Діабет збільшує ризик переломів

Відомо, що діабет збільшує ризик переломів. У цій статті ми поговоримо про кістки, які страждають найчастіше, та про способи запобігання цій проблемі.
Діабет збільшує ризик переломів

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Серед усіх ускладнень, які можуть виникнути при цукровому діабеті, підвищений ризик переломів є одним з найбільших. Цукровий діабет є метаболічним захворюванням, однак він впливає не тільки на наявність речовин у крові. При цьому захворюванні рівень глюкози в крові зростає разом із ризиком інших патологій, наприклад, діабет збільшує ризик переломів.

Є кілька причин того, як підвищений цукор у кровообігу впливає на кісткову тканину. Однак можна вжити профілактичних заходів. Читайте далі, щоб дізнатись більше.

Метаболізм у хворих на цукровий діабет

Як ми вже говорили раніше, діабет – це метаболічне захворювання. Первинною ознакою його появи є підвищення концентрації цукру в крові. Зазвичай це помітно натщесерце, перед споживанням будь-якої їжі.

Як метаболічна патологія, діабет не тільки впливає на рівень глюкози в крові, але й змінює баланс жирів, білків та мінеральних речовин. Інсулін, який у цьому випадку змінюється, впливає на багато процесів організму.

Зараз відомі ускладнення цього захворювання пов’язані з серцем та нирками. Однак необхідно додати також вплив, який він має на кісткову тканину. Кістки залежать як від рівня кальцію, так і від здатності кісткових клітин його виробляти.

Чому діабет збільшує ризик переломів

Як чоловіки, так і жінки, які страждають на діабет, мають більший ризик переломів. Гормональні зміни, запалення та навіть деякі ліки пов’язані з цим ускладненням. Які ще можливі причини?

Невропатія

Тривалий високий рівень глюкози в крові пошкоджує жирову оболонку нейронів. Нерви, особливо в нижніх кінцівках, починають передавати нервові імпульси менш ефективно. Побічно діабетична нейропатія порушує рівновагу, тому люди, які страждають на цю хворобу, частіше падають.

Дисавтономія

Цей термін позначає погану роботу нервової системи, зокрема вегетативної. Це частина нервів, яка регулює та контролює всі ті функції, які не потребують прямої та свідомої команди.

Таким чином, коли йдеться про діабетичну дисавтономію, пацієнти відчувають труднощі з підтримкою артеріального тиску, коли встають. В результаті вони зазвичай втрачають свідомість і відчувають запаморочення, що часто призводить до падіння та переломів.

Остеопороз

Остеопороз частіше буває у діабетиків, ніж у решти населення. Інсулін – це анаболічний гормон, який стимулює вироблення тканин. Оскільки вони виробляють його не так, як треба, процес відновлення кісток стає повільнішим.

Ретинопатія

Ретинопатія – ще одне ускладнення діабету. Невеликі артерії, розташовані в сітківці, розриваються і втрачають здатність згортатися, як наслідок, це впливає на зір. Звичайно, будь-яке порушення зору збільшує ризик падіння та переломів.

Які переломи найчастіші у хворих на цукровий діабет?

Кілька досліджень, проведених на пацієнтах з цукровим діабетом, змогли встановити відносну частоту переломів. Це добре, оскільки вони слугують орієнтиром щодо того, які частини тіла у цих пацієнтів найчастіше ламаються.

По-перше, у випадку з діабетом 1 типу в організмі людини недостатньо інсуліну, тому пацієнтам потрібно отримувати його більше зовні та штучно. Хворі на цукровий діабет 1 типу страждають на остеопороз, а також мають проблеми із зором.

Гіпоглікемія також відіграє ключову роль у цьому випадку, оскільки багато пацієнтів, як правило, змішують відповідні дози для кожного часу дня. Як ви вже знаєте, низький рівень цукру призводить до запаморочення, що, своєю чергою, може призвести до нещасних випадків.

При цьому типі діабету найпоширенішими є переломи стегна та хребта. Це відзначено у осіб із встановленими супутніми захворюваннями серцево-судинної та ниркової систем.

З іншого боку, при цукровому діабеті 2 типу найпоширенішими є переломи передпліччя та стегна. Хоча щільність кісток у цих пацієнтів мало чим відрізняється від щільності решти населення, експерти підозрюють, що цукор впливає на механіку кісток.

чому діабет збільшує ризик переломів

Як запобігти ризику переломів у разі діабету

Хоча статистичні дані вказують на підвищений ризик переломів у хворих на цукровий діабет ви можете дещо зробити (окрім глікемічного контролю), щоб запобігти цій шкоді.

Як уже зазначалося, найголовніше тут – проконсультуватися зі спеціалістом і постійно проходити обстеження. Пацієнт має дотримуватися суворої дієти та приймати ліки, щоб підтримувати рівень цукру в межах норми, щоб не виникало проблем із серцево-судинною системою та нирками.

Ба більше, фізична активність тут надзвичайно важлива. Якщо ви не знали, цукровий діабет збільшує ризик переломів у людей, які постійно сидять і мають меншу м’язову масу. Заняття спортом допомагають цукру проникати в м’язи та зміцнюють кісткову тканину.

Також варто згадати про введення в організм вітаміну D. Більшість людей любить робити це, часто перебуваючи на сонці. Це можна штучно доповнити препаратами, які прописують, коли показники дуже низькі або якщо людина живе в холодному районі з невеликою кількістю сонячного світла протягом року.

Зелені листові овочі – хороший варіант для збільшення вітамінів і кальцію. Останній також можна отримати з молочних продуктів. Регулярне споживання цих продуктів допомагає кісткам регенерувати та підтримувати внутрішню щільність. В результаті переломи стають менш вірогідними.

яким чином діабет збільшує ризик переломів

Денситометрія

Окрім профілактичних заходів, хворим на цукровий діабет необхідно робити денситометрію. Це дослідження вимірює концентрацію кісток і дає змогу дізнатися, чи високий ризик переломів через слабші тканини.

Усі пацієнти можуть взяти під контроль захворювання. Однак варто пам’ятати про важливість звернення до професіонала та вжиття необхідних запобіжних заходів для зменшення ризику пошкодження кісток.  • Avogaro, Angelo, et al. “Continued efforts to translate diabetes cardiovascular outcome trials into clinical practice.” Cardiovascular Diabetology 15.1 (2016): 111.
  • Velasco, M. Botas, et al. “Actualización en el diagnóstico, tratamiento y prevención de la neuropatía diabética periférica.” Angiología 69.3 (2017): 174-181.
  • Moreno, Luis, and Mayra Guerrero. “Características de la neuropatía autonómica cardiovascular en pacientes con Diabetes Mellitus tipo 2.” Boletín Médico de Postgrado 35.1 (2019): 48-53.
  • Romero-Aroca, Pedro, and R. Sagarra. “La retinopatía diabética e hipertensiva.” Revista COMCORDOBA 14.7 (2018): 382-393.
  • Martínez, Sonsoles Botella, et al. “La paradoja diabética: densidad mineral ósea y fractura en la diabetes tipo 2.” Endocrinología y Nutrición 63.9 (2016): 495-501.
  • Formiga, Francesc, María Daniela Freitez Ferreira, and Abelardo Montero. “Diabetes mellitus y riesgo de fractura de cadera. Revisión sistemática.” Revista Española de Geriatría y Gerontología 55.1 (2020): 34-41.
  • Martínez Laguna, Daniel. Efecto de la diabetes mellitus tipo 2 sobre la incidencia de fractura osteoporótica. 2017.
  • Navarro Despaigne, Daysi Antonia, and Alina Acosta Cedeño. “Osteoporosis y tratamiento para la diabetes mellitus.” Revista Cubana de Endocrinología 30.1 (2019): 50-53.
  • de Endocrinología Diabetes, Asociación Colombiana. “Metabolismo Óseo.” Revista Colombiana de Endocrinología, Diabetes & Metabolismo 4.2 (2017): 89-90.
  • Duran-Agüero, Samuel, Leslie Landaeta-Díaz, and Lilia Yadira Cortes. “Consumo de lacteos y asociacion con diabetes e hipertensión.” Revista chilena de nutrición 46.6 (2019): 776-782.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.