623380
 • Zeidan, F., Johnson, S. K., Diamond, B. J., David, Z., & Goolkasian, P. (2010). Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training. Consciousness and cognition, 19(2), 597-605. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810010000681

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.