Як впоратися з болем втрати

Хоча ми не завжди готові впоратися з болем втрати, але нам слід навчитися це робити, адже життя продовжується. Ми поговоримо про те, як перемогти тугу.
Як впоратися з болем втрати

Останнє оновлення: 18 грудня, 2018

Протягом усього нашого життя ми переживаємо часи щастя, сумнівів, відчаю, а також печалі.  Втрата когось з рідних завжди трапляється «раптово», навіть якщо людина довго і важко хворіла. Не кожному вдається впоратися з болем втрати.

Тільки коли «це» сталося, починаєш відчувати біль і гіркоту втрати. Хоча ми не завжди готові впоратися з біллю втрати близьких нам людей, але нам слід навчитися це робити, адже це неминуча частина життя. Звісно, неймовірно важко зробити це, але нам слід навчитися відпускати іноді, навіть найважливіших людей у нашому житті.

Є багато різних типів втрат. Перехід з однієї школи в іншу, коли розлучаються батьки, втрата роботи, віддалення від людей, яких ви любите. Але одна з найбільших  втрат, яку важко перенести – це втрата близької людини. Можливо, ви чули про різні стадії горя, що описують природний розвиток наших емоцій, які ми переживаємо, коли хтось близький нам відходить в інший світ.

Стадії почуттів:

  • Заперечення: у час втрати людина відмовляється вірити або прийняти те, що сталося.
  • Гнів: людина, яка зазнала втрат, злиться з приводу цієї ситуації і проклинає час, пов’язаний з втратою
  • Зважування ситуації: це час, людина починає розуміти, чому це сталося і вона починає шукати шляхи як жити дальше.
  • Печаль: це одна із найважливіших стадій горя. Період, коли людина усвідомлює, що втрата є непоправна.
  • Депресія: ця стадія – найбільш копіткий етап і найважчий, який слід пережити при втраті близьких.
  • Визнання: коли депресія зникає і людина, яка тужить, починає розуміти, що життя продовжується, попри її втрату.

В цілому емоції прогресують поступово до прийняття та подолання нашого горя. Звісно, ми завжди будемо пам’ятати людину, яку ми втратили, з сумом і ностальгією, але ці почуття з часом стають менш болісними. Тільки час – це справжні ліки в цих ситуаціях. Ми хочемо поділитися кількома рекомендаціями, які можуть допомогти вам упоратися з втратою і почувати себе емоційно краще.

Висловіть свої почуття, щоб впоратися з болем втрати

Не турбуйтеся, якщо одного дня ви сердиті, вас охоплює злість. А вже наступного дня ви відмовляєтесь прийняти те, що сталось, а ще через день вам просто хочеться плакати.

Втрата коханої людини – таке трапляється не дуже часто, тому дуже важливо вміти висловити свої почуття. Якими б вони не були, знайте, що тримання їх у собі тільки викличе більше болю і психологічної або й, навіть, фізичної шкоди. Здоров’я тіла, розуму та душі дуже тісно пов’язані між собою.

Складіть список хороших справ у вашому житті

жінка тримає ручку та пише

Коли у вас депресія, ви можете відчувати себе так немов ваше життя не має сенсу, або, що тільки з вами трапляються погані речі, але не думайте, що все втрачено.

Ведіть щоденник або складіть список важливих справ у вашому житті – робота, захоплення, брати і сестри, батьки, друзі. Завжди пам’ятайте приказку про склянку, яка наполовину повна чи наполовину порожня. Усвідомте, що навіть якщо ви втратили когось, довкола нас є дуже багато інших речей, що приносять нам щастя.

Найважливіший фактор у зціленні від втрати – це мати підтримку інших людей. Навіть якщо вам незручно говорити про свої почуття при нормальних обставинах, важливо висловлювати їх, коли ви перебуваєте у скорботі.

Коли ви ділитеся своєю втратою, це робить ваш тягар легшим. Попри джерело підтримки, прийміть її та не сумуйте на самоті. Зв’язок з іншими допоможе вам впоратися з болем втрати.

Намагайтеся не віддалятися від своєї родини і друзів. Саме вони дадуть любов, яка вам необхідна у даний час і завжди будуть доступні, щоб поговорити з вами про людину, яку ви втратили. Говоріть про свої почуття з близьким або, натомість, ви  можете знайти хорошого психолога, який вас вислухає, зрозуміє і зможе допомогти впоратися із втратою близької вам людини.

Не зациклюйтесь на скорботі

дівчина та хлопець

Є люди, які сумують, протягом багатьох років знаходяться у траурі за покійним, завжди носять чорне і уникають будь-якої можливості, щоб насолоджуватися життям і ділитися радощами з іншими.

Не потрапляйте в цю пастку – спробуйте зайняти себе справами, які принесуть вам задоволення, підбадьорять вас і навіть застережуть вас від  повернення у депресію. Потрібно перш за все хотіти впоратися з болем втрати.

Не нехтуйте своїм здоров’ям

жінка спить

Коли людина страждає від депресії, будь які переживання, які вона відчуває на ранніх стадіях, є нормальними, вона втрачає бажання поїсти, поспати і, як правило, не доглядає за своїм зовнішнім виглядом. Але дуже важливо пам’ятати, що останнє, що нам потрібно в даний час – це хвороба, так що слід добре харчуватися, багато спати, уникати алкоголю і тютюну і не приймати антидепресанти, за умови, якщо вони не були прописані лікарем.

Пам’ятайте…

Впоратися з болем втрати дуже важко, але це не є неможливим. Скорбота – це нормальна реакція на втрату, це емоційне страждання, яке ви відчуваєте коли того, кого ви любите вже більше немає поруч. Впоратися з біллю втрати важко, але дотримуйтесь наших порад та пам’ятайте, що ваша мета подолати свою печаль, і будьте певні, що цей біль із часом вщухне.

Це може вас зацікавити ...
Життя вже не таке, як було до втрати батьків
Моє здоров'яНаписав та перевірив Моє здоров'я
Життя вже не таке, як було до втрати батьків

Втрата батьків - це те, до чого неможливо підготуватись. І нам потрібен час для того, щоб переосмислити та звикнути до життя без найрідніших людей.  • Титаренко, Т. (2017). Щастя, здоров’я, благополуччя. Досягнення недосяжного. Психологія Особистості. https://doi.org/$$CISSN$$V1565-8090
  • Пурло, О. (2009). “Суб’єктний” та “авторський” підходи до життєтворчості особистості. Соціальна Психологія.