Чим малорухливий спосіб життя небезпечний для серця

Різні дослідження та багато лікарів попереджають про те, малорухливий спосіб життя небезпечний для серця. Фізична бездіяльність може призвести до багатьох наслідків, які зрештою погіршать ваше здоров'я та якість життя.
Чим малорухливий спосіб життя небезпечний для серця

Останнє оновлення: 19 лютого, 2020

Всесвітня організація охорони здоров’я неодноразово вказувала, що бездіяльність є одним з основних чинників передчасної смерті. Не може бути інакше, особливо якщо взяти до уваги те, що малорухливий спосіб життя небезпечний для серця, що є життєво важливим органом.

Згідно з різними дослідженнями, регулярний перегляд телевізора або тривале сидіння пов’язані з ішемічною хворобою серця. Є багато ризиків малорухливого способу життя, оскільки здоров’я цього органу багато в чому залежить від фізичних вправ.

Сьогодні експерти вважають фізичну бездіяльність глобальною епідемією. Статистика свідчить, що в деяких країнах до 84% людей не мають достатньої фізичної активності. Хоча багато говорять про ризики малорухливого способу життя, бездіяльність є найпоширенішим типом способу життя сьогодні.

Що таке малорухливий спосіб життя?

що таке малорухливий спосіб життя
Взагалі малорухливий спосіб життя відноситься до недостатнього щоденного фізичного навантаження. Крім того, це може стосуватися активності, яка не спалює дуже багато енергії. Фізичні навантаження активізують рухи, які передбачають скорочення м’язів і докладання зусиль, щоб спалити енергію.

Точніше, малорухливий спосіб життя означає, що людина займається діяльністю, яка не передбачає витрачання більше ніж 10% енергії, яка була б витрачена в стані спокою. Генеральний хірург США зазначив, що людина веде малорухливий спосіб життя, коли вона не спалює понад 150 кілокалорій на день через фізичні навантаження.

Однак ось простіше визначення. Малорухливий спосіб життя – це коли людина отримує менше ніж 20 хвилин фізичної активності на день, рідше трьох разів на тиждень. Ризики малорухливого способу життя для серця виникають тоді, коли цей тип способу життя стає послідовною звичкою.

Чим малорухливий спосіб життя небезпечний для серця

Серцево-судинний ризик – це ймовірність того, що у людини виникнуть проблеми з серцем. Це залежить від двох типів чинників. Перший – це так звані “сталі чинники”. Це вік, стать, раса та сімейний анамнез. Ви маєте дуже обмежений контроль над зменшенням або зміною цих чинників ризику.

Другий тип – це “змінні чинники”. Це обставини, які людина може змінити так чи інакше і які тісно пов’язані з вибором способу життя. Ось де малорухливий спосіб життя.

Неактивний спосіб життя може призвести до таких проблем:

Ризики цілком реальні

ризики малорухливого способу життя
Сидячий спосіб життя значно збільшує ризик ішемічної хвороби серця. Фактично це було підтримано кількома дослідженнями.

Американське товариство боротьби з раком вказало, що сидіння понад 6 годин на день значно збільшує ризик ранньої смерті. Зокрема, це збільшує ризик приблизно на 37%. Крім того, жінки піддаються більшому ризику, ніж чоловіки.

Ще одне дослідження було проведено лише з чоловіками у 2010 році в університеті Кароліни. Це дослідження припустило, що ті, хто витрачає понад 10 годин на тиждень за кермом автомобіля, можуть мати більший ризик ішемічної хвороби серця до 64%.

Так само, дослідження, представлене Іспанським журналом кардіології, свідчить про те, що ризики малорухливого способу життя для здоров’я серця значно збільшуються, якщо сидіти тривалий час без перерв. Така позиція шкідливіша, ніж лежати.

Пропозиції та рекомендації

Найкращий спосіб уникнути ризиків малорухливого способу життя – уникати бездіяльності. В ідеалі вам варто регулярно робити фізичні вправи, які відповідають вашому стану здоров’я та віку.

Якщо ви починаєте з нуля, не забудьте поступово збільшувати інтенсивність вправ, щоб не травмуватися. Завжди корисно проконсультуватися з лікарем перед початком будь-якої тренувальної програми.

Наука стверджує, що у людей формується звичка, коли вони повторюють певну дію послідовно протягом 76 днів поспіль.

Після того, як ви виробите свою здорову звичку, поставте собі за мету виділяти принаймні 30 хвилин на день на вправи середньої інтенсивності. Крім того, обов’язково дихайте і не забудьте розігрітися і розслабитися до і після тренування. Розпочинайте і закінчуйте тренування потроху, а не раптово.

Найбільш рекомендовані вправи – це швидкі прогулянки, біг, їзда на велосипеді, сходження вгору-вниз по сходах або інші вправи, подібні до цих. Краще вибирайте те, що вам подобається, щоб зберегти мотивацію. Також потрібно робити перерви протягом дня, щоб трохи розім’ятися, особливо якщо ви працюєте цілий день сидячи. Встаньте і сходіть на невелику прогулянку або покрокуйте сходами!

Усе це може допомогти вам залишатися здоровими.  • Yeager KK, Anda RF, Macera CA, Donehoo RS, Eaker ED. Sedentary lifestyle and state variation in coronary heart disease mortality. Public Health Rep. 1995;110(1):100–102.
  • Katzmarzyk PT. Physical activity, sedentary behavior, and health: paradigm paralysis or paradigm shift?. Diabetes. 2010;59(11):2717–2725. doi:10.2337/db10-0822
  • León-Latre, M., Moreno-Franco, B., Andrés-Esteban, E. M., Ledesma, M., Laclaustra, M., Alcalde, V., … & Casasnovas, J. A. (2014). Sedentarismo y su relación con el perfil de riesgo cardiovascular, la resistencia a la insulina y la inflamación. Revista Española de Cardiología, 67(6), 449-455.
  • American Cancer Society. “More time spent sitting linked to higher risk of death; Risk found to be independent of physical activity level.” ScienceDaily. ScienceDaily, 23 July 2010. <www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100722102039.htm>
  • Warren TY, Barry V, Hooker SP, Sui X, Church TS, Blair SN. Sedentary behaviors increase risk of cardiovascular disease mortality in men. Med Sci Sports Exerc. 2010;42(5):879–885. doi:10.1249/MSS.0b013e3181c3aa7e

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.