Як пробачити себе за помилки минулого

Кожна людина повинна вміти вчасно відпускати негатив, адже неприємний досвід та помилки минулого часто стають настільки важким тягарем, що заважають людині рухатися далі, займатися самовдосконаленням та просто бути щасливою.
Як пробачити себе за помилки минулого

Останнє оновлення: 29 грудня, 2018

Події, що відбулися у минулому, не повинні жодним чином впливати на почуття та емоції людини, які вона відчуває сьогодні. Не забувайте, що навіть неприємний досвід або помилки минулого дозволяють взяти цінний урок на майбутнє.

На жаль, чимало людей не в змозі пробачити собі помилки минулого. Дуже часто люди просто не знаходять у собі сил рухатися далі після того, як припустилися помилки. Якщо ви хочете бути щасливою людиною, навчіться пробачати собі помилки минулого та рухатися далі.

Як навчитися пробачати себе за помилки минулого

Попри те, що ця фраза може звучати досить банально, ідеальних людей справді не існує. Людям властиво помилятися. Утім, різниця в тому, які саме висновки робить людина з проблемної ситуації, та як саме вона вирішує жити далі.

Навіть якщо ви зробили серйозну помилку у минулому, жодної користі від сліз, постійного пригадування ситуації, “перемотування” подій, щоб зрозуміти, що саме ви зробили не так, не буде. Якщо ви постійно будете звинувачувати та карати себе за помилки минулого, то ніколи не зможете почуватися повноцінною та щасливою людиною.

Що ж робити після того, як ви припустилися помилки? Перш за все необхідно об’єктивно проаналізувати ситуацію та спробувати знайти вирішення проблеми, щоб не зіткнутися з негараздами в майбутньому.

Звісно, пробачати ані інших людей, ані себе дуже непросто. Помилки минулого можуть переслідувати вас впродовж усього життя, не дозволяючи вам бути щасливими. Вміння пробачати залежить тільки від здатності людини відпускати ситуацію. На це здатна тільки свідома, розумна та виважена людина.

Коли людина помиляється, то вона відчуває відчай, безпомічність та сильні докори сумління. З чим можна порівняти цю ситуацію? Уявіть, що ви щойно боляче вдарили себе молотком по пальцю, а тоді знову добровільно підставили палець під удар для того, щоб ще раз завдати собі болю. Таким чином вам ніколи не вдасться позбутися тягаря, до якого призводять помилки минулого.

Звісно, пробачити собі часто буває непросто, проте це того варте, повірте. Щойно ви позбудетеся цього тягаря, ви не лише відчуєте неймовірне полегшення, але й зможете уникнути таких помилок у майбутньому.

Поради, які допоможуть вам пробачити собі помилки минулого

Якщо ви хочете навчитися пробачати себе за всі попередні невдачі, настав час озирнутися, проаналізувати події минулого та щиро зізнатися собі у тому, що на якомусь етапі життя ви припустилися помилки.

Вірте чи ні, але найсуворішими суддями часто ми є самі, адже ми часто ставимося до себе значно стриманіше та прискіпливіше за інших. Почніть працювати над собою вже сьогодні і не забувайте, що кожна помилка – це можливість змінитися, вирости та вдосконалитися.

1. Навчіться у всьому бачити позитив

як виправити помилки минулого

Попри загальноприйняту думку, у кожній події, яка з нами відбувається, можна знайти щось хороше. Біль, розчарування та помилки минулого мають своє призначення в житті людини, адже вони дозволяють їй рости, мудрішати та краще розуміти життя. Наступного разу після невдачі зупиніться на мить та подумайте, яку користь та вигоду можна взяти з цієї ситуації.

Для того, щоб уникнути помилок у майбутньому, необхідно відшукати у проблемній ситуації той найважливіший життєвий урок. Візьміть стільки часу на роздуми, скільки буде потрібно, для того, щоб знайти у ситуації, що склалася, позитив, а тоді пробачте себе за допущену помилку та рухайтеся далі.

2. Зрозумійте, чому ви потребуєте прощення, щоб жити далі

Прощення – це неймовірно важливе вміння, адже саме воно здатне звільнити людину з тієї “клітки”, куди ми часто самі себе заганяємо, навіть того не усвідомлюючи.

Можливо, ви відчуваєте провину або докори сумління за те, що відбулося у минулому. Саме через це нам зазвичай так важко пробачити себе та спокійно жити далі. Неприємні спогади дуже часто завдають людині сильного болю та дискомфортних відчуттів, та ви однаково повинні усвідомлювати, що після будь-якої проблемної ситуації необхідно взяти паузу для роздумів та аналізування того, що з вами відбулося.

Доведіть собі, що ви спроможні змінюватися, вдосконалюватися та визнавати власні помилки. За допомогою цих простих порад вам буде простіше пробачити себе за помилки минулого та навчитися жити далі.

3. Любіть себе попри все

навчитися любити себе, щоб пробачати помилки минулого

Ми дуже часто надто критично та суворо до себе ставимося, іноді висуваючи до себе більше вимог, ніж до інших людей зі свого оточення. Дуже часто ми надто важко сприймаємо власні невдачі і не вміємо забувати помилки минулого саме через те, що не любимо самих себе.

Висока самооцінка – це ані синонім самозакоханості та нарцисизму, ані вірування у те, що кожна людина повинна очікувати на боже провидіння та благословення на всі свої вчинки. Навпаки, людина, що має високу самооцінку, здатна тверезо аналізувати ситуацію, відчувати співчуття та любити себе попри всі вади та хиби.

Любов до себе – це той місток до прощення, який має вміти налагоджувати кожна мудра людина. Повірте, якщо ви навчитеся любити себе, то зможете вчасно відпустити минуле та жити далі.

4. Подумайте про майбутнє

Якщо ви продовжуєте жити минулим, це не дозволить вам рухатися далі в майбутнє. Прив’язавши себе до помилок минулого, ви назавжди зупините свій особистісний ріст та розвиток. Замість того, щоб рухатися далі по життю до свого успіху, ви продовжуватимете стояти на одному місці. Якщо ж ви хочете звільнитися від тягаря, навчіться чітко планувати життя та ставити перед собою конкретні цілі.

Тільки поставивши перед собою мету, ви зрозумієте, що всі минулі невдачі та помилки вже не мають для вас такого сильного значення. Ви будете мати для чого жити далі, тому й думати будете не про помилки минулого, а про майбутні успіхи.

Ба більше, усі свої невдачі ви будете сприймати як сходинки на шляху до самореалізації та самовдосконалення. Один раз схибивши, ви зробите висновки та навчитеся докладати всіх зусиль для втілення своїх мрій.

5. Почніть з нуля

як почати з нуля

Якщо ви хочете навчитися відпускати минуле та пробачати себе за колишні помилки, наважтеся розпочати все з нуля. Уявіть себе феніксом, який навіть після цілковитого знищення знову повстає з грудки попелу.

Відпустіть увесь біль та проблеми, які не дають вам спокійно жити далі та рухатися до своєї мети. Зосередьтеся на новому втіленні себе, адже ця відроджена людина більше не відчуває страху чи докорів сумління, натомість вона випромінює життєву мудрість та шалену витримку.

Залиште минуле там, де йому місце – у минулому. Зробіть висновок з кожної життєвої ситуації та почніть застосовувати життєві уроки на практиці вже сьогодні, щоб мати щасливе майбутнє завтра.

6. Піклуйтеся про свій духовний ріст та розвиток

Якщо ви досі безуспішно намагалися пробачити себе за помилки минулого та забути всі невдачі, зверніться за допомогою до психолога, щоб він допоміг розібратися у ситуації.

Чи можна щось зробити для духовного росту у домашніх умовах? Спробуйте помедитувати, помолитися, провести спіритичний сеанс або відвідати психолога. Усі ці прості поради допоможуть вам не лише відновити духовні сили, але й повернути емоційну рівновагу.

Щодня виділяйте щонайменше кілька хвилин на те, щоб проаналізувати все, що з вами відбулося за день, та знайти для себе позитив. Не думайте про помилки та про те, що саме можна було зробити по-іншому. Натомість спробуйте знайти ефективні рішення проблеми, які допоможуть вам уникнути негараздів у майбутньому.

Насолоджуйтеся моментами, коли вас ніхто не турбує, і ви можете побути наодинці з собою. Це може бути кілька хвилин ввечері перед сном або вранці після нього, а також під час прийняття душу або ванни.

7. Цінуйте те, що маєте цієї миті

як навчитися цінувати життя

Якщо ви надто багато часу приділяєте аналізу минулого та плануванню майбутнього, це не принесе вам жодної користі. Помилки минулого та неприємні спогади зазвичай викликають сум та докори сумління, тоді як нав’язливі думки про майбутнє роблять нас нетерплячими та стурбованими. Якщо ви хочете жити на повну сьогодні, просто насолоджуйтеся кожною миттю життя та не озирайтеся назад.

Подумайте: що для вас на сьогодні є найважливішим? За що ви безмежно вдячні Богу? Ми певні, що таких благ у вашому житті чимало, тож навчіться їх цінувати вже сьогодні.  • Romero Ariza, M., & Perez Ferra, M. (2018). CÓMO MOTIVAR A APRENDER EN LA UNIVERSIDAD: UNA ESTRATEGIA FUNDAMENTAL CONTRA EL FRACASO ACADÉMICO EN LOS NUEVOS MODELOS EDUCATIVOS. Educational Psychology. https://doi.org/10.1080/01443410.2018.1412604</p>

  • Colaboradores sobre Creación de empresas. (2010). Las 5 causas más frecuentes del fracaso empresarial. Emprendalia Magazine.

  • Suárez, J., Albisu, L. M., Sotolongo, N., & Blanco, F. (2007). Factores de éxito y fracaso en el comportamiento innovador de las empresas ganaderas cubanas. (Spanish). Pastos y Forrajes.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.