Як впоратися з болем втрати

Хоча ми не завжди готові впоратися з болем втрати, але нам слід навчитися це робити, адже життя продовжується. Ми поговоримо про те, як перемогти тугу.
Як впоратися з болем втрати

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Протягом усього нашого життя ми переживаємо часи щастя, сумнівів, відчаю, а також печалі.  Втрата когось з рідних завжди трапляється «раптово», навіть якщо людина довго і важко хворіла. Не кожному вдається впоратися з болем втрати.

Тільки коли «це» сталося, починаєш відчувати біль і гіркоту втрати. Хоча ми не завжди готові впоратися з біллю втрати близьких нам людей, але нам слід навчитися це робити, адже це неминуча частина життя. Звісно, неймовірно важко зробити це, але нам слід навчитися відпускати іноді, навіть найважливіших людей у нашому житті.

Є багато різних типів втрат. Перехід з однієї школи в іншу, коли розлучаються батьки, втрата роботи, віддалення від людей, яких ви любите. Але одна з найбільших  втрат, яку важко перенести – це втрата близької людини. Можливо, ви чули про різні стадії горя, що описують природний розвиток наших емоцій, які ми переживаємо, коли хтось близький нам відходить в інший світ.

Стадії почуттів:

  • Заперечення: у час втрати людина відмовляється вірити або прийняти те, що сталося.
  • Гнів: людина, яка зазнала втрат, злиться з приводу цієї ситуації і проклинає час, пов’язаний з втратою
  • Зважування ситуації: це час, людина починає розуміти, чому це сталося і вона починає шукати шляхи як жити дальше.
  • Печаль: це одна із найважливіших стадій горя. Період, коли людина усвідомлює, що втрата є непоправна.
  • Депресія: ця стадія – найбільш копіткий етап і найважчий, який слід пережити при втраті близьких.
  • Визнання: коли депресія зникає і людина, яка тужить, починає розуміти, що життя продовжується, попри її втрату.

В цілому емоції прогресують поступово до прийняття та подолання нашого горя. Звісно, ми завжди будемо пам’ятати людину, яку ми втратили, з сумом і ностальгією, але ці почуття з часом стають менш болісними. Тільки час – це справжні ліки в цих ситуаціях. Ми хочемо поділитися кількома рекомендаціями, які можуть допомогти вам упоратися з втратою і почувати себе емоційно краще.

Висловіть свої почуття, щоб впоратися з болем втрати

Не турбуйтеся, якщо одного дня ви сердиті, вас охоплює злість. А вже наступного дня ви відмовляєтесь прийняти те, що сталось, а ще через день вам просто хочеться плакати.

Втрата коханої людини – таке трапляється не дуже часто, тому дуже важливо вміти висловити свої почуття. Якими б вони не були, знайте, що тримання їх у собі тільки викличе більше болю і психологічної або й, навіть, фізичної шкоди. Здоров’я тіла, розуму та душі дуже тісно пов’язані між собою.

Складіть список хороших справ у вашому житті

жінка тримає ручку та пише

Коли у вас депресія, ви можете відчувати себе так немов ваше життя не має сенсу, або, що тільки з вами трапляються погані речі, але не думайте, що все втрачено.

Ведіть щоденник або складіть список важливих справ у вашому житті – робота, захоплення, брати і сестри, батьки, друзі. Завжди пам’ятайте приказку про склянку, яка наполовину повна чи наполовину порожня. Усвідомте, що навіть якщо ви втратили когось, довкола нас є дуже багато інших речей, що приносять нам щастя.

Найважливіший фактор у зціленні від втрати – це мати підтримку інших людей. Навіть якщо вам незручно говорити про свої почуття при нормальних обставинах, важливо висловлювати їх, коли ви перебуваєте у скорботі.

Коли ви ділитеся своєю втратою, це робить ваш тягар легшим. Попри джерело підтримки, прийміть її та не сумуйте на самоті. Зв’язок з іншими допоможе вам впоратися з болем втрати.

Намагайтеся не віддалятися від своєї родини і друзів. Саме вони дадуть любов, яка вам необхідна у даний час і завжди будуть доступні, щоб поговорити з вами про людину, яку ви втратили. Говоріть про свої почуття з близьким або, натомість, ви  можете знайти хорошого психолога, який вас вислухає, зрозуміє і зможе допомогти впоратися із втратою близької вам людини.

Не зациклюйтесь на скорботі

дівчина та хлопець

Є люди, які сумують, протягом багатьох років знаходяться у траурі за покійним, завжди носять чорне і уникають будь-якої можливості, щоб насолоджуватися життям і ділитися радощами з іншими.

Не потрапляйте в цю пастку – спробуйте зайняти себе справами, які принесуть вам задоволення, підбадьорять вас і навіть застережуть вас від  повернення у депресію. Потрібно перш за все хотіти впоратися з болем втрати.

Не нехтуйте своїм здоров’ям

жінка спить

Коли людина страждає від депресії, будь які переживання, які вона відчуває на ранніх стадіях, є нормальними, вона втрачає бажання поїсти, поспати і, як правило, не доглядає за своїм зовнішнім виглядом. Але дуже важливо пам’ятати, що останнє, що нам потрібно в даний час – це хвороба, так що слід добре харчуватися, багато спати, уникати алкоголю і тютюну і не приймати антидепресанти, за умови, якщо вони не були прописані лікарем.

Пам’ятайте…

Впоратися з болем втрати дуже важко, але це не є неможливим. Скорбота – це нормальна реакція на втрату, це емоційне страждання, яке ви відчуваєте коли того, кого ви любите вже більше немає поруч. Впоратися з біллю втрати важко, але дотримуйтесь наших порад та пам’ятайте, що ваша мета подолати свою печаль, і будьте певні, що цей біль із часом вщухне.  • Титаренко, Т. (2017). Щастя, здоров’я, благополуччя. Досягнення недосяжного. Психологія Особистості. https://doi.org/$$CISSN$$V1565-8090
  • Пурло, О. (2009). “Суб’єктний” та “авторський” підходи до життєтворчості особистості. Соціальна Психологія.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.