Як впоратися з болем втрати

· Жовтень 5, 2015

Протягом усього нашого життя ми переживаємо часи щастя, сумнівів, відчаю, а також печалі.  Втрата когось з рідних завжди трапляється «раптово», навіть якщо людина довго і важко хворіла. Психологічно підготувати себе до цієї події неможливо. Тільки коли «це» сталося, починаєш відчувати біль і гіркоту втрати. Хоча ми не завжди готові впоратися з біллю втрати близьких нам людей, але нам слід навчитися це робити, адже це неминуча частина життя. Звісно, неймовірно важко зробити це, але нам слід навчитися відпускати іноді, навіть найважливіших людей у нашому житті.

Є багато різних типів втрат. Перехід з однієї школи в іншу, коли розлучаються батьки, втрата роботи, віддалення від людей, яких ви любите… але одна з найбільших  втрат, яку важко перенести – це втрата близької людини. Можливо, ви чули про різні стадії горя, що описують природний розвиток наших емоцій, які ми переживаємо, коли хтось близький нам відходить в інший світ. Ці стадії описуються нашими почуттями:

  • Заперечення: у час втрати людина відмовляється вірити або прийняти те, що сталося.
  • Гнів: людина, яка зазнала втрат, злиться з приводу цієї ситуації і проклинає час, пов’язаний з втратою
  • Зважування ситуації: це час, людина починає розуміти, чому це сталося і вона починає шукати шляхи як жити дальше.
  • Печаль: це одна із найважливіших стадій горя. Період, коли людина усвідомлює, що втрата є непоправна.
  • Депресія: ця стадія – найбільш копіткий етап і найважчий, який слід пережити при втраті близьких.
  • Визнання: коли депресія зникає і людина, яка тужить, починає розуміти, що життя продовжується, незважаючи на її втрату.

Іноді, всі шість стадій по порядку, які ми тут перерахували, не відбуваються, але в цілому емоції прогресують поступово до прийняття та подолання нашого горя. Звісно, ми завжди будемо пам’ятати людину, яку ми втратили, з сумом і ностальгією, але ці почуття з часом стають менш болісними. Тільки час – це справжні ліки в цих ситуаціях, але ми також хочемо поділитися кількома рекомендаціями, які можуть допомогти вам упоратися з втратою і почувати себе емоційно краще.

Висловіть свої почуття

Не турбуйтеся, якщо одного дня ви сердиті, вас охоплює злість, наступного дня ви відмовляєтесь прийняти те, що сталось, а ще через день вам просто хочеться плакати. Втрата коханої людини – таке трапляється не дуже часто, тому дуже важливо вміти висловити свої почуття, якими б вони не були,і знайте, що тримання їх у собі тільки викличе більше болю і психологічної або й, навіть, фізичної шкоди; здоров’я тіла, розуму та душі дуже тісно пов’язані між собою.

Складіть список хороших справ у вашому житті

spysok

Коли у вас депресія, ви можете відчувати себе так немов ваше життя не має сенсу, або, що тільки з вами трапляються погані речі, але не думайте, що все втрачено. Ведіть щоденник або складіть список важливих справ у вашому житті – робота, захоплення, брати і сестри, батьки, друзі… і завжди пам’ятайте приказку про склянку, яка наполовину повна чи наполовину порожня. Усвідомте, що навіть якщо ви втратили когось, довкола нас є дуже багато інших речей, що приносять нам щастя.

Найважливіший фактор у зціленні від втрати – це мати підтримку інших людей, навіть якщо вам незручно говорити про свої почуття при нормальних обставинах, важливо висловлювати їх, коли ви перебуваєте у скорботі. Коли ви ділитеся своєю втратою, це робить ваш тягар легшим. Незважаючи на джерело підтримки, прийміть її і не сумуйте на самоті. Зв’язок з іншими допоможе вам перемогти вашу скорботу.

Намагайтеся не віддалятися від своєї родини і друзів. Саме вони дадуть любов, яка вам необхідна у даний час і завжди будуть доступні, щоб поговорити з вами про людину, яку ви втратили. Говоріть про свої почуття з близьким або, натомість, ви  можете знайти хорошого психолога, який вас вислухає, зрозуміє і зможе допомогти впоратися із втратою близької вам людини.

Не зациклюйтесь на скорботі

para

Є люди, які сумують, протягом багатьох років знаходяться у траурі за покійним, завжди носять чорне і уникають будь-якої можливості, щоб насолоджуватися життям і ділитися радощами з іншими. Не потрапляйте в цю пастку – спробуйте зайняти себе справами, які принесуть вам задоволення, підбадьорять вас і навіть застережуть вас від  повернення у депресію.

Не нехтуйте своїм здоров’ям

son1

Коли людина страждає від депресії, будь які переживання, які вона відчуває на ранніх стадіях, є нормальними, вона втрачає бажання поїсти, поспати і, як правило, не доглядає за своїм зовнішнім виглядом. Але дуже важливо пам’ятати, що останнє, що нам потрібно в даний час – це хвороба, так що слід добре харчуватися, багато спати, уникати алкоголю і тютюну і не приймати антидепресанти, за умови, якщо вони не були прописані лікарем.

Пам’ятайте…

Упоратися із втратою того, кого ми любимо, дуже важко, але це не є неможливим. Скорбота – це нормальна реакція на втрату, це емоційне страждання, яке ви відчуваєте коли того, кого ви любите вже більше немає поруч. Впоратися з біллю втрати важко, але дотримуйтесь наших порад та пам’ятайте, що ваша мета -подолати свою печаль, і будьте певні, що цей біль із часом вщухне.