Типи прив'язаності в парі

Всі стосунки складаються з різноманітних прив'язаностей, але не всі вони добре впливають на партнерів. Необхідно створити здорові та турботливі стосунки в парі, щоб обидві людини розвивалися разом.
Типи прив'язаності в парі

Останнє оновлення: 17 травня, 2019

Люди потребують прив’язаності і прихильності для створення почуття безпеки і формування позитивної самооцінки. Форма цих зв’язків багато в чому залежить від того, наскільки ви щасливі.

Але не всі види прив’язаності і прихильності є доречними або навіть здоровими. Деякі з них замість зміцнення довіри викликають негативні емоції або нещастя. Чи знаєте ви, який тип прив’язаності e вашій парі?

У сьогоднішній статті ми запрошуємо вас зануритися в цей цікавий компонент людських стосунків.

1. Тривожна або непевна прив’язаність

Ми надамо вам простий приклад, щоб допомогти зрозуміти прихильність, яка викликає занепокоєння або невпевненість. У вас ділова вечеря з колегами. Ви навіть не дійшли до ресторану, коли раптом починаєте отримувати повідомлення від партнера.

Можливо, ви з нетерпінням чекали на цю вечерю, щоб зустрітися з колегами, але не пройшла навіть година після початку, як ваш партнер вже починає нервувати. Він хоче знати, з ким ви, чи ви вже сумуєте за ним, чи не воліли б ви бути вдома замість цієї вечері?

Поступово ви почнете намагатися розвіяти його тривогу і страхи, спростувати недовіру. Майже напевно ви знаєте про цей вид прив’язаності. Але ви також маєте усвідомлювати якості, які такі люди часто демонструють:

 • Їм потрібні постійні докази вашої любові. Доходить навіть до того, що ви, по суті, змушені показувати, що ви як і раніше піклуєтеся про них. Іноді навіть секс здається проявом “права власності” замість істинного кохання.
 • Вони приділяють багато уваги тому, як ви реагуєте. Вони турбуються про несуттєві деталі, уявляючи собі щось погане, що відбудеться у стосунках, або що ви збираєтеся їх кинути.
 • Їхній настрій швидко змінюється. Іноді ви – найкраще, що може бути в житті, як раптом вони стають апатичними або недовірливими, ніби ви зробили щось неправильно.
 • Емоційні маніпуляції використовуються як витончена й ефективна зброя. Вони отримують те, що хочуть, шляхом шантажу або ультиматумів, навіть грають роль жертви для того, щоб отримати бажане. Слід бути обережними з такими людьми.
Символ прив'язаності

2. Віддалена або холодна прив’язаність

Люди з цим видом прихильності ставляться до стосунків інакше, ніж інші. Вони не вимагають інтимності, а їхні потреби в особистому просторі та інші емоційні вимоги не виражені.

Це зовсім не означає, що вони не люблять вас, але їхній спосіб існування і самовираження не збігається з вашим. Відсутність проявів любові і прихильності може викликати багато страждань у парі.

Які загальні аспекти заслуговують на увагу?

 • Вони не знають, що робити з емоціями партнера. Вони не співпереживають і не в змозі визначити ймовірні потреби партнера.
 • Вони завжди мають потребу в просторі, як фізичному, так і особистому. Якщо ви переступите межі і зазіхатимете на цю потребу, вони можуть розгніватися, образитися і навіть почуватися зрадженими, ніби ви навмисно втрутилися в їхнє приватне життя. У той же час, вони абсолютно не звертають уваги на ваші страждання.
 • Вони часто вважають за краще бути наодинці. У такий спосіб вони можуть уникнути серйозних зобов’язань і мати тільки випадкові зустрічі.
 • Попри те, що вони здаються холодними, це не означає, що у них немає емоційних потреб. Натомість вони просто їх приховують.
 • У цих людей, як правило, своє уявлення про те, якими мають бути стосунки. Вони можуть навіть мати повну концепцію свого “ідеального партнера“. Але це ідеал, якого ніхто не може досягти, що знову-таки тільки завдає багато болю.
Сварка

3. Надійні прив’язаності

Люди у стосунках, які побудовані на надійній прив’язаності, більш стабільні емоційно і отримують більше від цих стосунків. Але в чому ж секрет? Що створює цей безпечний зв’язок?

 • Цей вид прихильності ґрунтується на взаємній довірі. Зріла, збалансована і впевнена в собі людина не боїться відповідальності і будує майбутнє з коханою людиною.
 • Немає ревнощів або підозр. Ніхто не намагається контролювати, тому що стосунки будуються на довірі.
 • Звісно, вам потрібен власний особистий простір, але ви визнаєте, що партнер також його потребує. Ви поважаєте потребу іншої людини у просторі, а також близькості, і розумієте важливість роботи в команді.
 • Ви можете вступити в діалог і ставитеся до аргументів з повагою. Ви розумієте, що всі стосунки мають свої відмінності, але намагаєтеся поступитися необхідністю бути правими і будуєте мости для досягнення домовленостей демократичним шляхом.
 • Немає ніяких маніпуляцій або себелюбства. Ви слухаєте одне одного, не втрачаєте довіру і не турбуєтеся щодня про суперечки, а піклується про кохану людину.

На звершення, пам’ятайте, що здорові стосунки будуються на надійній прив’язаності в парі, але на практиці стосунки мають певні риси всіх трьох згаданих типів.

Наприклад, не завжди погано бути ревнивими в деяких випадках. Іноді нам потрібно більше особистого і фізичного простору, просто щоб побути в спокої. Але хотілося б, щоб стосунки – скажімо, на 80% – мали ознаки надійної прив’язаності. Решту можуть становити інші крайнощі.

Тож тепер ви можете розповісти нам, чому ви любите? А як ваш партнер кохає вас навзаєм? • Bowlby, J. (1989). Una base segura. Aplicaciones clínicas de una teoría del apego. Barcelona: Paidós Ibérica.
 • Barnes, G. L., Woolgar, M., Beckwith, H., & Duschinsky, R. (2018). John Bowlby and contemporary issues of clinical diagnosis. Attachment (London, England)12(1), 35–47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6287705/
 • Cassidy, J., Jones, J. D., & Shaver, P. R. (2013). Contributions of attachment theory and research: A framework for future research, translation, and policy. Development and Psychopathology, 25(4pt2), 1415–1434. https://doi.org/10.1017/s0954579413000692; texto completo
 • Girme, Y. U., Agnew, C. R., VanderDrift, L. E., Harvey, S. M., Rholes, W. S., & Simpson, J. A. (2018). The ebbs and flows of attachment: Within-person variation in attachment undermine secure individuals’ relationship wellbeing across time. Journal of Personality and Social Psychology, 114(3), 397–421. https://doi.org/10.1037/pspi0000115; texto completo
 • Jones, J. D., Cassidy, J., & Shaver, P. R. (2014). Parents’ Self-Reported Attachment Styles. Personality and Social Psychology Review, 19(1), 44–76. https://doi.org/10.1177/1088868314541858.
 • Lecannelier, F.; Ascanio, L.; Flores, F. & Hoffmann, M. (2011). Attachment & Psychopathology: An Update Review of Parental Etiological Models of Disorganized Attachment. Terapia psicológica, 29(1), 107-116. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-48082011000100011
 • Moneta C, M.A. (2014). Apego y pérdida: redescubriendo a John Bowlby. Revista chilena de pediatría, 85(3), 265-268. https://dx.doi.org/10.4067/S0370-41062014000300001
 • Read, D. L., Clark, G. I., Rock, A. J., & Coventry, W. L. (2018). Adult attachment and social anxiety: The mediating role of emotion regulation strategies. PLoS One, 13(12), e0207514. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0207514

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.