Як уникнути постійного відчуття провини?

Попри те, що більшість людей використовує відчуття провини з метою подання своїх вчинків у кращому світлі, насправді єдина мета нав'язливого почуття вини - не давати людині впевнено рухатися далі по життю. Саме тому у цій статті ми зібрали корисні рекомендації, які навчать вас контролювати емоції та розпочинати життя заново після невдач.
Як уникнути постійного відчуття провини?

Останнє оновлення: 16 березня, 2019

Відчуття провини – це доволі поширена емоція, з якою ми всі знайомі.

Якщо вам здається, що ви могли досягти більших успіхів у якійсь справі, і думки про це не дозволяють вам спокійно жити далі, рекомендуємо уважно прочитати цю статтю. Якщо ви не вмієте пробачати себе за помилки або боїтеся братися за нову справу, завчасно налаштовуючись на невдачу, наші корисні поради неодмінно стануть вам у пригоді.

Ми переконані, що після прочитання цієї статті ви навчитеся боротися з відчуттям провини в будь-яких ситуаціях.

Чому відчуття провини є нормальним явищем?

Є величезна кількість причин, які призводять до появи відчуття провини та довготривалого страждання через почуття власної неспроможності завжди досягати успіху.

На культурному та освітньому рівнях відчуття провини є своєрідним методом уникнення здійснення помилок у майбутньому. Якщо ви відчуваєте вину за невдачу, то найімовірніше, наступного разу будете докладати значно більше зусиль для досягнення кращих результатів.

Тож чи знаєте ви, що саме стимулює появу відчуття провини? Ми пропонуємо вашій увазі кілька основних причин.

1. Відчуття провини виникає з етичних або моральних причин

етичні причини появи відчуття провини

Ще з раннього дитинства кожному з нас прищеплювали поняття про “добрі” та “погані” вчинки. Погодьтеся, вам також неодноразово пояснювали, як потрібно поводитися в умовах культурних особливостей того соціуму, в якому ми живемо.

Щойно ми виходимо за ці рамки, у нас виникає відчуття провини, адже ми самі розцінюємо свою поведінку як помилку та відхилення від установлених суспільством правил.

Утім, іноді відчуття провини також може виникати як раптова реакція у стані афекту, і зрештою воно не призведе до змін поведінкової моделі або щоденних звичок.

Можливо, після невдачі ви спочатку й почуватиметесь винними, проте з часом відчуття вини “забудеться”, або ж ви зосередите увагу не на причині провалу, а на його наслідках.

2. Відчуття провини дає нам змогу краще про себе думати

Чомусь багато людей вважають, що відчуття провини робить їх кращими громадянами, кращою дитиною для своїх батьків, кращим чоловіком або дружиною, кращим працівником, тощо.

Утім, на жаль, через це ми починаємо думати, що краще припустися помилки і потім шкодувати про скоєне, аніж намагатися одразу докласти максимум зусиль для успіху. Ми вважаємо, що відчуття вини, яке виникне у разі невдачі, зробить нас морально сильнішими. Таким чином людина намагається звільнитися та “очистити” себе від негативу.

Насправді вміння відчувати провину за скоєне не є найголовнішим. Дуже важливо вміти відчувати щире каяття, а також по-справжньому хотіти виправити помилку всіма можливими способами.

3. Ми відчуваємо провину з егоїстичних міркувань

егоїстичні причини відчуття провини

Вірте чи ні, але відчуття провини насправді є егоїстичною реакцією людини на скоєний вчинок. Ця емоція змушує вас почуватися поганою людиною або думати, що ви просто були не у собі, коли припустилися помилки.

Утім, подібні думки, які змушують людину ретельно фокусуватися на власних вчинках, зазвичай сильно відрізняються від загальноприйнятих норм, котрі пропагують зосередження уваги на реакції оточення.

Провина може відволікати нас та провокувати примусову ізоляцію від інших людей довкола. Ми настільки зосереджуємося на власних емоціях, що це може негативно вплинути не лише на нас, але й на наше оточення.

Як уникнути появи відчуття провини?

Насправді відчуття провини може з’явитися будь-коли та за будь-яких обставин. Деякі люди страждають через почуття вини частіше за інших. Ба більше, у надто вразливих людей відчуття провини з часом може призвести до розвитку депресії, відчуття самотності, душевних мук, жалю, тощо.

Якщо ви будете постійно думати про те, що припустилися помилки, то не зможете рухатися далі та сприйняти невдачу як цінний життєвий досвід.

Неодмінно візьміть на озброєння ці корисні рекомендації, щоб не відчувати провину увесь час:

1. Визнайте свою здатність відчувати вину

відчуття вини потрібно приймати

Відчуття провини може бути як продуктивним, так і марним. У першому випадку воно дозволить нам подорослішати та стати більш зрілими, тоді як у другому має цілком протилежну дію.

Зверніть увагу: якщо ви володієте здатністю вчитися на помилках та використовувати минулі невдачі як безцінний життєвий урок, вам не слід себе картати та відчувати вину.

У випадку з непродуктивним відчуттям провини людина не отримує можливості до самовдосконалення, і з часом це може призвести до розвитку глибокої депресії.

Немає нічого поганого у тому, щоб переглядати свої минулі вчинки та аналізувати помилки. Проблеми виникають тоді, коли людина зациклюється на невдачах, проте нічого не робить для того, щоб виправити ситуацію та не припускатися подібних помилок у майбутньому.

Кожна людина робить помилки, проте саме ставлення до них та вміння розв’язувати проблемні ситуації і відрізняє нас від оточення.

2. Відчуття провини є природним у неконтрольованих ситуаціях

Якщо з вами трапилася серйозна автомобільна аварія або ви не мали можливості попрощатися з близькою людиною перед її смертю, це також може викликати сильне відчуття провини.

  • Якщо ви будете постійно думати про те, що могли б зробити у тій чи іншій ситуації, то будете почуватися просто жахливо нещасними.
  • Відчуття провини у таких ситуаціях може супроводжуватися безсиллям, розгубленістю та втратою контролю над емоціями.

Якщо вам доводиться часто стикатися з неприємними та складними ситуаціями, радимо запам’ятати той факт, що у світі є чимало речей, які ми не в змозі змінити, проте через це ми не стаємо гіршими за інших.

Не варто все сприймати близько до серця, адже жодній людині не під силу контролювати все, що відбувається довкола неї. Нав’язливі думки про те, що могло би бути, дуже шкодять здоров’ю. Не забувайте, що у жодної людини немає можливості змінити минуле.

3. Навчіться аналізувати свої емоції

нав'язливі думки викликають відчуття провини

Пригадайте, за яких обставин чи умов відчуття провини турбує вас найчастіше? Виконайте спеціальні ретроспективні вправи та проаналізуйте, що саме змусило вас відчувати вину у тій чи іншій ситуації.

  • Можливо, причиною відчуття провини є певні моральні та етичні норми, які вам прищепили ще у дитинстві. При цьому почуття вини може супроводжуватися соромом та пригніченням.
  • Детально проаналізуйте ці негативні емоції та з’ясуйте, за яких саме обставин вони виникають найчастіше.

Щойно ви встановите, які звички або ситуації роблять вас більш вразливими та схильними до розвитку відчуття провини, то зможете розпочати роботу над помилками та докласти всіх можливих зусиль для змін та самовдосконалення.

  • У таких ситуаціях вам можуть допомогти записи в особистому щоденнику, письмовий аналіз проблеми та її обговорення із близькою людиною або терапевтом. Таким чином ви не дозволите відчуттям провини взяти контроль над вашим життям.

4. Змиріться з відчуттям провини

Цей крок є необхідним, якщо ви хочете, щоб почуття вини не взяло над вами гору та не зіпсувало ваші стосунки з оточенням.

Немає нічого поганого у тому, що ви відчуваєте провину за минулі вчинки, проте не дозволяйте вині переслідувати вас упродовж всього життя.

Вміння змиритися з цим відчуттям свідчить про ваше усвідомлення своєї сутності та визнання права на помилку. Утім, це вміння також сигналізує про вашу готовність змінюватися на краще та розвиватися.

Звісно, такі серйозні зміни є складними та виснажливими, проте вони того вартують, адже навчившись миритися з відчуттям провини, ви будете кращої думки про себе. Простіть себе за помилки минулого та почніть насолоджуватися життям. Позбудьтеся зовнішнього тиску та соціальних утисків, і ви станете по-справжньому щасливою людиною.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.