5 типів емоційних вампірів

Найкраще, що ви можете зробити, щоб не дати таким людям вплинути на ваше психічне здоров'я, - це піти від них.
5 типів емоційних вампірів

Останнє оновлення: 06 січня, 2019

Чи знали Ви, що існують так звані емоційні вампіри?

“Вони мають вигляд звичайних людей, поки їхні внутрішні потреби не перетворюють їх на хижаків. Вони шукають не кров, а емоційну енергію.

Вони здатні не тільки дошкуляти вам, але й гіпнотизувати вас, щоб заглушити розум оманливими обіцянками, поки ви не потрапите під їхній вплив. Ці емоційні вампіри притягують вас, а потім спустошують.

Емоційні вампіри здаються приємними й дружніми сусідами, але за спиною вони поширюють чутки.

Спочатку вони здаються кращими за звичайних людей. Вони харизматичні, чарівні. Ви любите їх, ви довіряєте їм, ви очікуєте від них більшого, ніж від інших людей.

Ви очікуєте більшого, але отримуєте менше, і зрештою вони захоплюють вас. Ви запрошуєте їх у своє життя і рідко усвідомлюєте проблему до того, як вони зникли, залишивши вас спустошеними, ваш гаманець порожнім, або, можливо, ваше серце розбитим. Навіть тоді вам цікаво… Це їхня провина чи моя? Їхня. Це емоційні вампіри”.

Уривок з книги “Емоційні вампіри” Альберта Бернштейна.

Хто такі емоційні вампіри?

Так само, як і інші стосунки, які ми розвиваємо протягом усього нашого життя, емоційні зв’язки ростуть залежно від того, як їх підживлювати. Звісно, якщо ми годуємо їх печаллю, заздрістю, скаргами або постійним гнівом, то ми створюємо нездорові стосунки.

Добре відомо всім, що є стосунки, які можуть бути надмірно шкідливим для нас, які загрожують нашій емоційній рівновазі.

Є люди, які, навмисно чи ні, можуть змусити нас почуватися пригніченими, перевантаженими, розгніваними або навіть можуть знищити нас емоційно.

Правда в тому, що без ефективних стратегій самооборони, ми стаємо смачною поживою для емоційних маніпуляторів, внаслідок чого у нас виробляється нездорова поведінка і симптоми (переїдання, ізоляція, перепади настрою, відчуття постійної втоми…).

Їх називають різними іменами: токсичні люди, емоційні вампіри або хижаки, паразити.  Хоча ця класифікація не має наукового обґрунтування, є люди, які виснажують і змушують нас впадати в стан емоційного колапсу, який дуже важко пережити.

“Вони не є за своєю природою поганими, але їхня незрілість дозволяє їм діяти, не думаючи про те, чи їхні дії гарні, чи погані” (Альберт Бернштейн)

Нижче ми визначимо 5 типів людей, які є токсичними для нашого емоційного здоров’я, всмоктують нашу енергію подібно до вампірів і підстерігають нас, як хижаки.

1. Пасивно-агресивні люди

Вони є експертами у приховуванні й цукровому припудрюванні ворожості. Ці люди висловлюють свій гнів із посмішкою на обличчі або з надмірним занепокоєнням, але завжди зі стриманістю, яка дратує.

Більшість із нас вже колись використовувала цю техніку, але такі люди зловживають нами, змушуючи нас втрачати спокій у своїй присутності.

Найкраща стратегія самозахисту, щоб спрямувати їхню поведінку: повністю зберігати свої переконання, створювати межі й дотримуватися них.

Ми заслуговуємо на те, щоб до нас ставилися з любов’ю і щирістю, і ми не повинні дозволяти їм говорити з нами, “ніби вони помилували наше життя”.

хто такі емоційні вампіри

2. Самозакохані

Вони вважають, що є центром Всесвіту. Егоїстичні, пихаті й жадають захоплення та уваги. Вони можуть показати себе як розумні та привабливі, поки не побачать загрозу своєму статусу гуру або інтелектуальній владі.

Вони можуть працювати з ентузіазмом і креативністю, доки ваші цілі збігаються. Проте коли ваші потреби несумісні, вони показують свої ікла.

Оскільки їхній девіз: “Я перший”, – то сердитися на них або наполегливо висловлювати свої потреби не матиме жодного впливу. Через те, що вони зазвичай не мають співпереживання або добре його приховують, їм може бути складно зрозуміти безумовну любов. Вони є першими, і, коли це не так, то вони розв’язують конфлікт.

Таким чином, найкращий самозахист – користуватися їхніми хорошими рисами, але бути реалістичними в очікуваннях. У той же час, не дозволяйте собі ані бути розчавленими, ані почуватися гірше, а зрозумійте, що самозакоханість – це їхня власна потреба.

Ви завжди можете отримати допомогу щоразу, коли звертаєтеся до їхніх власних інтересів і показуєте їм, як ваша справа буде дуже корисна для них.

емоційні вампіри та їх суть

3. Сердиті люди

Ці вампіри витрачають свій час на звинувачення, напади, приниження, критику й створення конфлікту. Вони залежні від гніву і часто карають людей. Такі люди можуть розірвати вас на друзки під впливом гніву.

Найкраща стратегія самозахисту: захистити вашу самооцінку так, щоб їхній гнів не змушував вас втрачати самоконтроль. Не поспішайте, зробіть паузу і глибоко дихайте. Намагайтеся тримати себе в руках проти їхніх атак і не реагуйте, поки не заспокоїтеся.

Таким чином, ви зможете роззброїти цю людину, змусити її усвідомити важливість визнання і врахування вашої думки з цього питання.

“Ці люди багато страждають від власних нападів. Спокійне ставлення до їхніх запитів допоможе знайти з ними спільну мову”.

емоційні вампіри в нашому житті

4. Мученики

Мученики є королями та королевами драми. Їх можна знайти будь=де. Вони знають, як змусити вас почуватися погано. Вони постійно натискають на кнопки незахищеності та втирають сіль у ваші рани.

Найкращий самозахист: відкинути ідею про те, що ми маємо бути досконалими й відповідальними повсякчас. Кожен робить помилки. Проте, коли ви відчуваєте себе винними, то краще піти в інше місце, подумати про те, що вам шкодить, і при необхідності поплакати.

Ви можете також реагувати на їхні напади позитивними твердженнями, на кшталт: “Я розумію вашу точку зору, але коли ви так говорите, це завдає мені болю. Я був би вдячний, якби ви припинили говорити це”.

маска

5. Ревнивці та пліткарі

Це галасливі люди, які знаходять задоволення в обговорюванні інших за їхніми спинами, псуючи репутацію людей і поширюючи шкідливі чутки. Коли вони роблять це, усі навколо почуваються приниженими та пригніченими.

Найкращий спосіб самооборони: не турбуватися про те, що ця людина говорить про вас і не приймати плітки близько до серця. Правильніше ігнорувати їх.

З іншого боку, якщо ви перебуваєте в групі, де починають говорити про когось, то краще змінити тему і ніколи не поширювати плітки.

Проте доречно дати їм зрозуміти: ви знаєте, що вони роблять, і вам це не подобається. Ми можемо звернутися до них і сказати щось на кшталт: “Ваші коментарі образливі. Як би ви себе почували, якби я сказав це про вас? Будь ласка, припиніть говорити так про мене”.

Визначте людей, які завдають вам емоційного болю і побудуйте механізми самозахисту, щоб ваш психологічний добробут не був пошкоджений.

“Дистанціювання від таких людей поліпшить ваше здоров’я”.

Основне джерело: “Емоційні вампіри” Альберта Бернштейна.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.