Як реагувати, коли діти кусаються

Часто діти кусаються, тому що вони не знають, як управляти своїми негативними емоціями. Дізнайтеся з цієї статті, що з цим робити.
Як реагувати, коли діти кусаються

Останнє оновлення: 12 травня, 2019

Зазвичай діти кусаються в період від двох до трьох років. Це відбувається, коли у них виникають емоції, яких вони раніше не мали (наприклад, гнів, розчарування або ревнощі) і вони не знають, як спрямувати їх у потрібне річище.

Хоча це не може бути серйозною проблемою, явище досить поширене. Діти не знають, як правильно висловлювати свої почуття, тому вони роблять це через кусання.

Чому діти кусаються?

Розуміння того, що криється за цією поведінкою, є ключем до того, щоб ваша дитина припинила це робити. Як правило, це відбувається, коли дитина перебуває під наглядом незнайомця або не в полі зору батьків.

Однак іноді діти кусають своїх братів і сестер або батьків. Кусання – це вираз чогось, і важливо з’ясувати, чого саме. Імовірні причини:

 • втрата близького родича або батька
 • прихід нового малюка, який викликає ревнощі
 • розлучення
 • переїзд або нове незнайоме середовище
 • свідчення іншого насильства в сім’ї
 • відчуття розчарування, самотності або безпорадності
 • дітям потрібна любов або більше свободи
 • вони засмучені
 • вони кусають у відповідь на укус
 • діти можуть навіть кусатися, щоб виразити любов
 • укус також може бути виразом гніву або страху

Що робити, коли діти кусаються?

що робити коли діти кусаються
Зазвичай дитина кусається в ранньому віці. Ймовірно, вона припинить це робити, коли стане старшою. Однак, усвідомлення того, що це загальна проблема, не заспокоює батьків дитини, які зараз помічають таку поведінку, а тим більше батьків дитини, яку вкусили.

Якщо ви опинитеся в ситуації, коли побачите, як діти кусаються або вчитель розповість вам про цю поведінку, радимо вам виконати деякі з наведених нижче порад.

Найкраще допомогти дитині якомога швидше подолати цей етап.

Дбайте про укушену дитину, не ігноруючи дитину, яка вкусила

Якщо дитина покусала іншу дитину, спокійно й обережно перевірте дитину, яка була вкушена, і не ігноруйте дитину, яка винна у цьому вчинку. Подбайте спочатку про жертву та переконайтеся, що вона не потребують медичної допомоги.

Переконайтеся, що дитина, яка проявила таку поведінку, визнає, що укус не приверне вашу увагу.

Ви повинні залучити дитину, яка вкусила, дбати за потерпілим, щоб вона могла побачити, що її дія спричинила біль і шкоду.

Не будьте жорстокими – це лише змусить дитину закритися, і вона не захоче пояснювати, чому так поводилася.

Залишайтеся спокійними і не карайте їх

Хоча, коли ви бачите цю агресивну поведінку, легко спалахує гнів, ви повинні залишатися спокійними. Бурхлива реакція, догани або покарання лише викличуть гнів і розчарування, які власне й спричинили кусання.

Ніжними спокійними словами, ви повинні пояснити дитині, що кусання завдає болю, і так не можна робити знову, незалежно від того, наскільки вона розгнівана.

Поясніть дитині, як діяти, коли вона гнівається

Навчіть дитину, що їй слід звертатися за допомогою до найближчого дорослого, коли вона розгнівана. Укуси найчастіше трапляються в дитячих садах і дошкільних установах, тому ваша дитина повинна навчитися спочатку висловлювати свої почуття до вчителя.

Наприклад, якщо інша дитина відібрала у неї іграшку, вона повинна навчитися говорити, що їй це не подобається те. Потім вона повинна повідомити вчителя, щоб вирішити ситуацію.

Дуже важливо, щоб ви також поговорили з вчителем або керівником. Ви повинні знати, як вони справляються з будь-якими проявами агресії або гніву серед дітей, які перебувають під їхньою опікою.

Використовуйте позитивне підкріплення

Стимулювання позитивної поведінки є набагато ефективнішим, ніж фокусування на агресивній поведінці. Після трьох років діти починають насолоджуватися компанією своїх однолітків. Щоразу, коли вони грають спокійно з друзями, обов’язково похваліть їхню хорошу поведінку.

“Поглянь-но, як добре ти граєш зі своїм другом! Ти такий хороший!”

Також поговоріть з дитиною про кусання. Коли вона їсть, поясніть, чому ми кусаємо хліб і фрукти, а також чому вони не повинні кусати своїх друзів.

Ніколи не кусайте дитину

Деякі люди думають, що якщо вони повернуть укус, то їхня дитина зрозуміє, що кусання болісне. Ніщо не може бути далі від істини. Натомість дитина дізнається, що це прийнятний спосіб вивільнити свій гнів.

Приклад, який ви встановили для своєї дитини, сильніший за все, чого ви можете навчити. Ніколи не кусайте свою дитину, навіть як жарт.

Спостерігайте і втручайтеся

як реагувати коли діти кусаються
Тоді як діти вчаться контролювати себе, ви повинні бути уважні до чинників, які викликають кусання. Це дасть вам змогу побачити, що може спричинити ситуацію і запобігти їй у першу чергу.

Щойно ви зрозумієте, що ваша дитина збирається когось вкусити, ви повинні бути твердими. Не втрачаючи спокою, потрібно втрутитися у ситуацію і пояснити, чому це неправильно.

“Кусати – це погано, і я не дам тобі покусати твого друга”.

На закінчення

Найбільш важливо нагадати дитині, що ви її любите.

Любов, яку ви показуєте дитині, допоможе їй висловити почуття, які призвели до кусання і втрати контролю. Ви повинні показати, що ви не схвалюєте цю поведінку, але ніколи не припините її любити.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.