Пастка, яку приховує маніпулятивне обожнювання

Маніпулятивне обожнювання трапляється значно частіше, ніж ви думаєте. Зрештою, кому з нас не подобається чути похвалу від інших. Утім такі миті визнання не варті нічого, якщо далі вам доведеться пережити значно більшу образу.
Пастка, яку приховує маніпулятивне обожнювання

Останнє оновлення: 17 березня, 2019

Маніпулятивне обожнювання – це не комплімент. Насправді, за кожною похвалою чи позитивною фразою приховуються певні інтереси.

Кожному подобається слухати, наскільки він хороший і як добре щось робить.

Однак бувають випадки, коли нас збивають із ніг ці лестощі й ми не розуміємо, що потрібно розплющити очі й усвідомити справжню мету такої поведінки.

Іноді люди з низькою самооцінкою потребують постійної похвали. Вони будуть свій образ лише на основі власних заслуг, адже живляться похвалою інших.

Це небезпечна ситуація, у якій можна стати жертвою жахливої пастки.

Не забувайте про маніпулятивне обожнювання

дівчина на березі річки

Мабуть, ви вже не раз помічали, що дозволили собі захопитися красивими словами іншої людини, лише щоб згодом зрозуміти їх істинну мету. Насправді, вами маніпулювали для досягнення власних цілей.

Ось кілька прикладів реальних ситуацій, які відображають маніпулятивне обожнювання.

1. “Яка ти хороша людина! Тому я хотіла попросити тебе…”

Це дуже поширена ситуація. Після компліменту йде прохання, від якого, здається, неможливо відмовитися. Коли людина сказала про вас щось хороше, ви будете неввічливими, якщо не згодитеся допомогти їй.

Коли хтось каже “ти така хороша”, а після цього ви відмовляєтеся зробити те, про що він вас просить, ви можете подумати, що розчаровуєте його.

Утім за таким улещуванням є прихований намір. Якщо не усвідомите цього, почуття вини візьме гору й ви почуватиметеся зобов’язаними зробити те, що просить інша людина.

2. ” Ти так добре мене розумієш, це я не маю рацію…”

Маніпулятивне обожнювання

Іноді ви потрапляєте в пастку маніпулятивного обожнювання, тому що хтось хоче, аби ви підтримали їхню думку щодо певної ситуації.

Наприклад, якщо знайомі критикують вашого друга, спершу вони трохи полестять вам, а вже потім запитають, що ви думаєте.

Після цього може здаватися, що складно відмовитися від участі в обговоренні, навіть якщо ви розумієте, що це неправильно. Зрештою, ви ж не хочете нікого розчарувати.

Знову ж таки, у цій ситуації присутня прихована маніпуляція.

3. “Мені шкода, ти така хороша”

Маніпулятивне обожнювання

Люди, які використовують маніпулятивне обожнювання, іноді обирають таку модель поведінки, щоб змусити іншого пробачити  їхні погані вчинки.

Для цього вони кажуть вам приємні речі, щоб ви почувалися кращими за них і пробачили. Зрештою, усі ми люди…

Утім потрібно бути на сторожі, адже в більшості випадків ці люди не намагаються відновити стосунки, а просто хочуть знову отримувати втрачені переваги. 

4. “Мені подобається, що я можу довіряти тобі”

дівчина

Це типова модель поведінки людей, що використовують вас для досягнення певної цілі, яка приносить користь лише їм самим. Вони хочуть, щоб ви поводилися вигідним для них чином, але щойно мети досягнуто, через вас переступлять і залишать на узбіччі.

Будьте дуже обережними з таким типом маніпуляції. Врешті-решт, вона може розбити вас нас шматки та залишити на серці рани, які важко загоїти.

Маніпулятивне обожнювання складно розпізнати

У деяких випадках лише досвід може надати вам ресурси, необхідні, щоб розплющити очі й не дати порожнім словам обманути себе.

Коли хтось лестить вам і ви почуваєтеся зневіреними у собі, будьте обачними. Не дозволяйте збити себе з пантелику приємним відчуттям, яке виникає, якщо ніби-то хтось нарешті визнав наші заслуги.   • Eylon, Y., & Heyd, D. (2008). Flattery. Philosophy and Phenomenological Research, 77(3), 685-704.
  • Atilano, B. F., Lugo, N. I. B., & Cadena, D. M. G. RECONOCIMIENTO Y MOTIVACIÓN EN EL AULA: RESALTANDO LAS FORTALEZAS DE LOS ESTUDIANTES.
  • Potter, N. N. (2006). What is manipulative behavior, anyway?. Journal of personality disorders, 20(2), 139-156.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.