Наявність чоловіка вимагає на 7 годин більше роботи

Стосунки між чоловіком та жінкою вимагають зусиль з обох сторін. Проте, основою в кожній парі повинна бути рівність. Як знайти баланс?
Наявність чоловіка вимагає на 7 годин більше роботи

Останнє оновлення: 05 лютого, 2019

Можливо, заголовок цієї статті обурив багатьох людей. “Наявність чи відсутність чоловіка НЕ є безпосередньою причиною того, що жінка має більше чи менше обов’язків удома”, – скажете ви. Проте  рівноправні стосунки існують далеко не в кожній парі. 

Ми просто говоримо про нерівність, яка й надалі існує в багатьох сім’ях. Саме її Мічиганський університет проаналізував у своєму дослідженні різні стосунки.

Результати виявилися дуже передбачуваними та переконливими: сьогодні жінки й надалі несуть відповідальність за більшість домашніх обов’язків. 

Звісно, потрібно уточнити ситуацію, а не обмежуватися загальними заявами.

Усім відомі випадки сімей, де все навпаки, і чоловік бере на себе майже всі хатні справи. Існують також стосунки, в яких майже ідеально та рівномірно розподіляють господарські клопоти.

Однак погляньмо на результати цього цікавого дослідження.

Гендерна нерівність між чоловіком і дружиною

Ці новини аж ніяк не нові. Насправді, Мічиганський університет використовував базу даних щодо динаміки сім’ї, яку складали в Інституті соціальних досліджень ще з 1968 року.

Задум полягав у тому, щоб провести сучасне дослідження динаміки змін обов’язків у сім’ї протягом останніх кількох десятиліть.

Результати опублікувало агентство Reuters. Їх можна підсумувати кількома пунктами.

Нерівність у розподілі обов’язків

жінка тримає в руці чоловічка

Попри те, що часи змінюються, прокидається нова свідомість і відбуваються законодавчі реформи, які сприяють збалансуванню сімейного життя та кар’єри, чоловіки й надалі приносять додому більшу зарплату.

 • Зазвичай саме жінки вирішують покинути свої кар’єрні досягнення та професійні обов’язки, на якийсь час або назавжди, щоб присвятити себе вихованню дітей і догляду за домом.
 • Якщо умови рівні, тобто обидва партнери працюють, переважно дружина все одно присвячує хатнім справам і догляду за дітьми більше годин на тиждень.
 • Ця тенденція відрізняється залежно від покоління. Старші за 60 жінки щотижня витрачають на догляд за домом аж до 28 годин.
 • Жінки з трьома дітьми також присвячують вихованню малечі та домашнім клопотам значно більше часу, ніж їхні чоловіки.
 • Решта одружених жінок у середньому витрачають на хатні справи на 7 годин на тиждень більше ніж їхні чоловіки чи партнери. Цей час вони присвячують піклуванню про дітей та виконанню домашніх обов’язків.

І вас, звісно, не здивує, що у минулому ця різниця була ще більш разючою. У 1976, наприклад, середня кількість годин, які жінка присвячувала хатнім клопотам, складала близько 26, тоді як чоловік витрачав на це лише 6 годин свого часу.

Нерівність у догляді за старшими та людей з особливими потребами

будинок і рослина

Це ще один із найбільш впливових чинників. Пара може чудово розподіляти обов’язки, пов’язані з вихованням малих дітей та піклуванням про них.

Утім коли йдеться про догляд за людьми з обмеженими можливостями чи то людьми похилого віку найчастіше відповідальність лягає на жіночі плечі.

Це віддзеркалює традицію та систему в якій жінки завжди відігравали присвоєну їм роль. Дружини відповідальні за особисту сферу та дім, де вони піклуються про всіх членів сім’ї й виконують безліч хатніх справ.

Знову ж таки, хочемо зазначити, що кожна пара особлива та її стосунки мають свою динаміку. Існують тисячі чоловіків і партнерів, які беруть за себе відповідальність за домашні клопоти. Утім, згідно з результатами дослідження, опублікованого Мічиганським університетом, різниця й досі залишається помітною.

Хочете дізнатися більше? Читайте: 9 порад, щоб покращити сексуальні стосунки

Як змінити стосунки і виховати розуміння рівності

Ми трохи просунулися вперед із тих часів, коли наші бабусі та матері думали, що піклуватися про дім – це саме їхній головний обов’язок і обирали роль домогосподарок.

Однак також варто не забувати, що кожна пара повинна дійти згоди щодо цього питання, окремих сімейних потреб і віднайти баланс.

 • Якщо обидва члени сім’ї працюють, то обов’язки з догляду за домом повинні виконувати і чоловік, і дружина. Рівні умови – рівний внесок.
 • Якщо пара погоджується, що один із партнерів залишиться вдома та піклуватиметься про дітей, а інший зароблятиме гроші, оскільки має краще роботу, таке рішення варто поважати.
 • Справжня нерівність трапляється тоді, коли обидва в парі однаково працюють, але один робить свій внесок і присвячує час хатнім справам та сім’ї, а інший сприймає це як належне, як нормальний розподіл речей і незмінну даність.
 • Це зовсім неправильно. Потрібно змінити власний світогляд і зробити свій внесок у гендерну рівність, рівність між обов’язками та можливостями.
сім'я в лісі на велосипедах

Досягти цього можна лише за допомогою якісної освіти, коли дітей із раннього віку вчать, що потрібно бути частиною команди. У жінок і чоловіків однакові права. Усі ми люди з однаковими потребами й обов’язками. • Achen, A. C., & Stafford, F. P. (2005). Data quality of housework hours in the Panel Study of Income Dynamics: Who really does the dishes?. Ann Arbor: University of Michigan. https://scholar.harvard.edu/files/akillewald/files/data_quality_of_housework_hours.pdf
 • Brown, C., Duncan, G. J., & Stafford, F. P. (1996). Data Watch: The Panel Study of Income Dynamics. Journal of Economic Perspectives, 10(2), 155–168. DOI: 10.1257/jep.10.2.155; texto completo
 • Freedman, V. A., Cornman, J. C., & Carr, D. (2014). Is Spousal Caregiving Associated With Enhanced Well-Being? New Evidence From the Panel Study of Income Dynamics. The Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences and Social Sciences, 69(6), 861–869. https://doi.org/10.1093/geronb/gbu004
 • Gough, M., & Killewald, A. (2011). Unemployment in Families: The Case of Housework. Journal of Marriage and Family, 73(5), 1085–1100. https://doi.org/10.1111/j.1741-3737.2011.00867.x
 • Hersch, J., & Stratton, L. S. (1997). Housework, Fixed Effects, and Wages of Married Workers. The Journal of Human Resources, 32(2), 285. https://doi.org/10.2307/146216
 • Hill, C. R., & Stafford, F. P. (1980). Parental Care of Children: Time Diary Estimates of Quantity, Predictability, and Variety. The Journal of Human Resources, 15(2), 219. https://doi.org/10.2307/145332
 • Killewald, A., & Gough, M. (2010). Money isn’t everything: Wives’ earnings and housework time. Social Science Research, 39(6), 987–1003. https://doi.org/10.1016/j.ssresearch.2010.08.005

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.