Затримка. Чи це привід для занепокоєння?

Затримка знайома кожній жінці. Вона часто змушує нас хвилюватися й придумувати різні пояснення. Щоб дізнатися більше про це явище, читайте нашу статтю.
Затримка. Чи це привід для занепокоєння?

Останнє оновлення: 19 травня, 2019

Затримка змушує жінок хвилюватися. Чому в мене не починаються місячні? Це проблеми зі здоров’ям чи, можливо, я вагітна? Збої в місячному циклі досить часто виникають на певних етапах життя. Саме тому ми хочемо розповісти вам про основні причини затримки.

Якщо у вас довго не починаються місячні, хоча вже час, перше, що спадає на думку, – вагітність. Утім це лише один із варіантів.

У цій статті ми розповімо, коли затримка є серйозною проблемою. Адже іноді це причина звернутися до лікаря та пройти обстеження.

Затримка не обов’язково означає, що ви вагітні

Згідно з теорією, менструальний цикл жінки триває 28 днів. Саме цей час має минути між місячними. Утім організм людини – це не робот і не годинник, тому іноді цикл порушується й менструація відбувається раніше чи пізніше.

Збалансована робота організму залежить від кількох ключових систем, які працюють разом як один налагоджений механізм. Саме тому, щоб менструальний цикл тривав рівно чотири тижні, імунна, метаболічна, кровоносна, гормональна й нейроендокринна системи мають бути в ідеальному стані.

Якщо місячні не почалися вчасно, зазвичай жінка хвилюється або навпаки радіє тому, що, можливо, вона вагітна. Вагітність – це найвідоміша причина затримки, але не єдина. Є багато чинників, які також можуть впливати на менструальний цикл.

Які основні причини затримки?

Ми розпочнемо з поширених і несерйозних причин затримки. Вони не є приводом для значних переживань, хоча і свідчать про порушення. Тим не менш, якщо у вас збився цикл, завжди треба звернути на це увагу й відновити нормальну роботу організму.

 1. Стрес і тривога

стрес і затримка

Сучасна жінка постійно живе в шаленому ритмі та зазнає чимало тиску, який впливає на її здоров’я. Це стосується і роботи, і соціуму, і сім’ї. Хоча цілком нормально, коли стрес змінює менструальний цикл, не варто вважати це прийнятним.

Така реакція організму свідчить про те, що він переживає тиск і тривогу, що аж ніяк не йде йому на користь.

Можливо, певні події у вашому житті спричинили затримку. Тривога перед весіллям, поїздкою або важливим рішенням чи стрес перед заключним іспитом, зобов’язаннями та фінансовими проблемами може напряму впливати на вироблення гормонів.

У таких випадках затримка триватиме лише кілька днів або місячні почнуться, щойно ви вирішите проблему. Переважно це не свідчить про інші проблеми, але краще звернутися до гінеколога, щоб перестрахуватися.
 1. Зміни у вазі

Ви можете помітити збій у менструальному циклі та затримку, якщо нещодавно різко набрали або скинули вагу. Візьміть до уваги, що жирові клітини відіграють вагому роль у виробленні гормонів і можуть порушити цикл.

В організмі жінок із зайвою вагою виробляється більше естрогену, ніж у тих, хто має здорову вагу. З іншого боку, худорляві жінки мають знижений рівень цього гормону. Щоб вирішити цю проблему, визначте свою ідеальну вагу та старайтеся підтримувати її.

 1. Годування грудьми

жінка годує груддю немовля

У жінок, які щойно народили, менструація починається через кілька місяців після пологів. Організму потрібен час, щоб повернутися до норми, після різних гормональних змін, які він пережив під час та після вагітності.

У деяких випадках менструальні виділення відновлюються через рік або навіть пізніше. Якщо це ваш випадок, зверніться до лікаря, щоб вияснити причину.

 1. Протизаплідні таблетки

Поки жінка приймає таблетки, її місячні будуть регулярними. Утім щойно вона перестане пити їх, організму доведеться повертатися до природного циклу, тобто яєчники будуть змушені знову працювати самостійно.

Це може затримати овуляцію і, як наслідок, місячні. Якщо такий збій стався раз, це цілком нормально. Утім якщо місячні відсутні другий місяць поспіль, неодмінно зверніться до лікаря.

Коли затримка свідчить про серйозні порушення

жіночий календар

Випадки, про які ми розповіли, не завжди є приводом для занепокоєння.

Утім іноді затримка може бути пов’язана із серйознішими розладами здоров’я або вимагати спеціального лікування. Це не означає, що потрібно впадати у відчай чи думати негативно. Просто зверніться до фахівця, щоб пройти обстеження, адже у вас може бути одне з вказаних нижче порушень.

 1. Інфекції та захворювання

Деякі поширені захворювання, як-от грип, цистит і тонзиліт, можуть порушити менструальний цикл, особливо якщо ви приймаєте ліки.

 1. Проблеми зі щитоподібною залозою

жінка на прийомі у лікаря

Занадто або недостатньо активна щитоподібна залоза може спричинити багато дисбалансів, зокрема затримку.

Потрібно пройти медичне обстеження, щоб виявити, яке лікування вам підходить. Іноді лікарі прописують спеціальні ліки, радять збільшити споживання йоду або навіть видалити щитоподібну залозу.

 1. Синдром полікістозних яєчників

Характерними ознаками цього пов’язаного з ендокринною системою захворювання є порушення менструального циклу й утворення кіст у яєчниках. У дуже складних випадках або якщо запустити лікування, це може призвести до безпліддя.

Щоб вилікувати синдром полікістозних яєчників, фахівці радять дотримуватися здорового способу життя та скинути зайву вагу (якщо це необхідно). Також прописують спеціальні гормональні препарати, залежно від того, чи жінка хоче завагітніти в майбутньому.

Не варто хвилюватися, якщо затримка триває до п’яти днів, адже організм людини не завжди працює як годинник. Утім якщо місячні не починаються довше або порушення циклу регулярні, це може свідчити про розлад. Якщо вам не спадають на думку очевидні причини збоїв, неодмінно зверніться до лікаря. • Fernández-Alonso, A. M.; Cuadros, J. L.; Chedraui, P.; Mendoza, M.; Cuadros, A. M., and Pérez-López, F. R. (2010). “Obesity is related to increased menopausal symptoms among Spanish women”, Menopause Int, 16 (3): 105-110.
 • Ganong, W. (2007). Fisiopatología Médica: introducción a la medicina clínica. México, DF: El Manual Moderno.
 • Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia (2007). Fundamentos de Obstetricia. Madrid: Marte.
 • Tortora, G. (2006). Principios de Anatomía y Fisiología. Buenos Aires: Médica Panamericana.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.