Емоційна маніпуляція: розпізнання та уникнення

Багато з нас вважають, що кохання - це обмін прихильністю і бажанням, баланс між тим, що даєш, і тим, що отримуєш. Якщо ми завжди тільки даємо, ми відчуваємо спустошення і маніпуляцію, втрачаємо самоповагу, необхідну для щоденного щастя.
Емоційна маніпуляція: розпізнання та уникнення

Останнє оновлення: 15 грудня, 2018

Емоції – це те, що робить нас людьми; це прекрасні відчуття, які коливаються від переповненості щастям до руйнівної печалі. Ми часто більш уразливі, коли закохані, і саме у стосунках емоційна маніпуляція зустрічається найчастіше.

Емоційна маніпуляція та її ознаки

Ви будете здивовані, коли дізнаєтеся, що емоційна маніпуляція не завжди легко розпізнається. Як так може бути? Ми говоримо про складний та інтенсивний вимір людської психіки, інакше відомий як кохання. Багато людей, наприклад, плутають кохання з володінням. “Мій партнер ревнує, бо він/вона мене любить” – це, без сумніву, одна з найпоширеніших фраз, яка вказує на довгострокові проблеми. Заглибимося трохи глибше в тему.

1. Любити – це не володіти

Є пари, які люблять все робити разом, гуляти, проводити час разом і т.п. Це все дуже позитивно і навіть корисно, але не в тому випадку, коли причина для цього перебування разом криється в збереженні “контролю”. Наприклад, є люди, які терпіти не можуть, коли їхній партнер сам виходить з дому, має друзів або навіть власне професійне життя.

Ми повинні бути обережні. Кохання – це не контроль над іншою особою або заборона щось робити. Подекуди можна почути такі фрази: “Ти дійсно хочеш вийти в такому одязі?”, “Навіщо йти кудись з цим твоїм другом, якщо в тебе є я?”, “Якщо ти це зробиш, ти продемонструєш мені, що дійсно мене не кохаєш. Я віддаю тобі все, а ти взагалі мене не цінуєш”.

2. Необхідність підтримки власної самооцінки

Емоційна маніпуляція безпосередньо вражає вашу самооцінку. У стосунках ми все віддаємо іншій людині, любимо її понад усе і зробимо для неї все. Це все добре, але ми повинні знати, як захистити себе.

Якщо ваш партнер ставить свої власні потреби вище за ваші і діє егоїстично, ви почнете страждати від наслідків і почуватимете себе гірше кожного дня. Багато з нас вважають, що кохання – це обмін прихильністю і бажанням, баланс між тим, що даєш, і тим, що отримуєш. Якщо ми усвідомимо, що ми завжди тільки даємо, ми відчуємо спустошення і маніпуляцію, втратимо самоповагу, необхідну для щоденного щастя.

3. Поступова втрата ідентичності

Іноді ми закохуємося в когось, в кого закохуватися не слід. Іноді це кохання, яке ми не можемо контролювати, і ми все більше підпадаємо під вплив інтенсивних емоцій.

Є люди, які недостатньо дорослі, щоб підтримувати здорові стосунки, і замість того, щоб відчувати себе щасливими і рости як пара, вони потроху руйнують вашу особистість.

Вони не дозволяють вам мати друзів, їхні інтереси завжди стоять на першому місці, а вашими нехтують. Вони принижують вас, говорять, що ви дурні і не вмієте чогось робити… вони перетворюють вас на людину, несхожу на ту, якою були раніше: щасливу і сповнену мрій.

Вас це може зацікавити: Я знову хочу бути щасливою людиною

Як уникнути емоційної маніпуляції

сумна жінка

Щоб уникнути емоційної маніпуляції, необхідно чітко визначити межі у стосунках. Яка ваша межа? Коли ви усвідомлюєте, що ви більше не щасливі. Відомо, що багато людей не розривають стосунки, навіть якщо вони нещасні і знають це. Як це може бути? В основному, через такі причини:

  • Незважаючи на нещастя, вони все ще кохають свого партнера. Руйнування – це завжди складний і болісний процес.
  • Страх самотності.
  • Вони бояться: вони побоюються, що їхній партнер не переживе розриву.

Ви повинні бути послідовними і сміливими. Ви повинні запитати себе, чи готові ви провести все життя з кимось, хто придушує і маніпулює вами у власних інтересах, з кимось, хто вас не поважає. Ви можете не захотіти розірвати стосунки, навіть якщо знаєте, що вони вас отруюють. Ви повинні ретельно зважити всі за і проти.

Знайдіть підтримку. Шукайте допомогу і підтримку у родини і друзів. Вони можуть дати вам сили в разі необхідності. Розрив стосунків ніколи не буває легким і завжди є болісним для обох сторін. Але пам’ятайте: всі ми маємо право бути щасливими.

І ви завжди гідні найкращого. Ви заслуговуєте починати кожен спокійними і сповненими мрій. Ми гарантуємо, що існує людина, яка зробить вас щасливими і будете вас по-справжньому цінувати.  • Austin, E. J., Farrelly, D., Black, C., & Moore, H. (2007). Emotional intelligence, Machiavellianism and emotional manipulation: Does EI have a dark side? Personality and Individual Differences. http://doi.org/10.1016/j.paid.2006.11.019
  • Grieve, R., & Mahar, D. (2010). The emotional manipulation-psychopathy nexus: Relationships with emotional intelligence, alexithymia and ethical position. Personality and Individual Differences. http://doi.org/10.1016/j.paid.2010.02.028
  • Grieve, R. (2011). Mirror Mirror: The role of self-monitoring and sincerity in emotional manipulation. Personality and Individual Differences. http://doi.org/10.1016/j.paid.2011.08.004

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.