Трійчаста невралгія – найгірший біль у світі

· Січень 24, 2018
Це захворювання приносить дуже сильний біль на обличчі, схожий на удар електричним струмом, що зазвичай вражає лише один бік обличчя. Трійчаста невралгія виснажує, але, на щастя, є лікування.

Є багато різних видів болю. Як ви знаєте, кожен із них унікальний за своєю інтенсивністю та характеристиками. Тим не менш, є такий стан, який зазвичай називають “найгіршим болем у світі”: це трійчаста невралгія.

Щоб краще зрозуміти це захворювання, ми розкажемо про нього в цій статті.

У голові є 12 пар нервів. У деяких людей одна з цих нервових пар може стати несправною. Це призводить до стану, коли хворий стає недієздатним.

Саме це викликає трійчасту невралгію.

Трійчаста невралгія існувала протягом століть. Фактично, вперше вона була описана Аретеєм Каппадокійським ще у другому сторіччі.

Захворювання характеризується хворобливим тиком, який відчувається немов удар електричним струмом, що випромінює все обличчя між вилицями та підборіддям.

Завжди корисно знати якомога більше про навколишні умови, які впливають на нас. Ось чому ми хочемо приділити час на пояснення 5 основних особливостей трійчастої невралгії.

що таке трійчаста невралгія

1. Що таке трійчаста невралгія?

Трійчаста невралгія – це тип хронічного болю, спричинений одним конкретним нервом. Власне, це нерв, який дає назву цьому стану. Винуватцем є п’ятий черепно-мозковий нерв, який до того ж є найдовшим нервом у голові.

Починає з’являтися сильний тик. Спочатку він може тривати від двох секунд до цілої хвилини. Протягом цього часу людину паралізує, і вона не здатна жувати або навіть говорити через інтенсивність болю.

Коли проблема виникає вперше, тики зникають відносно швидко. З часом трійчаста невралгія може прогресувати, разом з нею тики стають тривалішими.

Цей нерв має три гілки, які покривають очі, шкіру голови, чоло та передню частину голови.

Це пояснює, чому люди з трійчастою невралгією, як правило, відчувають біль у щелепі, щоці, губах, зубах і навіть яснах.

Треба звинувачувати кровоносну судину!

Головною причиною цього стану і болю, що приходить з ним, є не що інше, як кровоносна судина. Вона стискає трійчастий нерв у точці, де вона залишає мозкову стінку.

Це стається через те, що захисна оболонка, що оточує нерв, зношується. Це пов’язано просто з часом, або через хворобу, яка пошкоджує мієлін нерва.

Водночас, це поступове погіршення трійчастого нерва викликає надходження ненормального сигналу в мозок.

Який результат? Найбільш інтенсивний головний біль, який може зазнати людина.

2. Симптоми, про які треба знати

Біль виникає раптово. Він короткий, але настільки інтенсивний, наче удар “електричним струмом”. Спочатку людина може не зрозуміти, що сталося. Насправді, вона може навіть не приділити уваги, оскільки біль проходить дуже швидко.

Поступово напади болю виникають дедалі частіше. Через деякий час вам треба лише доторкнутися до обличчя, жувати, поговорити або навіть чистити зуби, щоб викликати черговий напад.

Напади болю тривають кілька секунд або хвилину.

Деякі люди можуть страждати від тиків протягом кількох днів. Тоді вони можуть зникнути до наступного місяця. Інші відчувають часті тики кожного місяця.

Біль можна відчути через щоки, щелепу, зуби, ясну, губи, рідше – через очі і лоб, з причин, які ми пояснили вище.

Однак біль зазвичай вражає лише один бік обличчя. Як правило, напади стають частішими та інтенсивнішими з часом.

3. Хто зазвичай страждає від трійчастої невралгії?

хто страждає від трійчастої невралгії

Як правило, люди, старші ніж 50 років, найчастіше страждають від трійчастої невралгії. Проте ми не повинні забувати, що це може вплинути і на молодих людей.

Цей стан частіше трапляється в жінок, ніж у чоловіків, і він часто є спадковим.

4. Які тести треба провести?

Позитивний діагноз невралгії трійчастого нерва необхідний, щоб лікарі могли диференціювати її від інших захворювань (наприклад, мігрені). Діагноз ґрунтується на 3 ключових факторах:

  • Тип болю: якщо біль дуже короткочасний, ви вже можете бути впевнені, що ви маєте справу з трійчастою невралгією.
  • Розташування болю. Визначення того, на які ділянки обличчя впливає біль, є основним першим кроком у діагностиці невралгії трійчастого нерва.
  • Що викликає біль: Цей тип невралгії часто з’являється після легкої стимуляції щік, а також після жування та розмови.

Коли ви дозволите своєму лікарю дізнатися відповіді на ці питання, фахівець зможе замовити наступні тести:

  • Неврологічний тест
  • Сканування МРТ

5. Як лікують трійчасту невралгію

трійчаста невралгія: методи лікування

Фармакологічні методи лікування

Незважаючи ні на що, ваш лікар завжди буде тим, хто спрямує вас до найбільш ефективних процедур. У цьому випадку прості протизапальні та анальгетичні препарати не спрацюють.

  • Антиконвульсанти використовуються для блокування функції частини нервової системи, яка викликає проблеми.
  • Трициклічні антидепресанти також можуть бути ефективними, коли біль постійний.

Хірургічний підхід

Якщо описані вище препарати не працюють, лікарі можуть розглянути хірургічний підхід.

Він може варіюватися від простих процедур до складніших операцій, включно з такими методами:

  • Ризотомія: це процедура, під час якої шукаються певні нервові волокна та знищуються, щоб блокувати аномальні сигнали болю.
  • Компресія повітряних куль: це проста і швидка техніка. Для цього хірурги вставляють канюлю, через яку проходить маленька куля. Цей балон стискає трійчастий нерв, щоб зменшити надмірну стимуляцію та біль, який цим викликаний.
  • Ін’єкція гліцерину: це інша техніка, призначена для ізоляції волокон трійчастого нерва, та запобігає болючим ударам “електричним струмом”.

У випадку, якщо жодна з наведених вище тактик не працює, застосовується процедура, яка називається мікросудинною декомпресією. Це делікатніше втручання. Однак це також найефективніший з варіантів, які пропонують. Найкращий – тому, що, як тільки його застосувати, невралгія трійчастого нерва не повернеться.

Отже, якщо це може бути “найгіршим болем у світі”, немає сенсу терпіти завжди. Є рішення.

Незважаючи ні на що, найголовніше – бути терплячими. Дотримуйтесь якісних медичних порад та спробуйте різноманітні варіанти, доки не знайдете той, який дасть вам змогу забезпечити найкращу якість життя.