Словесна образа від партнера: 5 форм, які не можна терпіти

5 Січня, 2019
Коли ви перебуваєте в стосунках, буває дуже складно оцінювати ситуацію об'єктивно. Часто словесна образа стає невіддільною частиною відносин і потроху руйнує одного або обох партнерів. Саме тому ми вирішили описати основні форми словесного насильства, щоб ви могли розпізнати його й уникнути у своєму житті.

Словесна образа може завдати більше болю ніж фізичне насилля, адже вона залишає значно глибші внутрішні шрами. Крім того, вона руйнує самооцінку, робить людину невпевненою в собі та залежною від насильника.

Образнику не потрібен привід чи особлива ситуація, щоб завдати удару. Жорстокість і тиск відчуваються в кожному слові та загальному ставленні. Слова діють на наші думки та опосередковано впливають на сприйняття світу й ставлення до себе.

Тому сьогодні ми розповімо, що таке словесна образа. Ви дізнаєтеся, чому її не можна допускати в будь-яких стосунках, а особливо в парі. Також ми дамо кілька корисних порад, як виявити словесне насилля та покінчити з ним.

Що таке словесна образа?

Словесна образа тісно пов’язана з психологічним насиллям. Утім, коли ми чуємо слово “насилля“, то зазвичай пов’язуємо його з ударами й не думаємо про психологічний тиск. Насправді ж існує багато способів завдати людині болю, навіть не торкаючись її.

Як?

Словами.

постійна словесна образа

Образи, приниження та крики – ось найпоширеніші форми словесного насилля.

Ми часто не ставимося до вербального й емоційного тиску як до серйозної проблеми, адже вони не залишають видимих слідів на тілі. Тим не менш, словесна образа надовго ранить душу, психіку та самооцінку.

Слова можуть завдавати навіть більше болю, ніж фізичне насилля, й мають руйнівні наслідки для людини, яка щоденно з ними стикається. Депресія, тривога, фобії, панічні атаки й низька самооцінка – ось лише кілька з них.

Таке насилля також може призвести до того, що людина почне віддалятися від сім’ї та друзів, відмовиться від соціального життя та перестане досягати нових висот через брак упевненості в собі.

Ті, хто ображають на словах, не обов’язково перейдуть до фізичного насилля. Це зайве, адже вони вже мають поруч залежну людину, яка настільки невпевнена й налякана, що допускає будь-яку поведінку.

Рано чи пізно людина, над якою знущалися, прокинеться й усвідомить усе, через що їй довелося пройти. У цю мить, вона має втекти, доки не стало занадто пізно.

Якою буває словесна образа?

Насправді вирізняють кілька форм словесної образи. Можливо ранити людину, навіть не торкаючись її. Нефізичне насилля значно поширеніше, ніж думає більшість людей, адже часто ми не вміємо його визначати.

Ми можемо сказати собі, що він крикнув, тому що “був на межі” або “мав жахливий день на роботі”… Потім він просить вибачення, дарує нам троянду, і все позаду.

Проте насправді це словесна образа й форма насилля. Якщо ви будете толерувати таку агресивну поведінку, то лише більше себе ранитимете.

Вас може зацікавити стаття: Як встановлювати обмеження в особистих стосунках

велика словесна образа

Ось, як це працює: ви отримуєте щоденну дозу болісних чи образливих фраз, і ваша самооцінка руйнується. Ви не усвідомлюєте, наскільки сильно це впливає на вас. Потім, на жаль, буде дуже складно знову повірити в себе після всього, що ви чули.

Ось найпоширеніші форми словесного насилля.

1. Приниження

Принизливі слова – це фрази, які непрямо змушують нас думати, що ми не здатні на щось.

Ось кілька поширених варіантів:

 • Ти нічого не знаєш про гроші, адже ти жінка
 • Просто займайся приготуванням їжі та прибиранням
 • Зроби канапку, ти ж моя дружина
 • Ти робиш це неправильно
 • Від тебе ніякої користі

Це лише кілька типових фраз, хоча вони мають безліч варіацій.

Применшення можливостей іншої особи може відбуватися у формі насмішок або приниження. Наприклад, хтось висміює ваш стиль, слова чи мрії про майбутнє.

2. Звинувачення та почуття провини

Усе погане, що відбувається в домі, відбувається з вашої вини. Наприклад, партнер втомлений, голодний, має проблеми на роботі, вам бракує грошей, поламався телевізор, ви не можете мати дітей тощо. Що б не сталося (навіть якщо ви невинні або зробили щось випадково), провина ляже саме на ваші плечі.

3. Критика

Ця форма словесної образи пов’язана з першим типом (приниження), який ми вже описали вище. У вас складається враження, що кожна ваша дія хибна. У цьому випадку партнер критикує речі, які ви любите, порівнює вас зі своїми колишніми або матір’ю/батьком, вказує на ваші хиби та, здається, судить кожен ваш крок.

Навчіться розрізняти руйнівну та конструктивну критику. У першому варіанті людина говорить образливим тоном й використовує слова, які принижують вас. А от конструктивна критика навпаки – сповнена любові та підтримки.

що таке словесна образа

Зазвичай словесна образа передує фізичному насиллю й вказує на те, що ви перебуваєте в стосунках з агресивним партнером, який від вас залежить.

У цьому випадку часто лунають фрази, на кшталт:

 • Якщо ти підеш, я вб’ю себе
 • Якщо ти підеш, забудь про дітей
 • Якщо ти комусь розкажеш, я залишу тебе без грошей тощо.

Через таку емоційну маніпуляцію ви не можете нічого зробити й тримаєтеся за свого партнера попри те, як він до вас ставиться. Погрози не завжди перетворюються на реальні вчинки, але ви прогинаєтеся під командами насильника, оскільки не хочете ризикувати.

4. Накази

Одна з найгірших форм словесного насилля, яке існує між людьми, – це рабовласницьке ставлення. Воно може проявлятися будь-де, навіть у спальні.

Будьте дуже обережні з типами наказів, які чуєте від свого партнера. Особливо зверніть увагу на свої відчуття й те, чи ви виконуєте чужі вказівки. Зокрема, існує дуже велика різниця між фразами “Будь ласка, дай мені склянку води” та “Дай мені води, і негайно!”

Неодмінно прочитайте: 5 причин, чому нещасливі пари продовжують жити разом

5. Блокування вашої думки

У цьому випадку партнер не дозволяє вам висловити свою думку щодо певного питання чи теми. Або коли ви робите це, він завжди заперечує та відкидає вашу позицію.

Ось поширені фрази, з якими варто бути особливо обережними:

 • Ти не знаєш, про що ти говориш
 • Хто ти такий, щоб говорити про це?
 • Відколи ти став фахівцем у цій темі?
 • Закрийся, я не питав твоєї думки.

Якщо будь-яка з цих фраз здається вам знайомою, зверніться по допомогу та розірвіть ці стосунки. Ви варті кращого.

 • VV.AA. (2004). El abuso verbal dentro de la violencia domestica. https://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1409-00152004000100005