Як допомогти дитині пережити смерть домашнього улюбленця

Смерть домашнього улюбленця - це сильний емоційний удар для дітей. В такій ситуації ви повинні бути поруч зі своїм малюком, адже лише з вашою допомогою дитина зможе впоратися зі стресом.
Як допомогти дитині пережити смерть домашнього улюбленця

Останнє оновлення: 07 березня, 2020

Погодьтеся, що смерть домашнього улюбленця є непоправною втратою для всієї сім’ї. Утім, окрім власного болю дорослим доведеться зіткнутися зі ще одною серйозною проблемою: можливо, саме втрата улюбленої тваринки стане для вашого сина чи доньки першою зустріччю зі смертю.

У цій статті ми поділимося з вами дієвими порадами, як допомогти дитині пережити смерть домашнього улюбленця.

Як можна допомогти малюку пережити смерть домашнього улюбленця?

Байдуже, чи померла ваша тваринка після довгої хвороби чи після трагічного інциденту, була вона маленького чи великого розміру, і скільки часу вона прожила у вашій родині. Повірте, дитині буде однаково важко усвідомити, прийняти та змиритися зі смертю домашнього улюбленця.

Безумовно, домашні тварини є повноцінними членами сім’ї. Вони є чудовими партнерами для розваг, супутниками для подорожей та товаришами для маленьких дітей. Коли домашній улюбленець помирає, малюк відчуває глибоку емоційну порожнечу та самотність. До того ж смерть домашнього улюбленця може розвинути в дитини страх втратити близьку людину.

Уважно читайте далі, щоб дізнатися, як допомогти дитині пережити цю страшну ситуацію.

1. Навчіться розуміти любов малюка до його улюбленця

стосунки дитини з домашнім улюбленцем

Не забувайте, що багато людей, а особливо дітей, сприймають домашніх улюбленців повноцінними членами сім’ї.

Якщо ви хочете допомогти дитині пережити втрату улюбленої тваринки, перш за все потрібно розуміти, через що їй доводиться проходити. Можливо, ви сприймали улюбленця лише як приємного компаньйона, проте для малюка він був найкращим та найвірнішим товаришем.

Повірте, що для більшості дітей тваринка є набагато більше, ніж звичайним домашнім улюбленцем. Ба більше, багато малюків сприймають тваринку як рідного брата чи сестру.

Насправді горе після втрати домашнього улюбленця може бути не меншим, аніж після смерті близького родича, а іноді навіть більшим. Пояснити це дуже просто: незалежно від того, яка саме тваринка та якої породи у вас була, ваш малюк любив її як повноцінного члена родини.

2. Поспівчувайте своїй дитині

Перш за все спробуйте поставити себе на місце сина чи доньки. Навчіться розуміти, як саме ви почувалися б на місці дитини та поспічувайте її горю.

Будьте поруч із дитиною та приділяйте багато уваги її переживанням, адже їй потрібно не лише подолати біль, але й навчитися з ним миритися. Не забувайте, що смерть домашнього улюбленця неминуче стане сильним стресом для вашого малюка.

Якщо ваша тваринка померла після довгої хвороби, вашій дитині, скоріш за все, буде простіше змиритися зі стресом, аніж за умови трагічної загибелі домашнього улюбленця. Зрештою, якщо дитина знає, що тваринка хворіє, вона поступово морально готується до її можливої смерті.

Певні непередбачувані обставини, зокрема фатальні інциденти, можуть стати першим життєвим уроком для дитини про те, що не все в цьому житті можна контролювати. На жаль, такі трагічні ситуації можуть зародити в малюків сильне відчуття страху.

3. Не намагайтеся пом’якшити чи прикрасити реальність

Намагаючись захистити дитину від негативу, деякі батьки вигадують легенди на кшталт: “Тваринка втекла з дому”, замість того, щоб відверто зізнатися в тому, що улюбленець потрапив у трагічний інцидент та загинув.

У жодному разі не варто цього робити.

Безумовно, розповісти маленькій дитині про смерть домашнього улюбленця напрочуд складно. Утім, ваш малюк заслуговує знати правду, хай якою гіркою вона б не була.

4. Частіше грайтеся зі своєю дитиною

Допомогти малюку пережити важку втрату можна з допомогою цікавих ігор та спільного проведення дозвілля.

Деякі діти після втрати улюбленця можуть навіть вдавати, що їхня м’яка іграшка захворіла та померла. Хоч це може здатися дивним на перший погляд, насправді така рольова гра допомагає малюку загоїти душевні рани та перебороти стрес. Скористайтеся іграшками для того, щоб в ігровій формі допомогти дитині усвідомити та змиритися із втратою улюбленої тваринки.

5. Якомога більше читайте дитині, щоб допомогти їй пережити смерть домашнього улюбленця

читання книг допоможе пережити смерть домашнього улюбленця

Читаючи разом з дитиною цікаві історії та казки, ви зможете допомогти їй пережити втрату та розділите з нею горе.

Нині в продажу можна знайти чимало книг про смерть члена сім’ї або домашнього улюбленця, зокрема “Назавжди у твоєму серці” (автор Сумара Марлетта Ґуїмбра). Виділіть трохи часу на те, аби прочитати дитині цю книгу та поговоріть з нею про смерть відверто.

6. Відверто висловлюйте свої почуття, щоб допомогти дитині швидше подолати стрес

Деяким дітям дуже складно висловлювати свої справжні почуття. Батькам необхідно стати для свого малюка тим “каталізатором”, тож не бійтеся показати дитині, що смерть домашнього улюбленця сильно вплинула й на вас.

Неодмінно донесіть до своєї дитини, що сум не є чимось ганебним, плакати цілком нормально, а відчувати тугу за померлою близькою людиною (чи домашнім улюбленцем) природно.

7. Поговоріть зі своєю дитиною відверто

Зазвичай поняття “смерть” породжує цілу низку різноманітних запитань у дитини. Приготуйтеся чесно на них відповідати. Звісно, вам потрібно враховувати вік сина чи доньки, щоб дитина вас правильно зрозуміла.

8. Вшануйте померлого домашнього улюбленця

поради для пояснення терміну "смерть"

Обговоріть зі своєю дитиною найцікавіші моменти життя вашого домашнього улюбленця. Це допоможе викликати в малюка приємні та позитивні спогади.

Не забувайте регулярно говорити про загиблу тваринку. Повірте, дитині дуже важливо пригадувати та ділитися гарними спогадами про те, скільки чудових моментів ваша родина провела з домашнім улюбленцем. Допомогти дитині змиритися зі смертю тваринки може церемонія похорону улюбленця.

Можливо, саме можливість попрощатися із померлим другом потрібна вашій дитині для того, щоб пережити стресову ситуацію та почати жити далі. Звісно, не варто очікувати, що душевний біль одразу мине та ваша дитина перестане сумувати за тваринкою.

Ви також можете виготовити фотоальбом, який допоможе вашій дитині зберегти найкращі спогади про улюбленця. Чудовий спосіб вшанувати пам’ять померлої тваринки – посадити дерево. Обов’язково обговоріть із дитиною причини та наслідки смерті домашнього улюбленця. Повірте, це допоможе малюку почуватися краще.

9. Не варто одразу купувати дитині нового домашнього улюбленця

Вашій дитині необхідно дати достатньо часу для того, щоб усвідомити втрату та змиритися з тим фактом, що її близького товариша вже немає поруч.

Не варто заповнити емоційну порожнечу в душі дитини, одразу купуючи їй нову тваринку. Дозвольте малюку пережити цю ситуацію, перш ніж заводити нового домашнього улюбленця.

10. Спостерігайте за своєю дитиною

Безумовно, немає нічого дивного в тому, що дитина, яка щойно втратила домашнього улюбленця, буде сумувати та плакати. Утім, якщо ви помітили, що після втрати тваринки вашого малюка мучать нічні жахіття, вона не може спати або сильно нервується, неодмінно зверніться за порадою до педіатра. Можливо, дитині навіть знадобиться психологічна допомога, щоб швидше пережити смерть домашнього улюбленця.

На жаль, загибель тваринки дуже часто стає для дитини першою зустріччю зі смертю. Запасіться терпінням, а ще не забувайте проводити якомога більше часу з малюком та демонструвати йому свою любов.

Допоможіть дитині поступово пережити смерть домашнього улюбленця так, наче маєте справу із втратою близької людини, адже найчастіше тваринки є для малюків найкращими друзями.  • KidsHealth. Cuando fallece una mascota. https://kidshealth.org/es/parents/pet-death-esp.html
  • Fleming-Holland, R. A. (2008). Reflexiones sobre la Muerte: el Duelo Infantil y el Suicidio Juvenil. Psicología Iberoamericana.
  • Ledesma, R. I. G., Cabrera, A. M., & Torres, L. S. (2010). Pérdida y duelo infantil: una visión constructivista narrativa. Alternativas En Psicolog{’i}a. https://doi.org/1405-339

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.