Сварки між братами та сестрами: що робити?

Незалежно від причини сварки між братами та сестрами, дуже важливо з юного віку навчити дітей поважати один до одного.
Сварки між братами та сестрами: що робити?

Останнє оновлення: 29 грудня, 2019

Звістка про нового братика або сестричку може приголомшити дітей, навіть якщо вони просили про це своїх батьків. Усі звичні правила змінюються, коли приходить нова дитина. На жаль, ці зміни іноді можуть спричинити сварки між братами та сестрами.

Діти мають незліченну кількість причин опиратися своїм братам або сестрам. Є дуже багато ситуацій, які можуть викликати сварки – від необхідності ділитися часом та любов’ю батьків до необхідності ділитися своїми іграшками чи своїм простором один з одним. Не має значення, чи близькі діти за віком чи ні, майже завжди будуть сварки.

Тоді ми маємо грати роль батьків, посередників та арбітрів. Це буде непросто, але ви повинні змусити дітей розуміти, що рідний брат або сестра – ідеальний друг, а не ворог.

Сварки між братами та сестрами

Діти часто сперечаються. Зрештою, це те, як вони демонструють свою особистість та свою роль у сім’ї.

Своєрідний інстинкт “територіальної тварини” розвивається у дітей, які кричать, ображають або не згодні з усім, що говорить їхній брат чи сестра. Це спосіб привернути увагу з боку «стада» або їх родини.

Сварки між братами та сестрами досить поширені. Це дійсно так. Однак наше завдання – встановити межі, щоб діти знали, що сімейний простір має бути гармонійним. Крім того, це допоможе їм вирости у добре збалансованих дорослих.

Для цього пам’ятайте про ці рекомендації.

1. Повага – перша межа

як вгамувати сварки між братами та сестрами
Навчіть своїх дітей, що повага не підлягає сумнівам. Це має бути найважливішою цінністю в сім’ї, а тим більше серед братів і сестер.

У жодному разі не можна зневажати один одного образливими словами щодо особливостей або фізичного стану. Звісно, вони абсолютно ніколи не повинні вдаватися до насильства.

Щойно ви припиняєте сварку, наголошуйте на важливості поваги. Будьте твердими. Діти повинні розуміти, що повага важлива і що вони не можуть перетнути цю межу, як би вони не гнівались на своїх братів і сестер.

2. Заохочуйте до роздумів і вибачень

Коли ви втручаєтесь у сварки між братами та сестрами, ви повинні змусити їх зрозуміти, що вони зробили. Для цього попросіть їх замислитися над тим, що сталося. Поза тим, що викликало сутичку, спробуйте встановити між ними емоційний зв’язок.

Якщо вони сваряться через іграшку, покажіть їм, чому важливо ділитися. Тоді вони повинні вибачитися і попросити пробачення, незалежно від того, наскільки великою була образа. Якою б не була сварка, брати та сестри мають пробачати один одного.

3. Дайте їм можливість вирішити проблему самостійно

Важливо надати дітям необхідні інструменти для вирішення конфлікту. У цьому випадку ще важливіше, щоб ваші діти вміли вирішувати проблеми один з одним, особливо без насильства.

Діалог та перемовини – найкращі шляхи подолання відмінностей. Якщо ситуація перейде цей момент, перш ніж вони почнуть нападати один на одного, вони повинні попросити допомоги у вас або іншого дорослого.

Встановлення чітких меж дасть вашим дітям можливість працювати над їхніми здібностями для вирішення конфліктів та використовувати їх в інших аспектах свого життя. Тому вони зможуть будувати кращі стосунки з друзями, вчителями та родичами.

4. Навчіть співпереживати один одному

як зупинити сварки між братами та сестрами
Важливо навчити своїх дітей емпатії або здатності поставити себе на місце іншого. Важливо, щоб вони розуміли позицію свого брата або сестри, що вони відчували, що впливало на нього чи на неї. Це найкращий спосіб уникнути майбутніх конфліктів.

Ключове питання, яке ви повинні їм поставити: «Як би ти почувався на його/її місці?» Ця вправа матиме позитивний вплив на чимало майбутніх аспектів життя ваших дітей.

5. Створіть сімейний простір

Ще один корисний інструмент для боротьби зі сварками – створити простір для спільного відпочинку та сімейного часу. Це дасть змогу вашим дітям відпочити, зібратися разом та провести часом з батьками та один з одним.

Однак спочатку ви можете зіткнутися з деяким опором. Якщо це трапиться, відокремте їх і поговоріть з кожним окремо, поки вони знову не заспокояться.

6. Терпіння, терпіння та ще раз терпіння

Щоб жити з дітьми щасливим життям, переконайтесь, що ви залишаєтеся спокійними й терплячими, стикаючись з конфліктними ситуаціями. Однозначно будуть випадки, коли ви почуватиметеся втомленими, коли ви будете ставити під сумнів себе як батьків, і навіть можете почуватися депресивно.

У будь-якому випадку, не втрачайте самоконтролю. Все пройде, і все пройде добре. Коли ви відчуваєте, що втратили терпіння, копайте глибше, щоб отримати більше. Це вам вдасться.

Однак якщо сварки стануть для вас занадто нестерпними, не вагайтеся звернутися за допомогою до професійного психолога.

Батьки – це ключ

чому виникають сварки між братами та сестрами
Для того, щоб сформувати здорові стосунки між дітьми та батьками, ви повинні присвячувати любов, увагу та час кожному своєму малюкові однаково. Це дуже важливо.

Якщо батьки вибиратимуть фаворитів, сімейні стосунки почнуть розпадатися. Це призводить до антагоністичних та конкурентних стосунків між братами або сестрами, які можуть тривати в дорослому віці.

Усі діти однакові, якщо йдеться про одне: мама і тато – це центр їхнього всесвіту. Ви повинні розуміти. Ви не можете вважати, що оскільки одна дитина старша за іншу, вона має припинити сподіватися на те, що отримає таку ж любов і увагу, як і молодша.

Прочитайте цю статтю: Як правильно дати пораду дітям

Фінальні міркування

Сварки між братами та сестрами є природними певною мірою. Зрештою, вони:

  1. Є механізмом, за допомогою якого діти визначають своє місце в сім’ї.
  2. Допомагають дітям розвинути свою особистість.
  3. Допомагають дітям навчитися визначати та контролювати свої емоції.
  4. Зміцнюють їхню самооцінку.

…лише тоді, коли батьки належним чином обмежують ці сварки.

Це може бути виснажливим?

Так.

Однак своєчасний контроль допоможе вашим дітям знайти найкращий спосіб розв’язати свої конфлікти. Усі люди з братами або сестрами знають, наскільки це важливо. У дорослому віці ми, можливо, навіть зможемо пригадати деякі сварки з братами та сестрами і посміятися над ними.

Тепер ваша черга навчити своїх дітей цінувати надзвичайний дар – братів і сестер.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.