Шкідливий вплив гніву на здоров'я

Шкідливий вплив гніву на здоров'я
Шкідливий вплив гніву на здоров'я

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Крім того, що завжди погано сердитися на когось або на самого себе, гнів може також зашкодити організму. Існує міцний зв’язок між нашими почуттями і тим, як організм реагує на них. У цій статті ви дізнаєтеся, як гнів може заподіяти шкоду вашому здоров’ю і як не стати сварливою людиною.

Гнів (або роздратування) і страх є двома найгіршими емоціями для нашого організму, серця і розуму. Говорять, що вони є причиною всіх бід (принаймні більшості з них), у тому числі деяких захворювань. Хоча це достеменно невідомо, деякі дослідження це переконливо підтвердили, тож подивімося на ці підтверджені факти.

Уникайте гніву, щоб жити краще і довше

Щасливе життя – найкращий спосіб уникнути болю, патогенів та хвороби. Ставтеся до негараздів легше і намагайтеся не злитися, тому що це позначиться на здоров’ї. Поряд з позитивним ставленням, уникнення гніву може бути найкращими ліками для вашого тіла, коли вам завдали болю.

Під час гніву м’язи і суглоби стягуються (або стискаються), кровообіг сповільнюється, природний баланс нервової, серцево-судинної і гормональної систем порушується, кров’яний тиск підвищується разом з пульсом і рівнем тестостерону.

Також змінюється активність мозку (особливо в скроневій і лобовій частинах) і виробляється надлишок жовчі, яка зрештою потрапляє в ті частини організму, де її не повинно бути.

засмучена дитина

Доведено, що гнів і роздратування викликають такі захворювання, як:

Аритмія

Фізичне і психічне напруження через гнів може викликати серцевий напад або будь-який інший розлад, пов’язаний з цими м’язами.

Ушкодження печінки

А також жовчного міхура, тому гнів є причиною секреції більшої кількості жовчі, ніж за нормальних умов. Ця речовина виводиться через сечовий міхур, який, в свою чергу, страждає від незвичної напруги в період гніву.

М’язові болі

Коли ми злимося на начальника, другу половинку, дітей або тривалу поїздку в транспорті, організм виділяє гормон адреналін, який також виробляється, коли нам страшно. Це може привести до болю в м’язах або спазмів, а також головного болю. Плечі, шия і спина несуть на собі основний тягар, адже саме ці частини тіла відчувають найбільшу напругу.

суперечка між чоловіком та жінкою

Діарея

Гнів може викликати синдром роздратованого кишечника, який може спричинити коліт або діарею. Стрес, страх, напруга і гнів можуть бути причиною кишкового дисбалансу.

Гастрит

Це один з найбільш поширених наслідків гніву. Його симптоми добре відомі: кислотний рефлюкс, біль і печіння в шлунку. Шлункові кислоти запалюють слизову оболонку, коли ви часто відчуваєте гнів, тож якщо ви гніваєтеся дуже часто, це може не тільки спровокувати гастрит, але й викликати виразку шлунка.

Дерматит

Свербіж і шкірні висипи також є наслідками гніву. Те ж саме стосується нападів напруги, стресу, нервозності, неспокою і страху. Якщо у вас є рана, вона може заразитися або навіть збільшитися.

гнів та стрес можуть викликати свербіж шкіри

Гнів, роздратування і здоров’я

Звичайно, деяких людей легше розізлити, тоді як інші залишаються спокійними. Як ми вже згадували, ці почуття зачіпають не тільки нас, але й тих, хто нас оточує.

Для гніву є багато різних причин, і вони здебільшого залежать від індивідуальних особливостей. Не викликає сумнівів той факт, що проблеми або невдачі в житті можуть змусити нас втратити контроль над емоціями. Гнів є реакцією розуму, що дозволяє йому стверджувати, що він правий, тому, наприклад, розлючена людина може кричати.

Гнів також може бути викликаний загрозою, стресом або подіями, які відбуваються і над якими людина не має жодного контролю. Але не слід придушувати гнів, тому що це може вплинути на психологічне та фізичне здоров’я.

спробуйте дихальні вправи щоб побороти гнів

Як уникати відчуття гніву?

Психологи вважають, що ключ до цього – самоконтроль. Швидкі темпи повсякденного життя змушують нас сердитися через дрібниці – ми не даємо собі час взяти “перерву” й поміркувати. Починає здаватися, що весь світ змовився проти нас, щоб викликати наш гнів.

Однак довгі поїздки на роботу та додому, щоденні завдання, фінансові проблеми, негаразди у стосунках і особисті проблеми не повинні стати причиною гніву. Хоча може здатися, що простіше сказати, ніж зробити, поволі змінюйте свої звички. Важливо присвячувати десять хвилин на день вивільненню розуму. Як?

Спробуйте медитацію або йогу, робіть дихальні вправи або просто випийте чашку чаю, почитайте хорошу книгу та послухайте птахів надворі.

прогулянка біля моря

Ідеальний простір для відпочинку – чиста й акуратна кімната, сповнена приємним ароматом, як-от ладан або ефірна олія. Поставте заспокійливий музику. Рекомендуємо звуки природи, класичну музику або музику для медитації. Заплющте очі, дихайте глибоко через ніс і заспокоюйтеся.

Коли відчуваєте, як наближається вибух гніву, намагайтеся пригадати це почуття спокою. Ще один корисний метод – дихати повільно і лічити від десяти до одного. Робіть все можливе, щоб не реагувати на агресію, і роздратування та гнів повільно згасатимуть.  • Fernández, J., & Edo, S. (1994). Emociones y salud. Anuario de Psicología. https://doi.org/10.1136/bmj.38668.616806.3A

  • Piqueras Rodriguez, J. A., Ramos Linares, V., Martínez Gonzalez, A. E., & Oblitas Guadalupe, L. A. (2009). Emociones negativas y su impacto en la salud mental y física. Suma Psicológica. https://doi.org/10.14349/SUMAPSI2009.136

  • Colegio Oficial de Psicólogos., M. . M., Pérez Pareja, J., Medinas Amorós, M. M., Palmer Pol, A., & Sesé Abad, A. (2008). Aspectos psicológicos relevantes en el estudio y el tratamiento del dolor crónico. Clínica y Salud. https://doi.org/ISSN: 1135-0806


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.