«Гормон любові» окситоцин має зворотній бік

Сприяючи вивільненню інших речовин, окситоцин може діяти як наркотик у нашому мозку, навіть позбавляючи сенсу в житті через коктейль відчуттів, який він породжує всередині нас.
«Гормон любові» окситоцин має зворотній бік

Останнє оновлення: 02 січня, 2019

Словами можна навряд чи описати щось настільки інтенсивне, чисте і магічне, як відчуття, яке дає окситоцин, також відомий як “гормон любові”. Водночас він впливає на нас біологічно та емоційно.

Окситоцин інколи називають гормоном любові, молекулою обіймів, хімією щастя, а також хімічною формулою виховання дітей.

Наприклад, окситоцин має найважливіше значення під час народження. Він відіграє ключову роль у грудному вигодовуванні та допомагає створити такий інтенсивний зв’язок між матір’ю та дитиною. Безумовно, це зв’язок є ключовим для існування людського роду та багатьох інших ссавців.

Ось чому цей маленький гормон любові, який виробляється в гіпоталамусі і виділяється гіпофізом, є одним із найбільш відомих тілесних речовин. Це хімічна сутність любові.

Однак, що б ви подумали, якби ми сказали вам, що окситоцин приховує бік, який не є абсолютно позитивним? Вірте чи ні, але він має не дуже здорові властивості та може навіть негативно вплинути на вашу емоційну цілісність.

гормон кохання - окситоцин
Ми впевнені, що ця тема буде цікавою для багатьох людей. Тут ми надамо вам більше інформації про цей багатогранний гормон, щоб ви могли отримати повніше уявлення про нього.

Гормон любові та залежні стосунки

Якщо ви коли-небудь відчували інтимний зв’язок, що ґрунтується на залежності, ви повинні знати, що ви, ймовірно, жили під впливом зворотного боку окситоцину. У подібних стосунках почуття пристрасті виживають ідентичність і пріоритети. Ви навіть можете потрапити в полон іншої людини, забуваючи про важливі аспекти власного життя.

Це може здатися банальною метафорою та дещо спрощеним порівнянням. Проте нейропсихологи зазвичай порівнюють цей тип закоханості з пияцтвом або наркотичною інтоксикацією.

У ситуації, яку ми описали, це майже як сп’яніти від “передозування” окситоцином. У цьому випадку ви стаєте залежними від любові, яка завдає болю, але від якої ви не можете врятуватися.

Окситоцин та соціальні стосунки

Цю хімічну речовину насправді класифікують як неапептид (тобто пептид, що містить дев’ять амінокислот).

  • Він діє як гормон і як мозковий нейротрансмітер. Завдяки цьому маленькому пептиду ми здатні приймати рішення, пов’язані з нашою соціальною взаємодією. Тоді ми діємо соціальним чином, демонструючи такі характеристики, як щедрість, співпереживання або альтруїзм.
  • Ось чому донедавна вважали, що окситоцин, який виділяєт мозок, є ключовим “лікувальним засобом” для зменшення реакцій напруги та тривожності, які можуть виникати внаслідок повсякденних соціальних взаємодій, навіть із тими, кого ми найбільше любимо, і хто є найближчими до нас.
  • Однак сьогодні завдяки деяким новим дослідженням було доведено, що окситоцин також має зворотній бік. Крім того, він діє навпаки, призводячи до нездорових стосунків. У них через взаємну одержимість обидва партнери повільно, але невідворотно йдуть шляхом самознищення.

Окситоцин та алкоголь: речовини, через зловживання якими ми втрачаємо контроль

Той факт, що любов іноді є справжньою кораблетрощею, – це не просто поетичне перебільшення – це явна реальність.

  • Загальновідомо, що окситоцин та алкоголь подібно діють на рівні мозку.
  • Обидва є посередниками в передачі нейротрансмітерів ГАМК в префронтальній корі та лімбічних структурах. Крім того, обидва здатні збільшити вплив тривоги або стресу. Обидва зменшують відчуття страху, який ми відчуваємо в певних ситуаціях.
  • Під впливом обох ми відчуваємо себе в більшій безпеці, відчуваємо себе сміливішими, відчуваємо більше бажання експериментувати.
окситоцин і алкоголь
Ось чому любов, яка базується на пристрасній ейфорії та майже хворобливій ​​одержимості, майже схожа на сп’яніння. Тож нам важче знайти адекватний баланс або об’єктивну ясність щодо ситуації.

Неврологи та психологи вражені інтенсивним впливом окситоцину на багатьох людей.

Однак перш ніж почати думати про створення та просування нового напою, де окситоцин заміщає алкоголь, ви повинні знати, що це не варіант.

Попри це, можливість його використання для лікування деяких станів депресії, а також клінічних розладів є дуже реальною.

Любов – це дуже потужний наркотик

Ми знаємо, що коли ми закохані, наш мозок випускає чарівне поєднання дофаміну, серотоніну, норадреналіну тощо.

  • Завдяки цим нейромедіаторам ми відчуваємо більше енергії, більше пристрасті, більше бажання експериментувати…
  • Проте окситоцин є провідним посередником. Він сприяє вивільненню цих хімічних речовин, що також стимулює вироблення ще більш інтенсивної речовини – фенілетиламіну.
  • Ця ендогенна хімічна сполука, як не дивно, належить до амфетамінів, і, як правило, живе в наших мозку майже 4 роки в концентрованих кількостях.
окситоцин - гормон любові

Це допомагає пояснити початковий період інтенсивної пристрасті, де ми, ніби супутники, які кружляють навколо однієї планети, не бачать нічого іншого у Всесвіті.

Це цілком нормально. Однак ми повинні бути обережними, щоб не втратити внутрішній компас і не забути, де власне наша північ.

Закоханість може бути магічним досвідом, але ми повинні намагатися ніколи не порушувати нашу власну цілісність і не повністю поринати в цю хвилю інтенсивних “п’яних” емоцій, що виникають унаслідок дії окситоцину на мозок.

Головне зображення люб’язно надано © wikiHow.com
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.